Велична пісня геройства й мужності - ЗРАЗКИ ТВОРІВ - ГОМЕР, ТІРТЕЙ, САПФО, АНАКРЕОНТ, ЕСХІЛ, СОФОКЛ, ВЕРГІЛІЙ, ГОРАЦІЙ, ОВІДІЙ - ЛЮДИНА ТА її СВІТ У ДАВНІХ ЛІТЕРАТУРАХ - 8 клас

МЕГАЗБІРКА НАЙКРАЩИХ УЧНІВСЬКИХ ТВОРІВ. 2014 5-11 КЛАСИ

У поемі Гомера «Іліада» найбільше уваги приділено образам Ахілла й Гектора, що є представниками ворогуючих сторін.

Ахілл — наймогутніший герой Троянської війни, син фесалійського володаря Пелея і морської богині Фетіди. Під час Троянської війни Менелай наполягав на участі і у поході Ахілла, тому що такою була воля богів: греки переможуть, якщо на їхньому боці виступить наймогутніший герой Греції.

Як відомо з міфів, Гектор був сином троянського царя Пріама і Гекаби. Він очолив троянське військо і прославився на десятому році війни.

Обидва герої зображені мужніми, сміливими і хоробрими воїнами, які захищають батьківщину, родину.

Герої зійшлися у двобої, й Ахілл здолав Гектора, помстившись тим самим за вбитого Патрокла, свого найкращого товариша й побратима.

Гектор помирає як справжній герой, до останнього захищаючи Трою.

Як відомо зі змісту поеми, Гектор дорікав Ахіллові, що в того «в грудях заліз не серце». І подальші події підтвердили ці слова. Ахілл дійсно виявив надзвичай ну жорстокість до Гектора. Він відмовляється виконати останнє прохання Гектора. Навпаки, Ахілл прив'язав тіло мертвого воїна до колісниці й пустив до стін Трої. Такою страшною була помста Ахілла за смерть Патрокла та багатьох інших ахейців.

Зворушують сторінки поеми, присвячені прощанню Гектора з дружиною та сином перед двобоєм. Востаннє пригортаючи до грудей свого маленького сина, Гектор мріє, щоб він виріс ще величнішим за нього. Батько звертається до богів з таким проханням: «Зевсе та інші богове, зробіть, щоб дитя моє любе Стало таким же, як я, у троянському війську найкращим». Прощається він із дружиною Андромахою, звертаючись до неї зі словами, які сприймаються як заповіт: «Люба! Ти серце собі не в'яли понад міру журбою, Бо мимо долі мене ніхто у Аїд не спровадить».Гектор наказує їй займатися домашніми справами, виховувати сина, оскільки війна — чоловіча справа. Андромаха засмучена розлукою з чоловіком, серце їй віщує зле, і подальші події довели правдивість її побоювань.

Слід зазначити, що автор позитивно ставиться до обох героїв, незважаючи на те що вони є представниками ворогуючих сторін. У поемі неодноразово підкреслюється такі риси характеру Ахілла, як мужність, сміливість, гордість, запальність, готовність захищати свою батьківщину, вірність у дружбі. Гомер, звичайно, симпатизує грекам. Та разом з тим він не приховує і негативних рис героя: нестримний гнів, який часто породжує жорстокість. Автор засуджує і наругу Ахілла над тілом Гектора, вважає це негідним вчинком.

Прочитавши поему «Іліада», складається враження, що Гомер більше симпатизує Гекторові, наділяючи його мужністю, стриманістю, щирістю, людяністю, мудрістю, зображує його люблячим чоловіком і батьком. У троянського героя від сутні негативні риси вдачі.

У цілому, герої є достойними супротивниками, гордістю свого народу і батьківщини. Вони є уособленням ідеалу людини, героя, воїна античних часів.