Казки народів Євразії. «Про Аладіна і про чарівну лампу» (арабська казка) - СКАРБНИЦЯ МУДРОСТІ Й КРАСИ - 3 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: ознайомити учнів з арабською народною казкою; проаналізувати чарівні перетворення, що відбуваються у казці; учити визначати послідовність подій у творі; розширювати словниковий запас, розвивати творчі здібності учнів, вміння відтворювати сюжет казки відповідно до малюнку, доповнювати його новими подіями; формувати навички швидкого, правильного читання; виховувати доброзичливість, співчуття у ставленні до інших.
Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; малюнки до гри «Озвуч мультиплікаційний кадр», завдання літературної вікторини, мультиплікаційні герої до гри «Терези Добра і Зла».
ХІД УРОКУ
І. Емоційне налаштування на урок
— Чи любите ви мультики?
— Сьогодні ми проведемо мультиплікаційний ринг, де кожен з вас зможе позмагатися у знанні прочитаних казок.
II. Проведення мультиплікаційного рингу
>> Раунд І. Озвуч мультиплікаційний кадр
Обладнання: ілюстрації до казки «Про Аладіна і чарівну лампу».
Завдання
1) Прочитати уривок казки самостійно.
2) Розглянути ілюстрації й відтворити епізод казки, зображений на малюнку.
3) Доповнювати розповідь можна новими подіями, поданими у повному варіанті казки, яку учні прочитали заздалегідь.
>> Раунд II. Терези Добра і Зла
— У країні Мутляндії мають проживати лише добрі істоти. Проте сталося так, що деякі мультиплікаційні персонажі інколи роблять добрі справи, а інколи — злі та негарні. Як вчинити з такими героями? Чи не завадять вони добробуту казкової країни, коли стануть її жителями? Може, ви допоможете мені прийняти безпомилкове рішення?
Завдання. Пригадати позитивні та негативні вчинки героїв та за кількісною перевагою визначити, добрий він чи злий.
Добрі вчинки |
Злі вчинки |
Дроворуб Розумний, працьовитий, винахідливий. Розмарі Весела, роботяща, уважна до старших людей, любить тварин. Кентен Талановитий, роботящий, терплячий, впевнено йде до мети |
Тигр Хвальковитий, нерозумний, впертий. Мачуха Зла, жорстока, погано ставились до падчерки. Пан Хитрий, підступний, брехливий, злий, невдячний, скупий |
>> Раунд III. Мультиплікаційні ерудити
Завдання. Правильно та швидко відповісти на запитання конкурсу.
Варіанти конкурсних запитань
1) Казки яких народів ви прочитали?
2) Що в казках схвалюють, а що — засуджують?
3) Які казки можна об’єднати за висновком: «І в лапах тигра вцілієш, якщо не розгубишся» (корейське прислів’я)?
4) У якому творі характер героя змінюється на краще в результаті випробувань?
5) Назвіть казку, у якій стверджується, що здоров’я — цінніше від усіх скарбів.
6) Які тварини діють у казках Європи, а які — у казках Азії?
>> Раунд IV. Літературна вікторина
Завдання. Визначити, чиї це слова, і записати на картках ім’я героя та назву казки.
Чиї це слова?
• «За те, що ти маєш добре серце і ділишся останнім, я дарую тобі щастя. Он там, бачиш, стоїть старе дерево. Зрубай його і в корінні щось знайдеш».
______________________________________________
• «У світі багато різних птахів, вони можуть скоро й посваритися. А як між ними не буде згоди, вони летітимуть гірше й незабаром спустяться нижче».
______________________________________________
• «А вставай-но, годі вилежуватися! Йди працюй, може, станеш людиною. А до того додому не приходь, щоб я тебе не бачила».
______________________________________________
• «Ой ласкавий пане, якось би воно на них жилося. Та я з тих трьох грошів один повертаю, другий позичаю, а з третього живу».
______________________________________________
III. Підсумок уроку
— Наш мультиплікаційний ринг добіг кінця, але казка ніколи не закінчується. Бо навіть дорослі хочуть вірити в диво, у те, що добро неодмінно переможе зло і все буде гаразд.
Завдання для ерудитів
Складіть свою казку, використовуючи чарівні перетворення.