Узагальнення і систематизація навчального матеріалу»
Підсумки
Мета: удосконалювати вміння учнів виразно читати, розвивати творчі здібності, сприяти морально-етичному вихованню учнів, поглиблювати навички аналізу художнього тексту, прищеплювати смак до літератури та театрального мистецтва.
Обладнання: підручник, портрети письменників, твори, які вивчалися в 5-му класі, ілюстрації до літературних творів, вивчених у 5-му класі, карта міста літературних таємниць.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Розмірковуючи, ми створюємо світ.
Будда
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Теоретична розминка (с. 254)
ІV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Подорож літературним містом.
Вулиця Літературознавча
Знайдіть відповідність: з’єднайте літературознавче поняття та його визначення.
Літературознавче поняття
|
Визначення
|
Повість
|
різновид художньої літератури, в якій зображується дивний і незвичайний світ, з яким людина в реальному житті зіткнутися не може.
|
Пригодницька література
|
інакомовне зображення в художньому творі рис характеру, уявлень та взаємин людей, суспільних явищ тощо, ґрунтується на приховуванні певних явищ, осіб, предметів під іншими художніми образами.
|
Антитеза
|
прозовий твір, за обсягом більший за оповідання, зображується низка подій у житті головного героя, а також детально змальовуються пов'язані з ним другорядні персонажі.
|
Алегорія
|
протиставлення явищ, понять, почуттів, думок, характерів.
|
Фантастика
|
великий за обсягом і складний за будовою переважно прозовий твір, в якому зображується значна частина життя головного героя або його доля, а також відтворюється життя суспільства, розкривається історія формування багатьох персонажів.
|
Роман
|
твори із захоплюючим сюжетом про складні випробування, через які проходять герої. В основі цих творів - напружені конфлікти особистого чи громадського життя, в яких персонажі найповніше виявляють риси свого характеру.
|
Алея Красного письменства
Зоровий диктант «Чи запам’ятали ви письменників?»: за поданим портретом назвіть письменника.
Узвіз Кмітливих Кросворд «Знайди автора».

Умови: рухатися можна в будь-якому напрямку, крім діагоналі.
Проспект Літературних героїв
Впізнай літературного героя за ілюстраціями: за поданим портретом назвіть літературного героя, твір та автора.
Чарівна скринька.
З якими героями пов’язані ці предмети?
1. Рукавичка (Білий Кролик)
2. Милиці (Полліанна)
3. Золотий квиток (Чарлі Бакет)
4. Капелюх (Мумі-троль)
5. Яблуко (Мертва царівна)
6. Дохла кішка з мотузочком (Том Сойєр)
7. Пляшечка «Випий мене!» (Аліса в Країні Див)
8. Пензлик (Малян)
9. Починок (Пасербиця, «Пані Метелиця»)
10. Чарівний молоток (Іссумбосі)
Майдан Казкарів
Розподільний диктант.
Розподіліть казки на фольклорні та літературні, вказавши їхні відмінності:
«Фарбований шакал», «Казка про мертву царівну та сімох богатирів», «Іссумбосі, або Хлопчик-мізинчик», «Соловейко», «Хлоп- чик-зірка», «Аліса в Країні Див», «Синдбад-мореплавець», «Пензлик Маляна», «Рікі-Тікі-Таві», «Пані Метелиця».
Фольклорні казки
|
Літературні казки
|
|
|
Поетична алея
Впізнай поезію за її початком.
Поезія землі не вмре ніколи. (Дж. Кітс, «Про коника та цвіркуна») На всі вершини
Ліг супокій... (Й.В. Гете, «Нічна пісня мандрівника»)
Задзвени із глибини Тихої печалі,
Мила пісенька весни... (Г. Гейне, «Задзвени із глибини...»)
З дитячих раювань моїх Розраду несете мені ви,
Червоні палітурки книг
Мої ви друзі незрадливі. (М. Цвєтаєва, «Книжки в обкладинках червоних»)
Палац Мудрості
Знайдіть відповідність: визначте, кому з письменників належать афоризми.
Оскар Уальд
|
А хіба не вічний холод у тій хаті, де люди з кам’яними серцями?
|
Роальд Дал
|
На світі немає нічого неможливого.
|
Елеонор Портер
|
Коли шукаєш привід для радощів, забуваєш про неприємне.
|
Марк Твен
|
Коли сумніваєшся, говори правду.
|
Льюїс Керролл
|
Ти завжди можеш взяти більше, ніж нічого.
|
Джон Кітс
|
Поезія землі не вмре ніколи.
|
Парк творчості.
Робота в групах за завданнями 7 підручника «Порівняйте!» (с. 255).
V. Підсумки.
Заповніть підсумкову таблицю.
Автор
|
Назва твору
|
Жанр
|
О. Пушкін
|
|
Казка
|
|
«Соловейко»
|
|
О. Уайльд
|
«Хлопчик-зірка»
|
|
Е. Сетон-Томпсон
|
|
|
|
«Пригоди Тома Сойєра»
|
|
Е. Портер
|
|
Повість
|
|
«Аліса в Країні Див»
|
|
М. Цвєтаєва
|
«Книжки в обкладинках червоних»
|
|
|
«Чарлі і шоколадна фабрика»
|
|
Т. Янсон
|
|
повість-казка
|
|
«Що не день, то субота»
|
|
VI. Домашнє завдання.
Завдання підручника 9 (с. 255).