Джеймс Олдрідж (нар. 1918) - ДУХОВНЕ ВИПРОБУВАННЯ ЛЮДИНИ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

Джеймс Олдрідж (нар. 1918) - ДУХОВНЕ ВИПРОБУВАННЯ ЛЮДИНИ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

Відомий англійський письменник Джеймс Олдрідж народився 1918 р. в Австралії, у глухому селі штату Вікторія, в родині англійця — корінного лондонця, закинутого долею в далекі краї. Джеймс був п’‎ятою дитиною в сім’‎ї. Незабаром родина Олдріджів переїхала в маленьке місто Сван-Хілл.

Батько майбутнього письменника був людиною освіченою; він працював редактором провінційної газети, водночас виступаючи на її сторінках як політичний оглядач, літературний критик, репортер і публіцист, але не міг забезпечити свою сім'ю, яка потерпала від нестатків. Тому Джеймс змалку підробляв на овочевих складах, щоб заробити трохи грошей на нехитрі хлопчачі радощі: він любив рибальство, весловий спорт і полювання.

Уже в 14 років Джеймс Олдрідж став розсильним у редакції однієї з газет. Згодом він вступає до вищої школи — спеціального комерційного коледжу в Мельбурні. Щоб оплатити навчання, юнаку доводилося працювати ночами.

Якийсь час Джеймс жив на острові Мен (поблизу Шотландії) у старовинному будинку своєї матері. У 1938 р. Джеймс Олдрідж переїхав до Англії, де став студентом Лондонського університету, водночас працюючи журналістом у кількох лондонських газетах. Юнак не міг спокійно спостерігати, як розвиваються криваві події в Іспанії, як у Європі поширюється фашизм, тому він, почуваючись справжнім антифашистом, закінчив Лондонську авіаційну школу, щоб поїхати на допомогу республіканській Іспанії. Але як неповнолітньому Джеймсу було відмовлено у візі.

З початком Другої світової війни у 1939 р. Олдрідж став військовим кореспондентом, побував у багатьох країнах (у Норвегії, Греції, Єгипті, Лівії, Ірані, Радянському Союзі) і на багатьох фронтах. Тому його перший роман, який вийшов у 1943 р., був присвячений темі війни.

Після війни Олдрідж чимало подорожував, продовжував писати. Життєві враження лягли в основу його творів. Він став активним громадським діячем: брав участь у світовому русі боротьби за мир, у 1951 р. став одним із керівників організації «Письменники за мир», продовжував займатися журналістикою.

У 1953 р. Всесвітня Рада Миру присудила Джеймсові Олдріджу золоту медаль за його роман «Дипломат». У 1973 р. його нагороджено Міжнародною премією «За зміцнення миру між народами» та премією Міжнародної організації журналістів.

У 2003 р. його книга «Справжня історія Ліллі Стабек» здобула відзнаку Ради Австралії з дитячих книг, ставши Книгою року, а також Літературну премію Нового Південного Уельсу.

Нині Джеймс Олдрідж мешкає у Баттерсі, південно-західному передмісті Лондона. В останні роки ним написано близько тридцяти новел для дорослих і дітей, оповідань, п’‎єс і телесценаріїв. Його твори перекладені сорока мовами народів світу.

Герої творів Джеймса Олдріджа — звичайні люди, які у критичній ситуації стають здатними на подвиг. Автор наділяє їх надзвичайною витривалістю, сильною волею, прагненням до справедливості. Такими є і головний герой оповідань «Останній дюйм» та «Акуляча клітка» льотчик Бен Аміно і його син Деві.

Ще в дитячі роки майбутній письменник чув розповіді досвідчених рибалок про акул. Доводилося йому також бачити скалічених морськими хижаками людей. А після війни йому не раз випадала нагода побачити акул під час підводних зйомок. Тож не дивно, що його оповідання справляють враження достовірної розповіді очевидця.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.