Частина 2.Розвиток медіакомпетентності учнів на уроках зарубіжної літератури
В. Шекспір. Виняткова роль письменника в розвитку англійської національної літератури та світового мистецтва (8 клас)
Криворученко Світлана, учитель української мови та літератури, зарубіжної літератури Первомайської ЗОШ І—ІІІ ступенів № 9 Первомайської міської ради Миколаївської області, старший учитель, кандидат філологічних наук
Фактична тема уроку: «Сьогодні вас звуть Шекспір...»
Мета:
Формування предметних компетентностей: розкрити ключові віхи життя та творчості В.Шекспіра; сутність «шекспірівського» питання, його роль у становленні театру в Англії, ознайомити учнів із сучасним культурним надбанням Англії; формувати навички дослідницько-пошукової роботи в процесі вивчення біографії письменника; розвивати вміння створювати опорний конспект, вирішувати проблемні запитання в групі; прищеплювати навички самовизначення й самореалізації в житті; вміння аналітично мислити, робити узагальнення; сприяти пробудженню інтересу до вивчення духовних, творчих надбань попередніх поколінь, виховувати загальнолюдські цінності.
Формування ключових компетентностей:
- спілкування державною мовою: вміння будувати власні висловлювання, презентувати свою роботу;
- уміння вчитися впродовж життя: аналізувати, робити висновки, мати власну думку з приводу обговорюваних питань, обґрунтовувати її, вдосконалювати вміння оцінювати свою діяльність на уроці;
- ініціативність та підприємливість: навички роботи групі, колективі, досвід взаємного навчання;
- математична компетентність: вміння логічно та абстрактно мислити, складати схеми, таблиці, алгоритми;
- інформаційно-цифрова компетентність: уміння діяти за алгоритмом, використовувати інтернет-ресурси для отримання нових знань, аналізувати медіатекст, критично оцінювати медійну інформацію;
- загальнокультурна компетентність: висловлювати оцінні судження, ціннісне ставлення до себе, свої вчинків, дій, навколишнього середовища.
- обізнаність та самовираження у сфері культури: презентувати власні творчі здобутки.
Змістові наскрізні лінії: громадянська відповідальність: формування власної громадянської позиції; розуміння гуманістичних ідеалів; здоров’я і безпека: цінує людське життя.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу; урок вивчення біографії письменника
Основні терміни й поняття: Відродження, театр, гуманізм, «шекспірівське» питання.
Обладнання: мультимедійна презентація до уроку, книжки з творами В.Шекспіра, портрети письменника, ілюстрації, на яких зображено скульптури митця в різних країнах, роздатковий матеріал.
Медіаконтент: відеосюжет «Літературна кав’ярня»; інтерактивний плакат «Загадка Шекспіра»; Завдання № 1 Опорний конспект «Шекспірівське питання» (завдання підвищеної складності); Завдання № 2 «Шекспірівське питання» ; презентація «Літературний календар доби Відродження»; Завдання № 3 «Життєвий та творчий шлях В.Шекспіра»; відеосюжет «Encyclopedia.chanel. Вільям Шекспір»
Індивідуальні й командні випереджувальні завдання: підготувати інтерактивний плакат «Загадка Шекспіра» та розповідь про суть питання; підготувати інформацію про картини «Шекспір та його сучасники» Дж.Фейд, Чандосівський портрет, «Єлизаветниця» ; створити презентацію «Літературний календар доби Відродження», представивши раннє та високе Відродження; вивчити уривок із твору «Ромео та Джульєтта».
Міжпредметні зв’язки: мистецтво, географія, історія, інформатика, англійська мова.
Перебіг уроку
І. Організаційний етап
Формування навчально-організаційних умінь та навичок
Емоційне налаштування на урок
- Наш урок розпочнемо зі слів відомого англійського письменника доби Відродження: «All the worlds a stage and all the men and women merely players». Who will be translate? (Світ — театр. Ми в нім — актори.)
- Дякую. Так, на початку п’єси «Як Вам це подобається» Вільям Шекспір сказав: «Весь світ — театр. У ньому всі чоловіки й жінки — актори».
ІІ. Визначення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
Мотивація навчальної діяльності
Формування навичок самовизначення
Формування творчої уяви
Визначення мети уроку
- Про кого ж сьогодні в нас піде розмова? Доповніть, будь ласка, речення, зазначене на дошці — «Сьогодні вас звуть...» (Шекспір).
- Так, дякую. Розгорніть зошити, запишіть дату й тему (діти пишуть, учитель продовжує бесіду). Пропоную попрацювати сьогодні над проектом «Який довершений витвір — Людина!» Для цього оберіть, будь ласка, маску, яка символічно буде вказувати на Вашу роль у цьому дослідженні. У кінці уроку ми дамо відповідь на запитання: «Який він Шекспір особисто для вас?» Крім того, ви спробує розкрити свої вміння в певній галузі. Відповідно до обраної ролі, сядьте за свої робочі місця (живописці, біографи, літературознавці). Обґрунтуйте вибір обраного фаху.
Визначення теми та завдань уроку
Компетентність уміння вчитися: вміння аналізувати отриману інформацію та перетворювати її в іншу знакову систему.
- Уявіть, що ви зустрілись із Вільямом Шекспіром. У Вас є можливість поставити йому два запитання. Що б ви хотіли дізнатись про нього та про себе? Учні відповідають.
- Дякую. Отже, сьогодні на уроці ми розкриємо багатогранність творчої особистості Вільяма Шекспіра, з’ясуємо сутність «шекспірівського» питання, здійснимо спробу наблизитись до нього, як до живої людини, визначити, які життєві принципи й поведінка були притаманні митцю як представнику доби Ренесансу, чи залишається В.Шекспір сучасним сьогодні. І в якості підсумку уроку спробуємо віднайти власну геніальність, можливо, вона також для нас ще загадка.
План
1. Розкриття «шекспірівського» питання.
2. Робота в групі.
2.1. Робота з портретами команди «Живописці».
2.2. Представлення конспекту команди «Біографи».
2.3. Презентація літературного календаря «Творчий шлях В.Шекспіра. Спадщина митця» командою «Літературознавці».
2.4. Розповідь про театр драматургами.
3. Підсумок на тему: «В.Шекспір — справжній представник доби Відродження. Чи потрібен Вільям Шекспір сучасності?»
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розвиток критичного мислення
3.1. Актуалізація опорних знань
- Скажіть, будь ласка, чи відомі вам постаті у світовій літературі, таємниці творчості яких до сьогодні не розкриті?
- Так, Гомерівське питання. (Учень розповідає його суть.)
3.2. Вивчення нової теми
Компетентність уміння вчитися
Обізнаність та самовираження у сфері культури;
Інформаційно-цифрова компетентність
Профорієнтаційна робота на уроці.
3.2.1. «Шекспірівське» питання
- Пропоную з’ясувати, в чому сутність «шекспірівського» питання. Перегляньте, будь ласка, відео. Потім скажіть, у чому полягає проблема. (Діти переглядають відео «У літературній кав’ярні» . Потім відповідають).
- «Літературна кав’ярня» — цікавий захід, під час якого діти й дорослі мають змогу послухати гарну поезію, пізнати світ поетичного мистецтва. Скажіть, будь ласка, у якій сфері такі знання можуть стати в пригоді? Оцініть майстерність гри учнів (Діти відповідають).
-Дякую. Тепер пропоную прослухати відповідь щодо «шекспірівського» питання. (Учитель називає учнів, які вдома працювали над цим дослідницьким завданням і розробили інтерактивний плакат «Загадка Шекспіра» ). Під час прослуховування доповіді однокласників, виконайте, будь ласка, завдання № 1 (підвищеної складності) та № 2.
Далі вчитель пропонує перевірити якість виконання завдання № 1 та завдання № 2, а також цікавиться в доповідачів, наскільки вони можуть оцінити якість виконання випереджувального завдання.
3.2.2. Короткі факти біографії та творчого шляху В.Шекспіра
Випереджувальне завдання
Компетентність уміння вчитися впродовж життя: Здійснювати пошук необхідної інформації, створювати власний інформаційний ресурс
Інформаційно-цифрова компетентність
Взаємодія в системі «учень-клас».
Профорієнтаційна робота на уроці.
- І так. Ми з’ясували, що Вільям Шекспір — особистість, яка справді проживала в Стратфорд-на-Ейвоні в добу Ренесансу. У чому ж геніальність цього митця? Яке життя він прожив? Це ми дізнаємось, попрацювавши в групах. Кожна з груп зараз отримує завдання, покликане розкрити біографію та творчий шлях Вільяма Шекспіра. На виконання завдання у вас до 5 хвилин, оскільки відповідальний представник з кожної групи мав також випереджувальне завдання, частково обізнаний у темі.
«Живописці»
Оберіть три портрети з представлених на фліпчарті (портрети в папці на Google Диску). Розкажіть, що вам відомо про ці портрети. Дайте відповідь на запитання: «Як риси обличчя, постава та одяг особистості характеризують його внутрішній світ?»
«Біографи»
Прослухайте відеоролик «Encyclopedia. Chanel. Вільям Шекспір« та створіть опорний конспект про життєвий шлях митця на запропонованих аркушах. Потім цікаві факти представте класу.
«Літературознавці»
Прослухайте відеоролик «Encyclopedia. Chanel. Вільям Шекспір» та доповніть літературний календар «Творчий шлях В.Шекспіра. Спадщина митця» інформацією про доробок письменника. Презентуйте свою роботу класу.
«Драматурги»
Ознайомтесь з інформацією про розвиток театру епохи Шекспіра, представте її класу. Продекламуйте уривок із твору «Ромео та Джульєтта» (читає перевдягнений хлопець)
О, вибери собі нове ім’я!
Та що ім’я? Назви хоч як троянду,
Не зміниться в ній аромат солодкий!
Хоч як назви Ромео — він Ромено.
Найвища досконалість все ж при ньому.
Хоч би він був і зовсім безіменний...
О, скинь же, скинь своє імя, Ромео!
Воно ж не є тобою, і взамін
Візьми мене усю!..
Захист завдань кожною з команд.
Взаємодія «учень-учень»
Під час захисту робіт команд «Живописці», «Біографи», «Літературознавці» представники інших груп слухають і виконують завдання № 3. Кожен із доповідачів зазначає, наскільки команді вдалося виконати поставлене завдання.
Після представлення інформації командою «Драматург» усі діти виконують завдання № 4 на роздрукованій картці.
Завдання 4.
1. «Знайти помилку»
Театр «Глобус» в Англії було побудовано в 1599 році. У 1593 році Шекспір вступив у трупу Бербеджа як актор і драматург. Він був пайовиком цього театру.
2. Визначити ідею продекламованих рядків із твору «Ромео та Джульєтта».
- Діти, хто відшукав помилку, прошу озвучити відповідь, а також розкрийте ідею продекламованих рядків. (Діти представляють свої міркування).
- Оцініть майстерність гри однокласника. (Лунають думки учнів).
IV. Підсумок уроку
Дайте відповідь на запитання: «В.Шекспір — справжній представник доби Відродження. Чи потрібен Вільям Шекспір сучасності?»
Сьогодні кожен з вас виконував певну роль, мав певне завдання. Так само в житті у вас є певне призначення, відповідно до ваших здібностей. Можливо, хтось у собі вже відкрив «прихований талант» і хоче поділитись. Якщо ні, пропоную висловити свої думки щодо користі уроку в «Пропозиціях». Чого варто повчитись у митця?
Пропозиції
1.
2.
3.
4.
Відповідальні представники груп оцініть роботу учасників за індивідуальним завданням для групи та усними відповідями однокласників, дотримуючись критеріїв у бланках. Загальне оцінювання здійснимо з урахуванням Вашого самооцінювання та виконання завдань у Google формах.
Презентуйте учням класу й гостям свої опорні конспекти, залиште їх на столі для оцінювання Вашої роботи на уроці, їхні фотокопії будуть представлені в спільній папці на Google Диску для підготовки до наступного уроку.
V. Домашнє завдання
Знати матеріал про життєвий і творчий шлях В.Шекспіра.
Індивідуальне повідомлення «Сонети Ф.Петрарки та В.Шекспіра: особливості творчої манери митців».
Створити основу для плакату «Всесвіт Шекспіра» (формат А3) Дякую за роботу.
Посилання на схожі матеріали:
- Шекспір та його комедії. Урок позакласного читання — Розробки уроків
- Вільям Шекспір «Ромео і Джульєтта» — Переказ
- Конфлікт справжнього почуття і забобонів «Ромео і Джульєтта» Вільям Шекспір — Шкільний твір
- Вільям Шекспір - Життя і творчість письменника — Біографія
- Скорочено - Сонет 121 - СОНЕТИ - ІЗ ЗАХІДНОЄВРОПЕЙСЬКОЇ ПОЕЗІЇ - ВІЛЬЯМ ШЕКСПІР — Переказ
- Шекспір в українській культурі — Стаття
- Вільям Шекспір Життя і творчість - Життя і творчість — Реферат
- СОНЕТ 116 - ВІЛЬЯМ ШЕКСПІР (1564-1616) - ЛІТЕРАТУРА СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЄВРОПИ - СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ - Хрестоматія — Хрестоматія
- Сонет 143 — Підручник
- Короткий переказ - ГАМЛЕТ - ВІЛЬЯМ ШЕКСПІР - 8 КЛАС — Скорочений твір
- ПЕРЕЛІК МОЖЛИВИХ ТЕМ - Ф.ПЕТРАРКА, ДЖ. БОККАЧЧО, М. СЕРВАНТЕС, В. ШЕКСПІР - ЗЛЕТ ЛЮДСЬКОГО ДУХУ В ЛІТЕРАТУРІ ДОБИ ВІДРОДЖЕННЯ- 8 клас — Шкільний твір
- Шекспір - Гамлет, принц данський — Переказ
- Твір на тему: Вірність ідеалам справедливості та гуманізму у творах епохи відродження (М. Сервантес «Дон Кіхот» і В. Шекспір «Ромео і Джульєтта») — Шкільний твір
- «Шекспірівське питання» у трагедії Вільяма Шекспіра «Гамлет, принц Датський» - Твір Зарубіжна література — Шкільний твір
- Вільям Шекспір «Гамлет» — Дидактичні матеріали
Дата останньої редакції: 02 березня 2026