ЖИТТЄВИЙ ШЛЯХ АМЕРИКАНСЬКОЇ ПИСЬМЕННИЦІ ГАРПЕР ЛІ. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ, ОСОБЛИВОСТІ СЮЖЕТУ ТА ОПОВІДІ РОМАНУ «УБИТИ ПЕРЕСМІШНИКА» - ЛІТЕРАТУРА XX—XXI СТОЛІТЬ

ЖИТТЄВИЙ ШЛЯХ АМЕРИКАНСЬКОЇ ПИСЬМЕННИЦІ ГАРПЕР ЛІ. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ, ОСОБЛИВОСТІ СЮЖЕТУ ТА ОПОВІДІ РОМАНУ «УБИТИ ПЕРЕСМІШНИКА» - ЛІТЕРАТУРА XX—XXI СТОЛІТЬ

Зарубіжна література 9 клас розробки уроків - 2017 рік

Мета: ознайомити учнів із життєвим шляхом Г. Лі, історією створення роману «Убити пересмішника», проаналізувати сюжет твору; розвивати аналітичне мислення, усне мовлення, розширювати культурний світогляд; прищеплювати інтерес до американської культури та історії, творчості Г. Лі.

Компетентності, що формуються: предметні — уміння розповідати про життя і творчість Г. Лі, історію створення роману «Убити пересмішника», визначати елементи сюжету в творі, розмірковувати про те, чому письменниця вибрала оповідь від особи дитини; ключові — інформаційно-цифрова компетентність (уміння використовувати інтернет-ресурси для отримання нових знань), основні компетентності у природничих науках і технологіях (уміння проводити пошукову діяльність, словесно оформлювати результати досліджень), спілкування державною мовою (уміння тлумачити поняття, висловлювати думки, почуття, погляди) математична компетентність (уміння перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (складати таблицю)).

Обладнання: повний текст роману Г. Лі «Убити пересмішника», матеріали для презентації повідомлення учня про життя письменниці.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та первинного закріплення знань, умінь, навичок.

Перебіг уроку

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Бесіда

1. Що вам відомо про історію та культуру США?

2. Твори яких американських письменників ви вивчали в школі або читали самостійно? Які з них вам найбільше сподобалися? Чому?

3. Пригадайте теми вивчених у школі творів. У яких із них відображено історичні реалії американського життя?

Слово вчителя

У школі ви прочитали твори американських письменників XIX і XX століть: Едгара По, Генрі Лонгфелло, Джека Лондона, О. Генрі, Марка Твена, Рея Бредбері, Айзека Азімова та інших. Сьогодні на уроці ми розпочнемо знайомство зі ще однією видатною представницею літератури США — письменницею Гарпер Лі. Її роман «Убити пересмішника» — ймовірно, найзворушливіша, наймудріша та найдобріша книга XX століття про світ дитини і дорослішання. Сьогодні ми дізнаємося про біографію письменниці та розпочнемо аналіз її твору.

ІІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ,

ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ

IV.СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Повідомлення учня

Учень, який виконував індивідуальне завдання, презентує повідомлення про життя і творчість Г. Лі. Клас складає хронологічну таблицю «Життя і творчість Г. Лі».

Слово вчителя

Учитель розповідає про події, що лягли в основу роману Г. Лі «Убити пересмішника», та історію його створення.

Бесіда

1. Яке враження на вас справив твір Г. Лі? Які епізоди здалися найбільш зворушливими?

2. Що в тексті залишилося для вас незрозумілим?

3. Де відбувається дія твору?

4. Опишіть життя в містечку Мейкомб.

5. Розкажіть про родину Фінчів, до якої належали головні герої твору. Ким працював батько Джема та Джін Луїзи? Хто виконував обов’‎язки прислуги в домі Аттікуса?

6. Що вам відомо про Діла?

7. Чим зацікавила дітлахів родина Редлі?

8. Чому містечко схвилювала історія за участю Тома Робінсона?

9. Який вирок виніс Томові суд присяжних? Чому?

10. За яких обставин загинув Том?

11. За що Боб Юел хотів помститися вдові Тома, судді та Аттікусу?

12. Хто врятував дітей адвоката від загибелі? Як саме це сталося?

Проблемні питання

1. Скільки сюжетних ліній можна виділити у творі? (У творі незалежно одна від одної розвиваються дві сюжетні лінії: «дитяча» — Джема, Всевидька, Діла, їхніх фантазій навколо Страхолюда Редлі, ігор, взаємин з іншими людьми — і лінія Аттікуса з його судовою справою про нібито вчинене темношкірим чоловіком насильство над білою дівчиною.)

2. Як поєднуються названі вами сюжетні лінії? (Сюжетні лінії поєднуються у фіналі роману, коли відлюдник Артур Редлі врятував дітей Аттікуса від помсти Боба Юела.)

3. Які епізоди твору становлять його експозицію, зав’‎язку, розвиток дії, кульмінацію та розв’‎язку? Заповніть таблицю «Елементи сюжету твору Г. Лі».

ЕЛЕМЕНТИ СЮЖЕТУ ТВОРУ Г. ЛІ

Назва елементу сюжету

Епізод твору

   

4. Як може бути викладено події в епічному творі? Чим відрізняється оповідь від розповіді? (Оповідь — зображення подій і вчинків персонажів через об’‎єктивний виклад їх від першої особи, на відміну від розповіді — викладу від третьої особи.)

5. Від чийого імені ведеться оповідь у творі Г. Лі?

6. Як ви вважаєте, чому письменниця обрала саме оповідь від особи маленької дівчинки?

7. В англійському оригіналі книги дівчинка-оповідач має прізвисько Скаут (scout перекладається як «розвідник»). Як ви гадаєте, чому її так називають? Чи вважаєте ви вдалими український (Всевидько) і російський (Глазастик) переклади цього прізвиська? Обґрунтуйте свою відповідь.

8. У чернетках роману були згадки про дорослу Джін Луїзу, але письменниця вилучила їх. Поміркуйте, чому.

V.ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК

Бесіда

1. Що ви дізналися про життя Гарпер Лі? Які факти її біографії вас вразили?

2. Які події власного життя письменниця відобразила в романі «Убити пересмішника»? Які риси Гарпер Лі успадкувала Всевидько?

3. Які питання ви б хотіли поставити авторці роману?

4. Якби письменниця зробила оповідачем дорослу людину, роман від цього щось би втратив чи став би кращим? Чому ви так вважаєте?

VI.ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Написати твір-мініатюру «Як я розумію зміст епіграфа до роману Г. Лі «Убити пересмішника».