Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013

Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Провідні ідеї твору
Світ дитинства
II семестр

Мета: виразно читати (зокрема «в ролях», коментоване читання) і емоційно сприймати розділи шостий, дев'ятий повісті «Пригоди Тома Сойєра»; дати оцінку моральним якостям, вчинкам персонажів повісті; визначити окремі художні засоби створення образів персонажів (портрет, вчинки, мова, ставлення до інших тощо); порівнювати образи Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна, визначити на рівні рис характеру схожість і відмінність між ними;

розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;

виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства. Обладнання: підручники, дидактичний матеріал.

Тип уроку: комбінований.

Три речі можна перевірити тільки у трьох випадках: стійкість - у небезпеці, мужність - у гніві, дружбу - у труднощах.

Французьке прислів'я Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Дидактична гра «Том Сойєр та містечко Ганнібал»: назвіть ім’я будь-якого персонажа повісті Марка Твена. Хто він? Як пов’язаний з головним героєм? (Переможе той учень, хто останнім відповість правильно).

Приклад.

Тітка Поллі, брат Сід, Джим, Мері, Біллі, директор недільної школи Уолтерс, адвокат Тетчер, суддя Тетчер, проповідник, Бен, Гекльберрі Фінн, Беккі, Джеф Тетчер, Джо Гарпер, індіанець Джо, Меф Поттер, місіс Гарпер, вдова Дуглас.

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Коментоване читання розділів «Том знайомиться з Беккі», «Трагедія на цвинтарі».

2. Словникова робота.

Відщепенець - той, хто відірвався від певного суспільного середовища, викинутий суспільством. Волоцюга - бездомна людина, яка не працює, живе з жебрацтва, крадіжок, постійно змінюючи місце перебування. Романтичний - той, що захоплюється незвичайним, таємничим, сповненим героїчного та піднесеного.

3. Евристична бесіда за прочитаними розділами.

1. Чому Том почувався нещасним у понеділок уранці?

2. Як Том втратив зуба?

3. Чому всі матері в містечку боялися Гекльберрі Фінна, а діти йому заздрили?

4. Які хлопчачі теми обговорювали Том і Гек?

5. Доведіть, що хлопчики найбільше цінують гру, таємниці, пригоди.

6. Яке значення мають забобони в дитячих іграх?

7. З якою метою Том і Гек збиралися вночі на кладовище?

8. Який настрій у читача та хлопчиків створює опис старого цвинтаря?

9. Чи справдилися очікування друзів щодо пригод?

10. Коли фантазія про чортів поступається місцем страшній реальності?

11. З якою метою Том і Гек прийшли на кладовище? Кого вони там побачили?

12. Що спричинило сварку дорослих?

13. Який злочин скоїв індіанець Джо?

14. Як вдалося індіанцю перекласти провину за вбивство лікаря на Мефа Поттера?

15. У чому заприсяглися Том і Гек після втечі з цвинтаря?

4. Засвоєння елементів теорії літератури.

Портрет (фр. portrait - зображення обличчя людини) - опис зовнішності героя, один із засобів створення характеру персонажів. Портрет героя часто свідчить про його уподобання, риси характеру, майновий стан, вид діяльності. Справа автора - підкреслити в зовнішньому вигляді тільки окремі, найвиразніші риси чи подати докладний його опис (с. 183).

5. Робота з портретом Гека Фінна: які слова характеризують зовнішність Гека та його внутрішній світ і спосіб життя?

6. Читання в ролях уривка «Зустріч з Геком Фінном».

7. Робота в групах: конкурс «Певний засіб».

Ви, звичайно, пам’ятаєте розмову Тома Сойєра з Геком Фінном про те, як позбутися бородавок. Ви отримаєте тексти, де розповідається про те, як за хлопчачими рецептами звести бородавки. Але окремих слів не вистачає. Треба їх вписати та перевірити за підручником, яка група виконала завдання найточніше.

Треба піти самому в ... , подивитися, де є ... з гнилою водою, рівно ... стати спиною до пенька, ... в воду і приказувати: «...-зерно, ... -зерно, розмелись мукою візьміть бородавки з собою».

А потім, заплющивши очі, швиденько відійти на ... кроків, обернутися ... довкола, після цього піти додому й ... бо коли скажеш - усі чари зникнуть.

Візьми ... і йди з нею на ... , у таке місце, де поховано якусь ... людину. ... прийде чорт, а може, й два-три, але ти їх не побачиш, тільки почуєш ... , принаймні почуєш, як вони розмовлятимуть. Коли вони потягнуть чолов’ягу геть, жбурни їм навздогін ... і приказуй: «Чорт за мертвяком, кіт за чортом, бородавка за котом, ... від мене всі разом». Від цього всяка …

8. Конкурс «Клятва» (робота в групах).

Після того як Том і Гек стали мимовільними свідками вбивства на цвинтарі, вони дійшли згоди мовчати. Договір був скріплений кров’ю.

Групи отримали набори слів, з яких потрібно скласти текст клятви, що написав Том на сосновій дощечці і яку пізніше друзі закопали в землю. Перемагає команда, що виконала завдання швидше й точніше за інші.

Гек Фінн, за зубами, і, і нехай, вони, клянуться, обидва, будуть тримати язик, якщо розкажуть про нього, і здохнуть, Том Сойєр, щодо цієї справи, що впадуть на місці.

9. Дослідницька робота «Кодекс дружби Тома і Гека».

1. Які пункти ви записали б до кодексу дружби?

2. Наведіть приклади, що Том і Гек дотримуються правил дружби.

3. Чому, на вашу думку, інші хлопці в повісті товариші по грі, але не друзі Тома?

4. Зробіть висновок: чи справжні друзі Том і Гек.

5. Чи є у вас справжній друг?

Кодекс дружби

Приклади

Рівність у стосунках

У Тома є родина і все необхідне для життя, Гек - волоцюга, але один одного вони поважають. Том - лідер, але поступається, коли треба, Гекові.

Спільні інтереси

Захоплюються скарбами, таємницями, прагнуть пригод.

Довіра

Вночі відправляються на цвинтар.

Розуміння один одного

Обмінюються «скарбами», ідеями, мають спільні ігри та розваги.

Зберігання довірених таємниць

Дотримуються клятви, яку дали після пригод на кладовищі.

Вміння разом долати труднощі

Стали свідками вбивства, пережили жахливі хвилини.

Допомога і підтримка у важку хвилину

Підтримали один одного, коли таємниця кладовища скувала їх холодним страхом.

V. Підсумки.

Творча робота «Услід за автором»: використовуючи фразеологізми з повісті Марка Твена, розкажіть про пригоду Тома і Гека на кладовищі.

Фразеологізми

Їх тлумачення

Лізти чортові в зуби

Лізти у ризиковані справи

Збити з пантелику

Збити з правильної думки

Стало кепсько на душі

Стало тоскно

Накликати халепу

Потрапити в біду

Дати чосу

Швидко втекти

Нашорошити вуха

Прислухатися

VI. Домашнє завдання.

1. Читати розділ 23.

2. Порівняти кіноверсію повісті з літературним першоджерелом. Чи такими ви уявляли героїв та їхні пригоди?