МІФ ПРО ПОТОП - ІНДІЙСЬКІ МІФИ - МІФИ НАРОДІВ СВІТУ

МІФ ПРО ПОТОП - ІНДІЙСЬКІ МІФИ - МІФИ НАРОДІВ СВІТУ

Ману, син Вівасвата, звідний брат Ями, оселився на землі самотою поблизу південних гір. Одного ранку, коли він мив руки, як це роблять і по сей день, йому трапилася у воді, набраній для вмивання, маленька рибка. Вона йому сказала: «Збережи мені життя, і я врятую тебе». «Від чого ж ти врятуєш мене?» — спитав здивований Ману. Риба промовила: «Прийде потоп і вигубить усе живе». «Як же я можу зберегти твоє життя?» І вона сказала: «Нам, рибам, доки ми маленькі, звідусіль загрожує смерть. Одна риба пожирає іншу. Ти спочатку тримай мене у глечику, а коли я з нього виросту, викопай ставок і тримай мене там; коли я виросту ще більше, віднеси мене до моря і відпусти на волю, бо тоді смерть мені вже не загрожуватиме». Ману так і зробив. І ось риба виросла і стала однією з найбільших рибин із рогом на голові. І Ману випустив її у море. Тоді вона сказала: «Такого-то року буде потоп. Ти зроби корабель і чекай на мене. А коли настане потоп, зійди на корабель, і я врятую тебе».

І в тому році, на який вказала риба, Ману побудував корабель. А коли настав потоп, він зійшов на корабель, і риба припливла по нього. Підкорившись її велінню, Ману взяв із собою насіння різних рослин. Потім прив’‎язав мотузку до рогу риби, і вона швидко потягла його судно бурхливими хвилями. Не видно стало землі, зникли з очей країни світу; одна вода була навколо них. Ману і риба були єдиними живими істотами посеред усього водного простору. Дужі вітри розгойдували корабель. Але риба пливла і пливла вперед водною пустелею і врешті привела корабель Ману до височенної гори Хімалая. Тоді вона сказала Ману: «Я врятувала тебе. Прив’‎яжи корабель до дерева. Але будь обережним, аби вода не змила тебе. Сходь з гори поступово, як спаде вода». Ману зробив, як радила риба. З того часу це місце у горах називається «Спуск Ману».

А потоп змив усіх живих істот. Один Ману залишився, щоби продовжити людський рід на землі. Від нього походять усі люди. і

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

Працюємо над змістом творів

1. Перекажіть зміст індійського міфу «Творення».

2. Розкажіть, чому Брахма створив потомство.

3. Як в індійській міфології пояснюється виникнення дня і ночі?

4. Перекажіть зміст міфу «Про потоп». До якого висновку підштовхує нас цей міф?

Міркуємо самостійно

5. Спробуйте пояснити, чому у віруваннях багатьох народів яйце є символом життя.

6. Поміркуйте, чим яйце подібне до сонця.

7. Поясніть роль Великодніх яєць на Великодні свята в Україні.

Пов’‎язуємо новий матеріал з вивченим раніше

8. Пригадайте з вивченого у 5 класі на уроках української літератури про міфологічного бога Сварога. Які є спільні риси в образах давньоукраїнського бога-творця Сварога і давньоіндійського бога-творця Брахми?

9. Пригадайте казку Олександра Пушкіна «Про рибалку і рибку». Які є спільні мотиви в літературній казці російського поета і в давньоіндійському міфі «Про потоп»?

10. На прикладі казки «Про рибалку і рибку» зробіть короткий висновок про вплив міфології на літературу.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.