МІФ ПРО ПОТОП - ІНДІЙСЬКІ МІФИ - МІФИ НАРОДІВ СВІТУ

МІФ ПРО ПОТОП - ІНДІЙСЬКІ МІФИ - МІФИ НАРОДІВ СВІТУ

Ману, син Вівасвата, звідний брат Ями, оселився на землі самотою поблизу південних гір. Одного ранку, коли він мив руки, як це роблять і по сей день, йому трапилася у воді, набраній для вмивання, маленька рибка. Вона йому сказала: «Збережи мені життя, і я врятую тебе». «Від чого ж ти врятуєш мене?» — спитав здивований Ману. Риба промовила: «Прийде потоп і вигубить усе живе». «Як же я можу зберегти твоє життя?» І вона сказала: «Нам, рибам, доки ми маленькі, звідусіль загрожує смерть. Одна риба пожирає іншу. Ти спочатку тримай мене у глечику, а коли я з нього виросту, викопай ставок і тримай мене там; коли я виросту ще більше, віднеси мене до моря і відпусти на волю, бо тоді смерть мені вже не загрожуватиме». Ману так і зробив. І ось риба виросла і стала однією з найбільших рибин із рогом на голові. І Ману випустив її у море. Тоді вона сказала: «Такого-то року буде потоп. Ти зроби корабель і чекай на мене. А коли настане потоп, зійди на корабель, і я врятую тебе».

І в тому році, на який вказала риба, Ману побудував корабель. А коли настав потоп, він зійшов на корабель, і риба припливла по нього. Підкорившись її велінню, Ману взяв із собою насіння різних рослин. Потім прив’‎язав мотузку до рогу риби, і вона швидко потягла його судно бурхливими хвилями. Не видно стало землі, зникли з очей країни світу; одна вода була навколо них. Ману і риба були єдиними живими істотами посеред усього водного простору. Дужі вітри розгойдували корабель. Але риба пливла і пливла вперед водною пустелею і врешті привела корабель Ману до височенної гори Хімалая. Тоді вона сказала Ману: «Я врятувала тебе. Прив’‎яжи корабель до дерева. Але будь обережним, аби вода не змила тебе. Сходь з гори поступово, як спаде вода». Ману зробив, як радила риба. З того часу це місце у горах називається «Спуск Ману».

А потоп змив усіх живих істот. Один Ману залишився, щоби продовжити людський рід на землі. Від нього походять усі люди. і

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

Працюємо над змістом творів

1. Перекажіть зміст індійського міфу «Творення».

2. Розкажіть, чому Брахма створив потомство.

3. Як в індійській міфології пояснюється виникнення дня і ночі?

4. Перекажіть зміст міфу «Про потоп». До якого висновку підштовхує нас цей міф?

Міркуємо самостійно

5. Спробуйте пояснити, чому у віруваннях багатьох народів яйце є символом життя.

6. Поміркуйте, чим яйце подібне до сонця.

7. Поясніть роль Великодніх яєць на Великодні свята в Україні.

Пов’‎язуємо новий матеріал з вивченим раніше

8. Пригадайте з вивченого у 5 класі на уроках української літератури про міфологічного бога Сварога. Які є спільні риси в образах давньоукраїнського бога-творця Сварога і давньоіндійського бога-творця Брахми?

9. Пригадайте казку Олександра Пушкіна «Про рибалку і рибку». Які є спільні мотиви в літературній казці російського поета і в давньоіндійському міфі «Про потоп»?

10. На прикладі казки «Про рибалку і рибку» зробіть короткий висновок про вплив міфології на літературу.