Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013

Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Світ уяви та гри Тома Сойєра
Світ дитинства
II семестр

Мета: виразно читати (зокрема «в ролях», коментоване читання) та емоційно сприймати розділ 2 «Чудовий маляр» повісті «Пригоди Тома Сойєра»; дати оцінку моральним якостям і вчинкам персонажів повісті; дати початкові уявлення про поняття «повість», «роман»; визначити окремі художні засоби створення образу Тома і його товаришів (портрет, вчинки, мова, ставлення до інших тощо);

розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати ї'і;

виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства. Обладнання: підручники, дидактичний матеріал.

Тип уроку: комбінований.

Діти відразу і невимушено освоюються зі щастям, бо вони самі по природі своїй - радість і щастя.

Віктор Гюго

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

Літературний диктант.

1. Назвіть справжнє ім’я письменника Марка Твена. (Семюель Ленгхорн Клеменс)

2. Що означає псевдонім Марк Твен? (Позначка два)

3. У якому місті минуло дитинство Марка Твена? (Ганнібал)

4. У якому віці розпочав трудову діяльність майбутній письменник? (У 12 років)

5. Яку професію опанував першою? (Робітник друкарні)

6. Де відбуваються події повісті «Пригоди Тома Сойєра»? (Містечко Санкт-Петербург)

7. Як звали зведеного брата Тома? (Сід)

8. Хто виховує Тома? (Тітка Поллі)

9. Яке завдання суботнього ранку отримав Том від тітки Поллі? (Фарбувати паркан)

10. Ким уявляв себе Бен Роджерс, коли вийшов на прогулянку? (Пароплавом)

11. Що отримав Том від Бена за можливість пофарбувати паркан? (Недоїдене яблуко)

12. За що Том продав чергу фарбувати Біллі Фішеру? (За повітряного змія)

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Прочитайте «в ролях» другий розділ «Чудовий маляр».

2. Складіть опорну схему «Світ уяви та гри» за прочитаним розділом.

3. Творча робота «Велике відкриття звичайної суботи».

Порівняйте за поданими категоріями ранок і день суботи, визначте, як Том відкрив великий закон не лише дитячого, а й дорослого життя.


Ранок


День

Настрій Тома

Навколишня радість природи поблякла, душу його оповив глибокий смуток.

Окрилило натхнення - не що інше, як натхнення, геніальна, блискуча думка.

У серці буяла радість.

Ставлення до життя

Життя видалося йому безглуздим, а існування - важким тягарем.

...Жити на світі не так уже й погано.

Кількість скарбів

Злиденне багатство: уламки іграшок, мармурові кульки, всілякий мотлох.

Він перетворився на багатія, що купався в розкошах.

Положення серед товаришів

[Хлопці] гратимуться і глузуватимуть з нього, що йому доведеться так важко працювати.

Він прегарно провів час у великім товаристві, нічого не робив, а на паркані з’явився аж потрійний шар вапна!

Відкриття Тома

Том відкрив великий закон, який керує вчинками людей, а саме: коли хлопчикові або дорослому забагнеться чогось, треба, щоб цього нелегко було досягти.

4. Засвоєння елементів теорії літератури.

Повість - прозовий твір, який має більший, ніж оповідання, обсяг. У повісті зазвичай змальовано низку подій із життя головного героя й детально зображено пов’язаних з ним другорядних персонажів (с. 155).

Роман - великий за обсягом твір, у якому на тлі суспільних подій зображено значну частину життя головного героя або його долю в цілому. У романі діє багато персонажів, і не всі вони пов’язані з головним героєм (с. 156).

5. Літературознавчий практикум: знайдіть у тексті приклади засобів творення комічного в повісті Марка Твена.

V. Підсумки.

Робота в парах.

1. Пригадайте, які «багатства» мав Том після того, як дозволив хлопчикам «отримати задоволення» від фарбування паркану.

2. Назвіть їх, спершу без книжки, а потім перевірте себе за книжкою. (Паперовий змій, дохлий щур з мотузком, щоб зручніше було крутити, дванадцять кульок, зламана губна гармоніка, уламок синього пляшкового скла, щоб дивитися крізь нього, порожня котушка, ключ, який нічого не відмикав, шматок крейди, кришталева пробка від графина, олов’яний солдатик, пара пуголовків, шість хлопавок, однооке кошеня, мідна дверна ручка, собачий нашийник без собаки, держак від ножа, чотири шматки апельсинової шкірки і стара віконна рама).

3. Які предмети (дрібнички, іграшки) склали б щастя подружці Тома Сойєра - Беккі Тетчер?

4. Перевірте свої припущення і прочитайте фрагменти сьомого розділу повісті, в яких ідеться, зокрема, про захоплення та інтереси Беккі.

VI. Домашнє завдання.

Прочитати розділи шостий, дев’ятий.