Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства у повісті - СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ - II семестр
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС
Мета: допомогти учням усвідомити зміст і головну думку розділів повісті Марка Твена; розвивати навички виразного читання, переказу прозових творів великого обсягу, виділення основних епізодів та оцінювання дій і вчинків героїв; виховувати кращі моральні якості, несприйняття зла, підлості, несправедливості та інших негативних явищ життя.
Обладнання: портрет письменника, різні видання повісті, ілюстрації до неї, краєвиди ріки Міссісіпі.
Теорія літератури: повість, тема, головна думка, герої художнього твору.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Ми з вами вже познайомилися із хлопчиком Томом Сойєром, зрозуміли, що він — звичайна дитина — бешкетлива, неслухняна, лінькувата, але водночас винахідлива (зумів важку роботу перетворити на розвагу й «прибуткову» справу), життєрадісна, чутлива до краси. Він постійно вигадує якісь витівки, завдаючи дорослим чимало клопоту, але ніколи не робить це зі злими намірами. Як же поводитиметься Том Сойєр у вирішальні, відповідальні моменти свого життя? Про це ми дізнаємося, читаючи наступні розділи повісті.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
• Розкажіть епізод з прочитаних розділів, який запам’ятався найбільше.
• Поясніть зміст фраз.
Цитати |
Пояснення |
«Та за кожним випробуванням приходить винагорода» |
Томові вирвали зуб, але тепер він міг, на заздрість усім хлопцям, плюватися незвичним способом через дірку |
«Діти тяглися до нього, тішилися його забороненим товариством і шкодували, що не можуть бути такими, як він» |
Гекльберрі Фінн був міським безпритульним, робив, що хотів і як хотів. Дітей приваблювала його свобода й незалежність |
«Він збентежився... від побожного трепету перед своїм новим, ще не знаним кумиром і боязкої радості, що йому так нечувано поталанило» |
Том закохався у дівчинку, витримав покарання від учителя різками, щоб його посадили на «дівчачій» половині класу поряд з новенькою — об’єктом його захоплення |
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Виразне читання розділів повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» — розділи VII, VIII, IX (С. 221-227 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 189-198 — за підручником Є. Волощук)
2. Словникова робота за запитаннями учнів
3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда
• Які нові пригоди сталися з Томом?
• Що спонукало хлопця мріяти про те, як він стане знаменитим піратом?
• Яка трагедія сталася на цвинтарі? Чи була вона для хлопців дитячою пригодою? (Це серйозна доросла неприємність, бо хлопці стали свідками страшного злочину.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
— У США існувала традиція називати маленькі провінційні містечка на честь великих міст Європи. Інколи такі назви отримували відразу декілька містечок. Так, у США існує кілька Парижів, Константинополів, Афін, Венецій. Мабуть, тодішні переселенці зі Старого Світу сумували за своєю батьківщиною і на згадку про неї так само називали своє нове поселення. Розповідають такий анекдотичний випадок: жителі одного такого містечка із назвою Москва звернулися до російської столиці з проханням-вимогою перейменувати своє багатомільйонне місто, бо, мовляв, листи, адресовані їм, часто відправляють до їхньої Москви.
• А як називалося містечко, де жив Том Сойєр? Прочитайте це слово в колі, де всі літери переплуталися.
(Санкт-Петербург, Сент-Пітерсберг)
(Можна зашифрувати так: С Н К Т - П Т Р Т Р Г.)
VI. Домашнє завдання
Прочитати розділи X, XI, XII (С. 227-231 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 198-204 — за підручником Є. Волощук), навчитися переказувати, висловлювати свої судження про прочитане, характеризувати героїв.
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте фразу.
• На місці Тома Сойєра я б...
• Мене вразило...
• Цікаво, чому (або як)...