Повість-казка. Отфрід Пройслер «Мала Баба Яга» - урок 2 - ЦІКАВІ ПРИГОДИ НЕЗВИЧНИХ ГЕРОЇВ - 3 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: навчати учнів самостійно орієнтуватися в структурі художнього твору, називати основні ознаки казки-повісті як жанру; зацікавити змістом казки; вчити сприймати великі за обсягом тексти цілісно; привертати увагу до засобів створення образу; розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, пам'ять, кмітливість, логічне мислення, уяву, вміння обґрунтовувати свої думки; стверджувати ідею перемоги добра над злом.

Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; вислови; картки до гри «Старт — фініш»; картки для групової роботи й характеристики героїв.

ХІД УРОКУ

І. Емоційне налаштування на урок

Ми мандруємо у казку

У цю радісну мить,

Щоб зрозуміти, як прекрасно

У цьому світі жить.

Хай минає дитинство в перебігу літ —

Не забудеться дітям казки лагідний світ!

II. Мотивація навчальної діяльності

>> Вправи для розвитку артикуляції й дихання

Гра «Старт — фініш»


«СТАРТ»

Сон — сонце

око — околиця

мед — медуза

пора — поразка

клуб — клубок

маля — маляр

вік — віконце

сини — синиця

мак — макітра


Лев — левада

каша — кашалот

кара — карась

поли — полиця

млин — млинець

мер — мереживо

вал — валіза

пара — парашут

чай — чайка










«ФІНІШ»

Чин — почин

люк — малюк

ріг — пиріг

трави — страви

глина — цеглина

мідь — ведмідь

рак — байрак

кран — екран

шина — вершина


Балка — рибалка

мчати — тримати

роси — троси

сук — борсук

рись — борись

сир — касир

коси — покоси

жити — дружити

роль — король










III. Актуалізація опорних знань

>> Тест

1) Казку «Мала Баба Яга» написала:

а) Мійоко Мацутані;

б) Оскар Уайльд;

в) Отфрід Пройслер;

г) Василь Жуковський

2) За жанром цей твір є:

а) повістю;

б) повістю-казкою;

в) літературною казкою;

г) народною казкою.

3) Казка «Мала Баба Яга» написана:

а) прозою;

б) віршами;

в) за особами.

4) Провідній думці казки «Мала Баба Яга» відповідає прислів’я:

а) Добро довго пам’ятається.

б) Слово чемне кожному приємне.

в) Куди голка, туди й нитка.

IV. Повідомлення теми й завдань уроку

— Сьогодні ми продовжимо вивчати повість-казку «Мала Баба Яга» Отфрід Пройслер. Послухайте продовження казки і поміркуйте, які вчинки й справи залишила по собі ця героїня.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Читання казки вчителем й учнями, перевірка розуміння

— З якою метою Яга та Абраксас прилетіли на базар?

— Який настрій панував на базарі серед людей?

— Чому саме дівчинці, яка продавала квіти, вирішила допомогти чаклунка? Як це її характеризує?

2. Дослідження художнього тексту

Робота за технологією «Коло питань»

Учні складають запитання і відповіді на них за змістом твору.

3. Вибіркове читання

— Прочитайте опис базару.

— Прочитайте розмову Баби Яги і дівчинки.

— Розгляньте малюнки художника. Озвучте малюнки текстом твору.

4. Робота за технологією «Ситуативне моделювання»


Позиція героїв твору

Наш висновок

Висновок автора

Баба Яга

Уважна і співчутлива

Доведення на основі епізодів казки

Абраксас

Вірний товариш

?

Дівчинка

Несмілива, бідолашка

?

Тітонька Трам-Бам-Бах

Зла, жорстока

?

5. Робота в групах

— Чи потрібні нам добрі вчинки?

Для того щоб зробити висновок, запишемо свої аргументи в таблицю.


Докази «ЗА»

Докази «ПРОТИ»







VI. Узагальнення й систематизація знань

1. Гра «Співавтори»

— Перекажіть уривок казки від імені дівчинки.

2. Вправа «Передбачення»

— Які ще пригоди могли статися з Бабою Ягою? Як ви вважаєте? (Учні висловлюють припущення.)

— Прочитайте кінцівку казки самостійно і дізнайтесь, чи справдилися ваші передбачення.

VII. Підсумок уроку

1. Творче завдання «Сонце доброти»

Учні записують на промінчиках свої добрі справи, промінчики прикріплюють до сонечка.

2. Робота за технологією «Мікрофон»

— Чого вас навчив сьогоднішній урок?

— Даруйте людям добро, радість, не чекайте віддачі!

Я вірю в силу доброти.

Добро завжди сильніше злого,

Дає наснагу, щоб цвісти

І світлу обирать дорогу.

Я вірю в силу доброти,

Що має долю роботящу.

Що хоче, щоб і я, і три,

І все у світі було кращим.

В. Крищенко

Завдання для тих, хто любить читати

— Прочитайте кінцівку казки і дізнайтеся, чи змогла Мала Баба Яга помститися чаклункам і довести, що добро перемагає зло.