Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

В. Шекспір «Гамлет»

Дія цієї п'єси відбувається в Данії. У ній розповідається, як принц Гамлет здійснює помсту своєму дядькові королю Клавдію, убивці попереднього короля. Гамлет» система образів дозволяє якнайкраще розкрити філософські проблеми, закладені в основу твору. Важливо зрозуміти, що кожен з образів, змальованих у творі, далеко не однозначний. Кожен герой Шекспіра — окремий світ з його достоїнствами і вадами.

Образ Гамлета складний, сповнений суперечностей. Гамлет одержимий пошуками істини. Щоб дізнатися про причину смерті батька, він готовий на все: підмовляє акторів зіграти сцену, за якою він може простежити реакцію Клавдія, сміливо іде вночі на зустріч із привидом батька, а почувши з його уст, хто винуватець смерті короля, продовжує шукати істину. Задля цього він прикидається божевільним, щоб приспати пильність Клавдія. Своїм «божевіллям» він відштовхує любляче серце Офелії і помилково вбиває її батька. Події розвиваються дуже стрімко, але це аж ніяк не порушує психологічної цілісності портрета кожного шекспірівського персонажа. Гамлет проходить до кінця увесь шлях пошуків істини. Фінал трагічний, але справедливість восторжествувала, і підступний вбивця та зрадник покараний рукою Гамлета. Гамлет — це юний безтурботний принц, який у дусі куртуазного етикету залицяється до придворної дами Офелії. Його ставлення до життя просте і чисте. Земля для нього — «прекрасний храм», люди — «творіння Божі». Принц Гамлет розумний, благородний, чесний, правдивий. Це людина широкого як на той час світогляду. Здатен аналізувати явища життя та робити філософські узагальнення й висновки

основна тема трагедії Шекспіра — зіткнення шляхетної особистості, героя-гуманіста зі світом зла і несправедливості.

У трагедії зображено, як Гамлет спочатку викриває лицемірство коронованого злочинця, а потім і мститься йому за смерть батька. Але це тільки зовнішні події п’єси. Шекспір малює складні і важкі роздуми шляхетної людини про природу зла, про порочне у королівському дворі, про брехню, яка зачаїлася в стінах палацу, про хвороби, якими вражене століття, немов би «вивихнуте у своїх суглобах».

Автор вибирає в герої виняткову людину, яка знаходить в собі сили кинути виклик всьому несправедливому світу і вести з ним до останнього подиху героїчну боротьбу. Людину, яка постає як творець своєї долі, від дій якої все залежить, зокрема, спосіб мислення і почуттів, що, у свою чергу, кореняться в умовах реального життя.