МУРАШКИ І ЦИКАДА - Езоп (VI століття до нашої ери) - МУДРІСТЬ БАЙКИ

МУРАШКИ І ЦИКАДА - Езоп (VI століття до нашої ери) - МУДРІСТЬ БАЙКИ

Мурашки взимку сушили на сонці вогке збіжжя, коли до них підійшла голодна Цикада й попросила, щоб їй дали їсти. Тоді вони спитали її, чому вона не заготувала собі харчів улітку, а вона їм: «Мені все було ніколи, я співала». На це Мурашки, сміючись, відповіли: «Якщо ти спінила влітку, то потанцюй узимку».

Не слід зневажати нічого, щоб згодом не довелося шкодувати.

Переклад А. Білецького

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

Готуємося до роботи з текстами творів

1. Розкажіть, що ви знаєте про історію виникнення байки.

2. Що вам відомо про Езопа! Чому його називають основоположником жанру байки?

3. Прочитайте визначення байки і поясніть, як ви розумієте його зміст.

Працюємо з текстами творів

4. Прочитайте байку «Лисиця і виноград». Прокоментуйте її повчальну думку. «Перекладіть» зміст байки з езопової мови на звичайну.

5. Перекажіть зміст байки «Вовк і Ягня». Що, на вашу думку, означають алегоричні образи Вовка і Ягнятка? Як ви вважаєте, чому саме ці образи введені в оповідь?

6. Поясніть алегоричний зміст байки «Крук і Лисиця». Доведіть, що Лисиця — хороший психолог.

7. Які риси людської вдачі висміюються у цій байці? Чи є позитивний персонаж у байці «Крук і Лисиця»? Відповідь обґрунтуйте.

8. У чому полягає повчальність байки «Мурашки і Цикада»? Поміркуйте, які риси характеру засуджуються у цьому творі, а які звеличуються.

9. Що символізують образи Мурашок і Цикади? Чому, на вашу думку, автор зробив персонажами байки саме цих комах?

10. Доведіть, що у байці «Мурашки і Цикада» використаний прийом протиставлення. Знайдіть приклади протиставлення і в інших байках.

Узагальнюємо і підсумовуємо

11. Доведіть, що вивчені вами твори Езопа належать до жанру байки.

12. Поясніть, з яких частин складається байка. Визначте оповідну і повчальну частини вивчених байок.

13. Визначте мораль у байках «Лисиця і виноград», «Вовк і ягня», «Мурашки і Цикада» і запишіть у зошиті у вигляді прислів’‎їв. Поясніть їхній зміст.

14. На конкретних прикладах поясніть, що таке алегорія.

15. Як ще називають алегоричну мову байок? Які риси людської вдачі символізують алегоричні образи Вовка, Ягнятка, Крука, Лисиці, Мурашки, Цикади?

Виконуємо творчі завдання

16. Спробуємо створити байку. Уявіть ситуацію: учень, замість того, щоб зробити домашнє завдання, грав за комп’‎ютером. Наступного дня він отримав двійку. Персонажі: учень — Цуценя і вчитель — Мудра Сова. Придумайте оповідь і виведіть з неї мораль.

17. Згадайте якусь повсякденну ситуацію і перекажіть її езоповою мовою.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.