МУДРІСТЬ БАЙКИ

МУДРІСТЬ БАЙКИ

Спочатку байка існувала як жанр усної народної творчості, а її витоками були міфи й казки. У байках оповідалося про вигадані події, учасниками яких були як люди, так і тварини. Але вже в давні часи ці твори відзначалися повчальністю, спрямованою на виправлення людських вад.

Літературні байки подібні до фольклорних — це невеликі твори, основним завданням яких є викриття недоліків людської натури, тому ці твори мають велике виховне значення.

Персонажами літературних байок, крім людей, можуть бути тварини, рослини, предмети. Вони діють, розмовляють, міркують, як люди. Художній прийом перенесення властивостей людей на тварин, рослин і предмети називають персоніфікацією.

Перша літературна байка, яка дійшла до наших часів, була створена давньогрецьким поетом Гесіодом, який жив ще у VIII—VII ст. до нашої ери. Ця байка розповідає про те, як Яструб упіймав Солов’‎я. Хижий птах наказав Солов’‎ю, який жалібно пищав у його кігтях, мовчати, бо він — Яструб — сильніший: «Схочу, то пущу тебе, а як ні, то і з’‎їм тебе зараз». У цій оповіді Гесіод засуджує тих, хто користується своєю силою і владою на шкоду іншим. Слабких поет також повчає: треба з гідністю зустрічати нещастя, щоб до несподіваної біди не додати собі ще й сорому.

Байка завжди має алегоричний зміст. Слово «алегорія» походить з грецької мови і означає «інакомовлення». Алегорія найбільше притаманна казкам і байкам. У цих творах персонажі є символами певних людських якостей: лисиця — хитрості, лев — владності, ягня — беззахисності тощо. Алегоричну мову байок називають езоповою мовою.

Байка складається з двох частин — оповідної та моралістичної. Оповідна частина (або оповідь) дуже близька до казки. У ній йдеться про якусь вигадану подію за участю предметів, тварин, рослин чи людей.

Моралістична частина (або мораль) міститься на початку або в кінці твору. Вона є повчальною думкою, своєрідним висновком і подібна до прислів’‎я: «Брехливому покари не уникнути» (Федр); «Є гроші — маєш право, немає — то під суд іди» (Ж. Лафонтен); «У сильного безсилий винен завсігди» (І. Крилов).

У давні часи байки існували як невіршовані (прозові) твори. Пізніше в них з’‎явилися ритм і рима. Мова байок завжди проста.

Отже, байка — невеликий прозовий або віршований твір алегоричного змісту і повчального характеру.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.