Світова література 6 клас - Волощук Євгенія - Генеза 2014

ЛЕРНЕЙСЬКА ГІДРА - З ДАВНЬОГРЕЦЬКОЇ МІФОЛОГІЇ - МІФИ НАРОДІВ СВІТУ

РОЗДІЛ 4 З ДАВНЬОГРЕЦЬКОЇ МІФОЛОГІЇ


ЛЕРНЕЙСЬКА ГІДРА


Другий подвиг Геракла

Після першого подвигу Еврісфей послав Геракла вбити лернейську гідру. Це була потвора з тілом змії і дев’‎ятьма головами дракона. Як і немейський лев1, гідра була породжена Тіфоном2 і Єхидною3.

Жила гідра в болоті коло міста Лерни і, виповзаючи зі свого лігвища, нищила цілі стада й спустошувала всі околиці. Боротьба з дев’‎ятиголовою гідрою була небезпечна, тому що одна з голів її була безсмертною.

Вирушив у дорогу до Лерни Геракл із сином Іфікла Іолаєм.

Прибувши до болота біля міста Лерни, Геракл залишив Іолая з колісницею в ближньому гаю, а сам пішов шукати гідру. Він знайшов її в оточеній болотом печері. Розпікши до червоного жару стріли, почав Геракл пускати їх одну за одною в гідру. Розлютили гідру стріли Геракла. Вона виповзла, звиваючись укритим блискучою лускою тілом, з пітьми печери, грізно піднялася на величезному хвості й хотіла вже кинутися на героя, але наступив їй син Зевса ногою на тулуб і притис до землі. Своїм хвостом гідра обвилася навколо ніг Геракла й силкувалася звалити його. Як непохитна скеля, стояв герой і помахами своєї важкої палиці одну за одною збивав голови гідри. Мов вихор, свистіла в повітрі палиця; злітали голови, однак гідра була жива.


А. дель Поллайоло. Боротьба з Лернейською гідрою

1Немейський лев — величезний страхітливий лев, який жив біля міста Немеї й спустошував околиці. За наказом Еврісфея Геракл його вбив. Це був перший подвиг героя.

2 Тіфон — могутній потворний велетень, уособлення вогненних

руйнівних сил землі та її випарів.

3Єхидна — напівжінка-напівзмія, яка породила багато чудовиськ.


Тут Геракл помітив, що в гідри на місці кожної збитої голови виростають дві нові. Прийшла й допомога гідрі: з болота виповз потворний рак і впився своїми клішнями в ногу Геракла. Тоді герой покликав на допомогу свого друга Іолая. Іолай убив потворного рака, запалив частину ближнього гаю і палаючими стовбурами дерев припікав гідрі шиї, з яких Геракл збивав своєю палицею голови. Нові голови вже не виростали. Дедалі слабше гідра опиралася синові Зевса.

Нарешті й безсмертна голова злетіла. Потворна гідра була переможена й упала мертвою на землю. Глибоко закопав її безсмертну голову переможець Геракл і привалив її величезною скелею, щоб не могла вона знову вийти на світ. Потім великий герой розтяв тіло гідри й занурив у її отруйну жовч свої стріли. З того часу рани від стріл Геракла стали невигойними. З великим тріумфом повернувся Геракл у Тіринф. Але там чекало на нього нове доручення Еврісфея.

Переказ М. Куна, переклад українською Ю. Іванченка

Запитання і завдання до прочитаного твору

1. Опишіть лернейську гідру, з якою бився Геракл. Як героєві вдалося здолати чудовисько?

2. Які риси вдачі Геракла виявилися в битві з лернейською гідрою? Обґрунтуйте відповідь прикладами з тексту.

3. Робота в парах. Виконайте запропоновані завдання.

А. Доведіть! Пригадайте, що таке гіпербола. Доведіть, що її використано в міфі про Геракла.

Б. Порівняйте! Порівняйте битву Геракла з лернейською гідрою та будь-яку з казок про боротьбу героя зі змієм (драконом). Визначте спільні й відмінні елементи в сюжетах цих творів.