Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства у повісті - СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ - II семестр

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС

Мета: допомогти учням усвідомити зміст і головну думку розділів повісті Марка Твена; розвивати навички виразного читання, переказу прозових творів великого обсягу, виділення основних епізодів та оцінювання дій і вчинків героїв; виховувати кращі моральні якості, несприйняття зла, підлості, несправедливості та інших негативних явищ життя.

Обладнання: портрет письменника, різні видання повісті, ілюстрації до неї, краєвиди ріки Міссісіпі.

Теорія літератури: повість, тема, головна думка, герої художнього твору.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Ми з вами вже познайомилися із хлопчиком Томом Сойєром, зрозуміли, що він — звичайна дитина — бешкетлива, неслухняна, лінькувата, але водночас винахідлива (зумів важку роботу перетворити на розвагу й «прибуткову» справу), життєрадісна, чутлива до краси. Він постійно вигадує якісь витівки, завдаючи дорослим чимало клопоту, але ніколи не робить це зі злими намірами. Як же поводитиметься Том Сойєр у вирішальні, відповідальні моменти свого життя? Про це ми дізнаємося, читаючи наступні розділи повісті.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

• Розкажіть епізод з прочитаних розділів, який запам’ятався найбільше.

• Поясніть зміст фраз.


Цитати

Пояснення

«Та за кожним випробуванням приходить винагорода»

Томові вирвали зуб, але тепер він міг, на заздрість усім хлопцям, плюватися незвичним способом через дірку

«Діти тяглися до нього, тішилися його забороненим товариством і шкодували, що не можуть бути такими, як він»

Гекльберрі Фінн був міським безпритульним, робив, що хотів і як хотів. Дітей приваблювала його свобода й незалежність

«Він збентежився... від побожного трепету перед своїм новим, ще не знаним кумиром і боязкої радості, що йому так нечувано поталанило»

Том закохався у дівчинку, витримав покарання від учителя різками, щоб його посадили на «дівчачій» половині класу поряд з новенькою — об’єктом його захоплення

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Виразне читання розділів повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» — розділи VII, VIII, IX (С. 221-227 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 189-198 — за підручником Є. Волощук)


2. Словникова робота за запитаннями учнів


3. Обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда

• Які нові пригоди сталися з Томом?

• Що спонукало хлопця мріяти про те, як він стане знаменитим піратом?

• Яка трагедія сталася на цвинтарі? Чи була вона для хлопців дитячою пригодою? (Це серйозна доросла неприємність, бо хлопці стали свідками страшного злочину.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

— У США існувала традиція називати маленькі провінційні містечка на честь великих міст Європи. Інколи такі назви отримували відразу декілька містечок. Так, у США існує кілька Парижів, Константинополів, Афін, Венецій. Мабуть, тодішні переселенці зі Старого Світу сумували за своєю батьківщиною і на згадку про неї так само називали своє нове поселення. Розповідають такий анекдотичний випадок: жителі одного такого містечка із назвою Москва звернулися до російської столиці з проханням-вимогою перейменувати своє багатомільйонне місто, бо, мовляв, листи, адресовані їм, часто відправляють до їхньої Москви.

• А як називалося містечко, де жив Том Сойєр? Прочитайте це слово в колі, де всі літери переплуталися.(Санкт-Петербург, Сент-Пітерсберг)

(Можна зашифрувати так: С Н К Т - П Т Р Т Р Г.)

VI. Домашнє завдання

Прочитати розділи X, XI, XII (С. 227-231 — за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 198-204 — за підручником Є. Волощук), навчитися переказувати, висловлювати свої судження про прочитане, характеризувати героїв.

VII. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте фразу.

• На місці Тома Сойєра я б...

• Мене вразило...

• Цікаво, чому (або як)...