Зарубіжна література 6 клас

МІФ - СТЕЖКАМИ МІФІВ

МІФ

У книжці «Цікава міфологія» відомий американський учений і письменник Айзек Азімов так пояснює походження міфів: «Люди не були б людьми, якби не задавались питаннями про навколишній світ. Багато тисяч років тому вони виглядали з печер і розмірковували над тим, що поставало перед їх очима. Чому з’‎являється блискавка? Звідки прилетів вітер? Чому приходить зима, і чому з її приходом усі дерева і кущі вмирають? І яким чином усі вони знову оживають з настанням весни?

Люди замислювались про самих себе. Чому вони час від часу хворіють? Чому старіють і вмирають? Хто першим навчив їх користуватись вогнем і ткати полотно?

Вони задаватись великою кількістю й інших запитань, але не знаходили на них відповіді. За тих часів не було науки; людству ще належало навчитись досліджувати навколишнє, щоб на основі результатів досліджень відкривати закони влаштування світу.

Єдине, що лишалося робити первісній людині, то це самій вигадувати те, що уявлялось їй найбільш логічними1 «відповідями».

Так народилися міфи (від грецьк.: слово, розповідь) — розповіді, які передають уявлення давніх людей про богів, легендарних героїв, походження та влаштування світу. Міфи, як і народні казки, — наслідок колективної творчості. Отже, у давнину їх передавали із вуст до вуст. Однак якщо казку давні люди одразу сприймали як вигадку, то у правдивість розказаного в міфах вірили як оповідачі, так і слухачі. Пізніше люди зрозуміли, що у міфах є багато нереального, тобто такого, що не могло бути в дійсності. У зв’‎язку з цим прикметник міфічний почали вживати не лише тоді, коли йшлося про належність до міфу, а й на означення неправдоподібних або неймовірних подій.


Зевс. Зображення на камеї

1 Логічний — розумний.


З часом міфи різних народів почали збирати, записувати, вчені прагнули розгадати їх таємниці. Виникло слово міфологія (від грецьк.: міф і логос — знання), яке має два значення. Перше — сукупність міфів певного народу (говорять: давньогрецька міфологія, слов’‎янська міфологія тощо). Друге значення — наука, яка вивчає міфи. Спробуємо й ми відчути себе дослідниками, котрі спрямовують свої зусилля на розкриття загадок міфів.

1. Уважно прочитайте запис одного з учнів: «Міфи (від грецького) — це розповіді, які передають уявлення людей про влаштування світу». Чи все тут правильно?

2. Що спричинило виникнення міфів?

3. Які значення має слово міфологія?На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.