Частина 2.Розвиток медіакомпетентності учнів на уроках зарубіжної літератури
Ідея радості життя і відкриття світу у романі Елеонор Портер «Поліанна» (5 класс)
Кривенька Тетяна, учитель зарубіжної літератури Великомечетнянської ЗОШ І - ІІІ ступенів Кривоозерської районної ради, старший учитель
Мета:
навчальна: навчити учнів визначати ідеї роману показати сенс справжніх цінностей; удосконалювати навички визначення художніх засобів у розкритті ідейного змісту твору; удосконалювати вміння розуміти та знаходити шляхи вирішення проблеми;
розвивальна: розвивати навички виразного читання та зв’язного мовлення, уміння висловлювати власне ставлення до героя, оцінювати його вчинки та риси характеру;
виховна: виховувати моральні якості, акцентувати увагу на значенні справжніх цінностей у житті людини.
Обладнання: тексти роману «Поліанна», робочий зошит, виставка ілюстрацій до твору та малюнків учнів; мультимедійна презентація; роздатковий матеріал (словник до уроку, картки)
Тип уроку: комбінований урок
Епіграф:
У наше життя приходить радість, коли в нас є чим зайнятися, є кого любити і є на що сподіватись.
В. Франкл
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів (слайд 2)

(Звучить дитячий сміх)
- Коли ми сміємося?
(Тоді, коли відчуваємо радість)
Подаруйте посмішку собі,
Один одному, мені.
Я дарую посмішку і вам.
Радість допоможе у роботі нам
- А що таке радість?
(Перегляд кроссенсу «Радість»)
Поясніть, як ви розумієте слово радість за кроссенсом.(слайд 3)
Учитель: Радість — одна з основних позитивних емоцій людини, внутрішнє почуття щастя. Існує радість від спостереження, радість від руху, радість від суму, радість спілкування, радість пізнання, радість краси, радість життя, є і безпричинна радість. Отже, привід для радості може бути різний.
Давайте ж ми сьогодні разом пограємо в гру під назвою «Шукай радість».
- «Що це за гра?» — запитаєте ви. Всі ми час від часу сумуємо. І іноді важко помітити в житті щось хороше. Гра «Шукай радість» — це, коли в любій ситуації можна знайти щось, чому можна порадіти.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку (слайд 4)
(Запис у зошити теми уроку)
- Як ви гадаєте, діти, про що піде мова сьогодні на уроці? Так, про радість й відкриття світу, про те як маленька
дівчинка змогла змінити на краще життя інших. А також повчимося у Поліанни умінню радіти життю навіть тоді, коли з очей капають сльози. Пошукаємо відповідь на питання: чому книга про маленьку дівчинку Поліанну надзвичайно популярна.
Робота з епіграфом

- Розгляньте хмаринку слів і спробуйте прочитати вислів, взятий за епіграф до нашого уроку. Як ви його розумієте?
Як бачимо, три причини: улюблена справа, близькі люди і мета життя або мрія, є, на перший погляд, дуже простими, однак надзвичайно важливими для того, щоб людина могла радіти. Полліанна приїхала до Белдінгсвіла — сама подолала довгу дорогу, сама ввійшла в незнайомий дім, сама вивчила місто, прогулюючись його вулицями й околицями. Дівчинка — сирота, на долю якої випало багато страждань, стала центром радості для всіх мешканців міста. Поліанна завжди знаходила три названі причини для радості.
III. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
Учитель:
- Згадайте, хто навчив Полліанну «гру в радість»? (Батько Полліанни.)
- Із якою метою батько придумав цю гру для своєї доньки?
- Яка книга наштовхнула батько Поліанни придумати цю гру? (Біблія)
- Підтвердіть цитатою з твору.
(«Якщо Бог 800 разів велів кожному з нас радіти, отже, він справді хоче, щоб ми раділи» — сказав пастор Віттієр собі і своїм рідним, і відтоді старанно намагався виконувати цю Божу заповідь).
Учитель: Так, саме «радісні тексти» Біблії допомогли батькові Полліанни «грати в радість», навіть коли замість ляльки надіслали милиці його маленькій донечці. А згодом Полліанна стає «радісною звісткою» для всіх, хто її зустрічає.
Батько передав своїй донечці у спадок безцінний дар — позитивне відношення до життя, вміння насолоджуватися тим, що у тебе є, він навчив її грати у Радість.
І ось Полліанна в чужому місті, серед незнайомих людей.
- Що допомогло дівчинці зробити місто «своїм» ?
- Чим саме вона привернула увагу людей до себе?
2. Інтерактивна вправа «Сонечко» (слайди 5 - 7)
Давайте, діти, проведемо таку вправу об’єднаємося в групи. З поданих рис характеру визначте, які риси притаманні Полліанні.
Слова на слайді: дотепність, дружелюбність, знервованість, хитрість, корисливість, життєрадісність, відвертість, роздратованість, бажання допомогти, мужність, відвертість, підступність, щирість, співчутливість
- До речі, діти, чому я помістила Полліанну саме в сонечко? А чому не в хмарку, не в дощову краплину, не в крапельку сльози?
Висновок. Отже, ми бачимо, що Полліанна має надзвичайний дар — змінювати на краще життя інших людей. Коли дівчинка, як сонечко входить в похмурі будинки, їй вдається пом’якшити скам’янілі серця. Разом із Поліанною герої знаходять свій шлях до щастя: «завжди радіти». Маленька дівчинка навчила багатьох людей «грати в радість». Добротою та щирістю думок вона спонукала інших героїв стати добрішими, людянішими, почати усвідомлювати мету свого існування.
IV. Осмислення учнями змісту роботи та послідовності дій.
1. Виконання інтерактивної вправи «Впізнай героя» (слайд 8)
- Назвіть героїв, які захопилися «грою в радість».
Для цього пропоную виконати інтерактивну вправу «Впізнай героя».
Перейдіть за посиланням https://learningapps.org/ioin/munopa2k, або відскануйте QR — код і виконайте вправу.
Молодці, ви успішно справились із завданням.
2. Складання кроссенсу учнями «Вплив Полліанни на мешканців міста» ? (слайд 9)
Отже, Полліанна пробудила у жителів міста позитивне, навчила бачити хороше абсолютно в усьому, стала для них ангелом рятівником. Вона навчила їх радіти життю! Давайте ж тепер прослідкуємо, як саме змінилися герої роману завдяки «грі в радість».
Розгляньте кроссенс і поясніть, що Полліаннина «гра в радість» змінила в житті кожного героя.

(Учні називають героїв та надають пояснення)
1-5. Тітка Поллі.
2-5. Ненсі.
3-5. Містер Пендлтон.
6-5. Місіс Бентон.
9-5. Лікар Чилтон.
8-5. Місіс Сноу.
7-5. Джиммі.
4-5. Священик Пол Форд.
По хресту:
1-5-9. Завдяки Полліанні доктор Чилтон та тітка Поллі одружилися.
3-5-7. Містер Пендлтон та Джиммі стали однією родиною, знову ж таки завдяки Полліанні, адже саме вона запропонувала самотньому чоловікові усиновити Джиммі, зробивши таким чином щасливими одразу двох людей.
3. Фізкультхвилинка (слайд 10)
4. Робота над проблемним питанням (слайд 11)
- Чи є «гра в радість» Полліанни щирою? Адже часто вона грає в неї зі сльозами смутку на очах?
- Пригадайте, коли Полліанна після аварії дізналась про те, що вона не зможе ходити, якою була перша її реакція?
- Знайдіть її слова в тексті.
«... —Але я не можу не думати про це, — схлипувала вона. Я тепер тільки й думаю про це. Ну, міс Гант, як же я піду до школи, провідаю містера Пендлтона і місіс Сноу, і всіх-усіх? — сльози душили її, вона змовкла.
Раптом дівчинка завмерла, підвела погляд, в якому відбився жах:
Але, міс Гант, якщо я ніколи не зможу ходити, з чого ж мені радіти?»
«...Я знаю. Татко теж так казав, — схлипувала Поліанна. Він казав, що завжди можна знайти щось, що виявиться іще гіршим. Але йому не говорили, що він ніколи не зможе ходити. Хіба є щось гірше за це?»
- Перегляньте уривок з кінофільму, подумайте, що допомогло дівчинці знайти сили і далі радіти життю?
Перегляд уривку з к/фільму «Полліанна»
6. Бесіда за переглянутим уривком
- Що ви зрозуміли з переглянутого уривку? Що показав трагічний випадок? (трагічний випадок показав, що жителі містечка полюбили Полліанну за її доброту, щирість і співчуття. А після того, як стало відомо, що Полліанна не зможе ходити, до неї почали приходити всі ті, кому вона допомогла і намагалися підтримати дівчинку).
- Порівняйте переглянутий уривок з фільму з текстом твору.
Відповіді дітей
То ми можемо сказати, що Полліаннина гра в радість дійсно є щирою?
«Поліанна» — це приклад того, що на життя можна дивитися по-іншому. Не те щоб не помічати поганого, але вміти побачити у ньому другу сторону. Як говорила сама Е. Портер «Я ніколи не вважала, що необхідно заперечувати існування труднощів, страждань і зла. Я тільки думала, що набагато краще йти назустріч невідомому бадьоро й радісно».
- Ви погоджуєтеся з думками автора?
- А як ви реагуєте на труднощі?
V. Узагальнення та систематизація роботи
Отож, я бачу ви теж умієте долати труднощі, які виникають у вашому житті з посмішкою. Я пропоную вам виконати наступну вправу.
Вправа «Солодощі Поліанни»
Запропонуйте учням взяти цукерку від Поліанни і пригадати радісну подію, щасливу мить, що трапилася з вами. (Наприклад, я отримала подарунок від дитини; весело провіла вечір із друзями; подивилася з сім’єю чудовий фільм...).
Діти наводять власні приклади ...
Що показала, чому навчила нас ця вправа?
Радість, добро є в нашому житті, просто треба їх помічати і цінувати. Пам’ятайте про це, зберігайте позитивний настрій в будь-яких життєвих ситуаціях.
Нехай гра, яку вигадав батько Полліанни, стане частиною вашого життя.
В Америці, після виходу книги Е. Портер про Полліанну, було створено клуби Полліанни. А ви б бажали стати членами такого клубу? Пропоную і у нашій школі створити клуб Поліанни.
А для того, щоб про нього дізналися, нам потрібно прорекламувати його і запросити усіх охочих. Вдома ви мали виконати творче завдання: намалювати запрошення для усіх охочих та створити рекламу.
- Ви впоралися з цим завданням?
Перевірка виконання завдання.
Молодці, ви гарно впорались із творчим завданням, навчились радіти і шукати позитивне навіть в будь якій ситуації. Тому я хочу вручити вам медалі членів Клубу Полліанни.
VI. Підсумок уроку. Оцінювання.
Заключне слово учителя.
«Гра в радість», яку подарувала читачам Е. Портер та її героїня — маленька дівчинка з великим серцем, зігріває душу і захоплює.
- Чого ж навчив вас роман ?
Роман вчить нас протистояти проблемам і викликам часу, бути стійким за будь-яких обставин, шукати позитивне в темних проявах життя, вселяти віру в перемогу добра. Полінна стверджує, що світ все-таки можна змінити до кращого. Тільки при цьому починати потрібно з себе, з власної душі. І перш за все, навчитись бачити в людях їхні кращі сторони. Але головне, чому вона вчить, допомагати ближньому. Це одна із найголовніших цінностей в християнстві, яка показує не намагання засудити і наказати, а готовність зрозуміти, поспівчувати, повірити в себе. Все те, що корисно знати кожному із нас, є в цьому творі. Хочеться, щоб «гра в радість» стала вашим стилем життя. Бажаю вам бачити більше хорошого, позитивного навколо.
Пам’ятайте!
В житті завжди є радості моменти!
Відкритим будь, і їх не пропусти.
А щоб життя тобі всміхалось,
Йому частіше посміхайся ти!
VIII. Домашнє завдання.
1. Повторити матеріали про Тома Сойєра.
2. Підготуватися до порівняльної характеристики Полліанни та Тома Сойєра.
Посилання на схожі матеріали:
- Порівняльна характеристика героїв: Том Сойєр і Поліанна — Розробки уроків
- Елеонор Портер Поліанна — Розробки уроків
- Ідеал радості життя й відкриття світу у творі Елеонор Портер Поліанна — Розробки уроків
- Щирий оптимізм і віра в добро здатні творити дива «Полліанна» Елеонор Портер — Шкільний твір
- Полліанна - Елеонор Портер — Підручник
- Дівчинка, яка любила веселку (за повістю Е. Портер «Поліанна») — Шкільний твір
Дата останньої редакції: 02 березня 2026