Кого можна назвати Людиною? (За віршем Р. Бернса «Чесна бідність») - ЗРАЗКИ ТВОРІВ - МАРК ТВЕН, Е. ПОРТЕР, Р. БЕРНС - СВІТ ДИТИНСТВА - 5 клас

МЕГАЗБІРКА НАЙКРАЩИХ УЧНІВСЬКИХ ТВОРІВ. 2014 5-11 КЛАСИ

Кого можна назвати Людиною? (За віршем Р. Бернса «Чесна бідність»)

На нашій планеті живе величезна кількість людей, але чи кожного можна нажати Людиною з великої літери?

Серед тих, хто запропонував свої рецепти виховання справжньої людини, слід назвати й англійського поета Роберта Бернса. Свої погляди поет виклав у вірші Чесна бідність».

Для нього найголовнішим у людині є не багатство, не титул, а чесність. «Званий — лиш карб, людина — скарб, цінніший від усього», — пише автор. І дійсно, багатство можна втратити, дорогий одяг може зноситися, а чесність, людяність, розум, порядність залишаються назавжди:

Бундючиться вельможний лорд,

Що сотні слуг у нього;

Дурний, як пень, лихий, як чорт,

А строїть з себе Бога.

Нічого, нічого,

Що стрічка й хрест у нього,

Бо хто розумний чоловік, —

Сміється з того всього.

(Переклад М. Лукаша)

Звання Людини не можна купити, адже шляхетність теж не продається. «Шляхетний дух, шляхетний ум» виховується моральними принципами, які засвоюються з дитинства. Отже, виходячи зі змісту поезії, можна дійти висновку, що не матеріальні, а моральні принципи є ціннішими для Р. Бернса.

Окрім того, в останній строфі вірша звучить надія на те, що «ум і честь» проб'ють дорогу до нового суспільства. А ще — віра у братерство чесних, розумних людей усього світу. Адже їм нічого ділити.

Незважаючи на те що минуло понад двісті років від часу написання вірша Чесна бідність», проблеми, порушені в ньому, ще й досі є дуже важливими. Духовність, шляхетність, честь, чесність, розум, благородство душі — це риси справжньої людини, які слід виховувати в собі кожному. Тільки такі люди зможуть побудувати здорове суспільство, що піклуватиметься про кожну особистість.