РМ (письмово). Гамлет - вічний образ світової літератури - Англія - ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ДАЛЕКИХ ЕПОХ

РМ (письмово). Гамлет - вічний образ світової літератури - Англія - ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ДАЛЕКИХ ЕПОХ

Усі уроки зарубіжної літератури 10 клас I семестр - Профільний рівень + рівень стандарту - 2018

Мета — формувати компетентності: предметні (розуміння образу Гамлета як вічного образу світової літератури, основних філософських проблем твору В. Шекспіра; критичне мислення; мовлення; естетичний смак); ключові (уміння вчитися: навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативну: навички ефективної роботи в парі та в колективі; уміння висловлювати свою точку зору; інформаційну: навички ефективної роботи з текстом та вміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурну: прагнення збагатити свій світогляд).

Тип уроку: урок розвитку мовлення.

Обладнання: портрет В. Шекспіра, видання його творів, ілюстрації до них, роздавальний матеріал.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Інтерактивний прийом “Ґронування” (запис до зошитів)

· За принципом ґронування складіть схему до образу Гамлета.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Інтелектуальна розминка

· Які дві важливі новини сколихнули данський двір? (Божевілля Гамлета й відмова Фортінбраса від помсти данській короні.)

· Через що непокоїться Клавдій та яких заходів уживає?

· Що ставив собі за мету Клавдій, запрошуючи “друзів” Гамлета та прислухаючись до порад Полонія?

· Якою була спільна мета Клавдія й Гамлета? (Дізнатися правду.)

· Назвіть справжню причину заслання Гамлета до Англії. (Клавдій боїться Гамлета, оскільки розуміє, що принц небезпечний для нього.)

· Як Клавдій намагався убезпечити себе від Гамлета? (Гамлета мали вбити в Англії.)

· Завдяки чому Гамлет урятувався? (Завдяки власному розуму й випадку.)

· Як змінюються погляди Гамлета на життя після смерті батька? (Принц розчарувався в навколишньому світі й людях. Переживши смерть батька та зраду близьких людей, він не бажає жити, він жадає помсти.)

2. Аналіз образу героя літературного твору (робота в парах)

(Пари отримують картки із запитаннями, на які формулюють стислі відповіді після нетривалого обговорення.)

· Що спільного й відмінного у Фортінбраса й Гамлета? (Долі двох принців дуже схожі: обидва втратили батьків, обидва — законні спадкоємці корони (один — Норвегії, другий — Данії); обидва присягнулися помститися за смерть батьків, але Фортінбрас відмовляється від помсти, а Гамлет — ні.)

· Як пов’язані монолог Гамлета наприкінці 3-ї дії (“Ось я один...”) з центральним монологом трагедії (“Чи бути, чи не бути”)? (Монологи доповнюють один одного, пояснюють, чому вагається Гамлет.)

· Чому, на ваш погляд, між двома монологами Гамлета та виставою “Мишоловка” автор змальовує сцену зустрічі Гамлета й Офелії? (Монолог Гамлета “Чи бути, чи не бути” завершується зверненням до Офелії, де Гамлет наголошує на своєму виборі, але Офелія цих слів не чує — текст розрахований на глядача.)

· Як Гамлет хоче врятувати Офелію? (Офелія — єдина людина, не заплямована мерзенною грою, і їй принц бажає добра: він відмовляється від неї, вважаючи, що вона не повинна ділити з ним тягар його власних гріхів.)

· Чому Гамлет відмовляється від задуму вбити Клавдія під час молитви? (Мета Гамлета — відправити Клавдія до пекла, але молитва короля — це шлях до спасіння, до раю; тому, на думку принца, душа короля не отримає заслуженої й справедливої кари.)

· Чи мав рацію Гамлет, коли довго розмірковував, перш ніж зважитися на помсту? (Так, тому що один злочин обов’язково потягне за собою інші: зі смерті батька почався ланцюг смертей.)

· Середньовічна філософія виходила з того, що помста відновлює гармонію, а відмова від помсти робить людину спільником зла, сприяє знищенню гармонії світу. Чому від цього закону відступає Гамлет? (Гамлет — людина нового часу, гуманіст, і жорстока помста суперечить його натурі. До того ж, щоб сприймати помсту як акт, що має всесвітнє значення й відновлює всесвітню гармонію, слід було мислити по-старому, сприймаючи себе часткою світового цілого. Саме цього Гамлет і не відчуває. Він відчужений від світу, не вірить, що один удар може щось вирішити у світовій гармонії, що він самотужки може щось змінити.)

· Що найтяжче дається принцові? (Найтяжче дається героєві усвідомлення свого ставлення до світу. Саме цьому присвячено трагедію, а помста стає лише одним із виявів цієї проблеми. Отже, Гамлет залишається самотнім; мотив відчуженості розвивається впродовж усієї трагедії, зростає і зрештою спричиняє катастрофу.)

· У чому, на вашу думку, полягає протиріччя образу Гамлета? (У творі існують ніби два образи Гамлета: перший — Гамлет дії, учинків; другий — Гамлет монологів. Над першим ще зберігається влада загальноприйнятого: він діє так, як належить людині його часу й суспільного стану, але доти, доки справа не стосується головного — помсти. Тут Гамлет починає розмірковувати та в монологах порушує глибокі філософські питання: хто така людина, яка вона — сильна чи слабка, чому світ недосконалий, чи можлива перемога добра у цьому світі.)

· Яких висновків дійшов Гамлет після тривалих міркувань? (Роздуми Гамлета про призначення людини набувають трагічного забарвлення. Зло, уважає він, всесильне, і людина — надто слабка істота, щоб протистояти йому. Герой переживає складну боротьбу між почуттям обов’язку та власними переконаннями й доходить сумного висновку: “Весь світ — тюрма”, де немає місця людським чеснотам, де кожна людина приречена на самотність.)

3. Інтерактивний прийом “Ґронування” (продовження; запис до зошитів)

· Доповніть складене на початку уроку ґронування до образу Гамлета новими словами-символами.

4. Творчо-аналітична робота

· Порівняйте сонет № 66 В. Шекспіра й монолог Гамлета “Чи бути, чи не бути”.

Очікувана відповідь

Сонет і монолог дуже близькі за змістом. Обидва герої сповнені розчарування й туги. Відсутність справедливості у злочинному світі наштовхує на думку про самогубство. Гамлета стримує від цього кроку страх перед тим, що буде після смерті, та розуміння того, що потрібно боротися, а ліричного героя сонету — любов до друга, якому без нього буде тяжко й самотньо.

Герой-мислитель, Гамлет розмірковує над тим, яка життєва позиція людини більш благородна. який вибір зробити: підкоритися ударам долі чи боротися, захищаючи свою гідність? Герой не може обрати: адже у першому випадку це означає змиритися зі злочинами та жити пліч-о-пліч з людьми, що не заслуговують на повагу, а в другому — стати злочинцем самому, тому що боротьба у цій ситуації означає помсту. Тому Гамлет замислюється над іншим виходом: піти з життя. Розчарований герой стверджує, що чимало людей без зайвих міркувань залишили б цей світ, сповнений несправедливості, пороків, недосконалості, якби не страх смерті, точніше, того, що очікує людину після смерті.

Так боягузами нас роблять роздуми...” — робить висновок Гамлет, що так і не вирішив остаточно, як діятиме далі. Він розуміє, що підкоритися долі — також для нього означає “не бути”. “Бути” означає боротися, ризикувати, діяти.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ

Написання листа літературному героєві

· Напишіть лист до Гамлета. Скористайтеся цитатною характеристикою героя, складеною вдома.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Інтерактивний прийом “Мікрофон”

· Завершіть речення: “Образ Гамлета став вічним тому, що...”

Інтерактивний прийом “Запитання авторові”

· Про що б ви запитали Вільяма Шекспіра, якби мали нагоду поговорити з ним?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для тих, хто не встиг дописати листа літературному героєві,— завершити його написання. Уміти характеризувати решту образів трагедії.