Джеймс Олдрідж (нар. 1918) - ДУХОВНЕ ВИПРОБУВАННЯ ЛЮДИНИ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

Джеймс Олдрідж (нар. 1918) - ДУХОВНЕ ВИПРОБУВАННЯ ЛЮДИНИ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

Відомий англійський письменник Джеймс Олдрідж народився 1918 р. в Австралії, у глухому селі штату Вікторія, в родині англійця — корінного лондонця, закинутого долею в далекі краї. Джеймс був п’‎ятою дитиною в сім’‎ї. Незабаром родина Олдріджів переїхала в маленьке місто Сван-Хілл.

Батько майбутнього письменника був людиною освіченою; він працював редактором провінційної газети, водночас виступаючи на її сторінках як політичний оглядач, літературний критик, репортер і публіцист, але не міг забезпечити свою сім'ю, яка потерпала від нестатків. Тому Джеймс змалку підробляв на овочевих складах, щоб заробити трохи грошей на нехитрі хлопчачі радощі: він любив рибальство, весловий спорт і полювання.

Уже в 14 років Джеймс Олдрідж став розсильним у редакції однієї з газет. Згодом він вступає до вищої школи — спеціального комерційного коледжу в Мельбурні. Щоб оплатити навчання, юнаку доводилося працювати ночами.

Якийсь час Джеймс жив на острові Мен (поблизу Шотландії) у старовинному будинку своєї матері. У 1938 р. Джеймс Олдрідж переїхав до Англії, де став студентом Лондонського університету, водночас працюючи журналістом у кількох лондонських газетах. Юнак не міг спокійно спостерігати, як розвиваються криваві події в Іспанії, як у Європі поширюється фашизм, тому він, почуваючись справжнім антифашистом, закінчив Лондонську авіаційну школу, щоб поїхати на допомогу республіканській Іспанії. Але як неповнолітньому Джеймсу було відмовлено у візі.

З початком Другої світової війни у 1939 р. Олдрідж став військовим кореспондентом, побував у багатьох країнах (у Норвегії, Греції, Єгипті, Лівії, Ірані, Радянському Союзі) і на багатьох фронтах. Тому його перший роман, який вийшов у 1943 р., був присвячений темі війни.

Після війни Олдрідж чимало подорожував, продовжував писати. Життєві враження лягли в основу його творів. Він став активним громадським діячем: брав участь у світовому русі боротьби за мир, у 1951 р. став одним із керівників організації «Письменники за мир», продовжував займатися журналістикою.

У 1953 р. Всесвітня Рада Миру присудила Джеймсові Олдріджу золоту медаль за його роман «Дипломат». У 1973 р. його нагороджено Міжнародною премією «За зміцнення миру між народами» та премією Міжнародної організації журналістів.

У 2003 р. його книга «Справжня історія Ліллі Стабек» здобула відзнаку Ради Австралії з дитячих книг, ставши Книгою року, а також Літературну премію Нового Південного Уельсу.

Нині Джеймс Олдрідж мешкає у Баттерсі, південно-західному передмісті Лондона. В останні роки ним написано близько тридцяти новел для дорослих і дітей, оповідань, п’‎єс і телесценаріїв. Його твори перекладені сорока мовами народів світу.

Герої творів Джеймса Олдріджа — звичайні люди, які у критичній ситуації стають здатними на подвиг. Автор наділяє їх надзвичайною витривалістю, сильною волею, прагненням до справедливості. Такими є і головний герой оповідань «Останній дюйм» та «Акуляча клітка» льотчик Бен Аміно і його син Деві.

Ще в дитячі роки майбутній письменник чув розповіді досвідчених рибалок про акул. Доводилося йому також бачити скалічених морськими хижаками людей. А після війни йому не раз випадала нагода побачити акул під час підводних зйомок. Тож не дивно, що його оповідання справляють враження достовірної розповіді очевидця.