Частина 2.Розвиток медіакомпетентності учнів на уроках зарубіжної літератури
Федір Михайлович Достоєвський, значення його творчості для розвитку соціально-філософського і психологічного роману (10 клас)
Федорович Світлана, учитель зарубіжної літератури Коблівського ЗЗСО I - III ступенів Коблівської сільської ради Березанського району, старший учитель
Мета: ознайомити з основними віхами життя і творчості Ф. М. Достоєвського, морально-етичними переконаннями і світоглядними позиціями митця, викликати зацікавленість його творами; сприяти розширенню теоретичних знань учнів;
розвивати вміння сприймати інформацію на слух та лаконічно висловлювати власні думки з приводу почутого, працювати з книгою, навички пошукової діяльності за допомогою проєктних технологій;
виховувати почуття справедливості, гуманізм, прагнення до самореалізації.
Обладнання: презентація вчителя до уроку, відеосюжет про біографію, портрети письменника, ілюстрації до біографії, виставка творів, комп’ютер, картки із завданнями.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Епіграф:
Людина є таємниця. Її слід розгадувати, і навіть якщо будеш розгадувати її впродовж усього життя, то не говори, що витратив час; я займаюсь цією таємницею, оскільки хочу бути людиною. Ф. М. Достоєвський (Із листа до брата)
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання, створення позитивного настрою
ІІ. Оголошено теми, цілей і завдань уроку
Вступне слово вчителя.
Сьогодні ми разом із вами спробуємо перенестися у часі в один із чудових куточків Землі, що народила плеяду письменників, яких по праву називають велетнями людської думки. Це земля Пушкіна та Лермонтова, Гоголя та Толстого. Народила вона й людину, яку сьогодні називають пророком ХІХ століття, знавецем таємниць людської душі. Саме він став у витоків реалістичної літератури ХІХ століття поряд з Діккенсом в Англії, Бальзаком та Стендалем у Франції. Філософи та критики по праву назвали ХІХ століття «золотим». Ця людина — Федір Михайлович Достоєвський. Ми маємо чудову нагоду звернутися до тих таємниць суспільного життя людини, коли вона, як носій всього людського, намагається довести мету свого існування.
Ф. М. Достоєвський — мислитель-гуманіст, творчість якого пройнята почуттям любові до людини і не вимовного болю за неї. У своїх творах він використовує мистецтво психологічного аналізу, майстерно передає глибину людських страждань і переживань. Він шукає іскорку добра в кожній людині, прагне розгадати її таємницю та виховати особистість,. Федір Достоєвський, коли йому було лише вісімнадцять років, у 1839 року в листі до брата написав слова, що виразили сенс його творчості.
ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Людина є таємниця. Її слід розгадувати, і навіть якщо будеш розгадувати її впродовж усього життя, то не говори, що витратив час; я займаюсь цією таємницею, оскільки хочу бути людиною.
Ф. М. Достоєвський (Із листа до брата)
Ф. Достоєвський належить до письменників, чия біографія тісно пов’язана з творчістю. На сторінках своїх творів митець розкриває себе
2. Віртуальна портретна галерея. Робота з портретами письменника

Завдання: кожна група відскановує QR-код, складає пазл і називає прізвище автора портрета Ф. М. Достоєвського (портрети художників В. Перова, В. Фаворського, І. Іванова або інших).
Коментар учителя.
Портретів письменника досить багато, але слід 'зазначити, що сучасники Ф. Достоєвського відзначали в його зовнішності щось болісно-напружене. Портрет В. Перова створено в той час, коли письменник повернувся з-за кордону і працював над романом «Біси». Він сидить, міцно зімкнувши руки на колінах. У його сутулій поставі, у похмурому виразі обличчя підкреслюється майже болісна напруга.
У гравюрі на дереві роботи В. Фаворського Ф. Достоєвський зображений у кімнаті, що слабо освітлена полум’ям свічки. Він стоїть біля столу з книгами і тримає в руках листи паперу. Письменник серйозний, задуманий, внутрішньо напружений.
Робота І. Іванова переносить нас у Петербург Достоєвського з його темними брудними дворами, злиденними нетрями. Обличчя письменника суворе, зосереджене, на ньому відбивається душевний біль і муки від побаченого.

Бесіда:
- Опишіть ваше враження від портретів?
- Яким ви бачите письменника, його внутрішній стан?
- Назвіть риси вдачі митця, що їх передають художники. (Зосереджений, якась внутрішня напруга.)
Слово учителя.
Головна загадка нашого життя і нашої думки у XX і XXI столітті — Ф.М.Достоєвський. Він, мабуть, єдиний письменник життя і творчість якого спонукають замислитись не тільки над тим, що таке життя, сенс життя, а й про те, що треба любити один одного та пізнати головне, що ніхто інший, а тільки ти, перш за все, у всьому винний. Ось чого нам треба навчитись брати відповідальність за життя своє та за життя інших людей. І допоки ми не змінимо себе, ми не зможемо змінити світ. А світ треба переробити терміново! Як це зробити? Давайте вчитись на прикладі життя великої особистості.
3. Складання лінії життя письменника.
Завдання: переглянути короткий відеоролик про життя та творчість письменника або скористатися електронною бібліотекою, заповнити картку.
https://youtu.be/MJQvDIGiVOE
або
https://www.ukrlib.com.ua/referats-zl/printit.php?tid=7701
Посилання на інтерактивний аркуш: https://www.liveworksheets.com/c?a=s&t=9tpnrmy8hfi&l=zd&i=uzntdn&r=kv&db=2
4. Виступ учнів з проектами:
«Жінки у житті Достоєвського».

«Творчість Ф. М. Достоєвського».
Покликання на буктрейлер:
https://drive.google.com/file/d/1vCFOc3iOvRViUiY8i5ZJwVSivr5UNa6r/view?usp=sharing
IV. Підбиття підсумків уроку.
1. Гра «Інтелектуальне лото»

(представник від групи витягує питання, на яке повинна відповісти команда, якщо не відповідає, то питання переходить до наступних команд. На зворотній стороні питання надрукована літера —
Людина (хто в центрі творів Ф. М. Достоєвського? )
1. Народився майбутній письменник в Москві, а де помер і яке місто вважав «гнилим», «слизьким», «фантастичним», «умисним», «абстрактним» ?
Петербург. І помер в Петербурзі
2. Хто з близьких Достоєвського помер через місяць після смерті Пушкіна — і ці два горя злилися для 16-річного юнака в одне?
Мати, Марія Федорівна.
3. Яке училище, розташоване в центрі Петербурга, в знаменитому палаці, де був убитий один з російських царів, закінчив Достоєвський?
Інженерне училище, Михайлівський замок, Павло I.
4. З чого почалася літературна діяльність Достоєвського?
З перекладу на російську мову «Євгенії Гранде» Бальзака (1844).
5. Достоєвський казав, що він і його друзі пережили «десять жахливих, безмірно страшних хвилин». Про які хвилинах йде мова?
На Семенівськім плацу пролунала команда: «На приціл!» Але пострілів не було. Перед самою стратою їм був зачитаний указ про заміну страти посиланням на каторгу.
6. Яку вічну книгу, подаровану письменникові в Тобольську дружинами декабристів П.Е.Анненковой і Н.Д.Фонвізіной, єдину дозволену в острозі, Ф. М. Достоєвський беріг все життя?
Російські жінки, духовним подвигом яких захоплювалася вся Росія, подарували на прощання засланим за Євангелієм.
3. «Достоєвський на кожний день»
Пояснення мемів.


V. Домашнє завдання
1. Дочитати роман «Злочин і кара».
2. Відповісти на запитання:
Як вирішуються філософські проблеми в «теорії надлюдини»? Теорія Раскольнікова. Стаття Раскольнікова.

Використана література
1. Біографія Ф.М. Достоєвського. — [Електронний ресурс]: https://www.ukrlib.com.ua/referats-zl/ printit.php?tid=7701
2. Достоєвський Ф.М. Вікіпедія. — [Електронний ресурс] — [Електронний ресурс]: https://uk.wikipedia.org/wiki
3. Ф. Достоєвський. Біографія, життя і творчість. — [Електронний ресурс]: https://zarlit.com
4. Ф. Достоєвський. Біографія, новини, фото. — [Електронний ресурс]: https://mykniga.com.ua
5. Достоєвський. Український центр. Освітньо-інформаційний портал. — [Електроннийресурс]: http://www.ukrcenter.com
6. Зарубіжна література (профільний рівень): підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти / Ісаєва О. О., Клименко Ж. В., Мельник А. О. — К. : УОВЦ «Оріон», 2018. с. 185-194.
7. Письменники ХІХ століття. — [Електронний ресурс]: http://bibliograph.com.ua/pisateli-19-vekaZ23.htm
8. Укрліб (бібліотека української літератури). - [Електронний ресурс]: https://www.ukrlib.com.ua/referats-zl/printit.php?tid=7701
Посилання на схожі матеріали:
- Урок № 54. Національна своєрідність російського роману ХІХ ст. Значення Федора Михайловича Достоєвського для розвитку соціально- філософського та психологічного роману. Наслідування митцем традицій М. В. Гоголя — Розробки уроків
- Ф. М. Достоєвський. Життєвий і творчий шлях письменника. філософські, етичні й естетичні погляди письменника та їх втілення в художніх творах. Роман «Злочин і кара» як утілення нового, поліфонічного типу художнього мислення. філософські, соціальні, психологічні й морально-етичні ідеї твору — Розробки уроків
- Скорочено - ЗЛОЧИН І КАРА - ФЕДІР ДОСТОЄВСЬКИЙ — Переказ
Дата останньої редакції: 02 березня 2026