С. Маршак. «Дванадцять місяців». Протиставлення образів Пасербиці, Мачухи та Дочки як втілення конфлікту добра і зла - ЛІТЕРАТУРНА КАЗКА - I семестр

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС

Мета: допомогти учням з’ясувати, як художньо втілюється головний конфлікт п’єси — протистояння добра і зла; розвивати образне та логічне мислення, навички читання за ролями, переказу твору та його оцінювання; виховувати почуття людської гідності, толерантності, гуманізму.

Обладнання: портрет письменника, різні видання п’єси- казки, ілюстрації до неї.

Теорія літератури: драматичний твір, образи-персонажі (герої), антитеза.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Для людей завжди були важливими їхні стосунки з природою. Адже від природи залежав не лише добробут, а й саме їхнє життя. У творі С. Маршака природа оживає і втілюється в конкретних образах братів-місяців. Місяць Січень відзначає працьовитість Пасербиці. Вона то з важкими відрами води, то хмиз несе, у благенькому одязі, але завжди весела, привітна, співуча. Липень розповідає, як вона дбайливо клопочеться з раннього ранку на грядках, як береже ліс — ніколи «гілки дурно не зломить», нестиглої ягоди не зірве. Хвалять героїню й інші брати-місяці, щиро співчувають їй. Саме собою постає питання: чому ж люди часто не розуміють одне одного, не співчувають, чинять зло та несправедливість? Ось на це запитання ми й пошукаємо відповідь на сьогоднішньому уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Інтерактивна гра «Так» і «Ні»

(Проводиться письмово; кожна правильна відповідь — 1 бал.) Підтвердьте або спростуйте висловлювання.

• На кожному кроці в лісі Принцеса зустрічала звірят, які радісно її вітали. (Ні)

• Гофмейстерина Принцеси говорила, що вона в захваті від їхньої новорічної прогулянки. (Ні)

• Начальник варти дав слово Принцесі, що він ніколи й нікуди більше не вирушить без вудки. (Так)

• Під снігом солдати знайшли суниці, чорниці, малину та ожину. (Ні)

• Пасербиця з радістю прийняла подарунки Принцеси — кошик золота, дванадцять суконь, атласні черевички на срібних закаблуках. (Ні)

• Принцеса сказала, що кине в ополонку каблучку й дівчину разом із нею, якщо та не скаже, де проліски. (Так)

• Брати-місяці прилетіли на допомогу Пасербиці і Принцеса та її почет побачили всі пори року разом. (Так)

• Канцлер, посли та прокурор мужньо захищали Принцесу від негоди. (Ні)

• Принцеса на нарікання оточуючих, які залишилися в глухому холодному лісі, сказала: «А ви чого всякого дурного наказу слухаєте?» (Так)

• Дід перетворив Бабу та Дочку на коней й запряг в сани. (Ні)

• Солдат віддав свій плащ Пасербиці. (Так)

• Баба похвалила Дочку за те, що та хоч якийсь подарунок випросила для них у Діда. (Ні)

IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Прогнозування

— Як ви думаєте, яким саме буде кінець казки? (Відповідають лише ті, хто не прочитав казку до кінця.)


2. Виразне читання за особами 4 дії, 2 картини


3. Словникова робота за запитаннями учнів


4. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда

• Чи справдилися ваші прогнози щодо кінця п’єси-казки? На чому ви будували свої припущення?

• Чи сподобалася вам казка? Чому? Чим саме?

• У кого з героїв змінився характер на краще і чому?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Знайдіть «третього зайвого».

• Принцеса, Король, Гофмейстерина.

• Учитель Принцеси — професор арифметики, правопису й співів.

• Січень пообіцяв зняти з Баби й Дочки собачі шкури через три роки, через вісім або дев’ять років залежно від того, як вони себе поводитимуть.

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, переказувати всю п’єсу; характеризувати героїв, давати оцінку явищам та подіям, виділяти художні особливості; готуватися до презентації проектної діяльності.

VII. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення.

• Я задоволений (задоволена), що...