Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Ч. Діккенс «Різдвяна пісня в прозі...». Подорож Скруджа різдвяної ночі в часі та просторі як можливість осягнути своє життя. Причини деградації особистості Скруджа
Пригоди і фантастика
І семестр

Мета: простежити, які причини призвели Скруджа до деградації; навчати характеризувати літературного героя, аналізувати зміст художнього твору, висловлювати особисте ставлення до проблем, які порушено в повісті;

розвивати навички виразного читання, переказу; розвивати творче й образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її, уміння вести дискусію;

виховувати відповідальну людину, якій притаманне почуття обов'язку, формувати гуманістичні ідеали.

Обладнання: підручники, фрагмент «У конторі та оселі Скруджа» з мультиплікаційного фільму «Різдвяна історія» (режисер Р Земекіс, 2009 р.), пам'ятка «Основні правила дискусії».

Тип уроку: комбінований.

Минулої ночі я ходив з примусу й засвоїв урок, який не пропав намарне.

Ч. Діккенс

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Жанрові ознаки різдвяного оповідання.    

- Викресліть зайве з поданого переліку жанрових ознак різдвяного оповідання.

Час оповіді - Різдво як свято великого дива; історична тематика; поєднання реального й фантастичного; езопова мова; зображення різдвяних пригод героя; зображення атмосфери свята й веселощів; великий обсяг твору; віршована форма; повчальність змісту; поєднання комічного і трагічного; персонажі - боги, фантастичні істоти, герої; незавершеність сюжету; характери героїв не мають розвитку; щасливий фінал.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Стилістичний практикум.

- Які засоби художньої виразності використав Ч. Діккенс, створюючи образ Скруджа? Визначте їхню роль в оповіді. Доберіть відповідні приклади з твору.

Засоби художньої виразності в повісті «Різдвяна пісня в прозі...»

Засоби художньої виразності

Приклади з твору

Епітет

Холодний і твердий, потайний, замкнутий, самотній; (серце) кам'яне; (ніс) гачкуватий; (голос) крижаний, скрипливий; (підборіддя) щетинисте; (волосся) рідке; атмосфера (льодова).

Порівняння

Наче був не людиною, а кременем; щетинисте підборіддя, рідке волосся й брови, здавалось, укрилися памороззю; ховався у свою раковину як устриця.

Метафора

Вичавлювати соки, витягати жили, забивати в труну; нікому жодного разу в житті не вдалося висікти з його кам'яного серця бодай іскру жалю; душевний холод заморозив ізсередини старечі риси його обличчя; вносив із собою... льодову атмосферу; присутність Скруджа заморожувала його контору в літню спеку.

Гіпербола

(перебільшення)

Жодне тепло не могло його обігріти і жоден мороз його не пробирав. Найлютіший вітер не міг бути злішим від Скруджа, найзапекліша заметіль не могла бути настільки жорстокою, а проливний дощ - таким нещадним.

Синонімія

Загарбувати, захоплювати, заграбастувати, вимагати.

Іронія (прихована насмішка)

Злива, град, сніг мали тільки одну перевагу над Скруджем - вони нерідко сходили на землю зі щедрістю, а Скруджеві щедрість була невідома.

Промовисті

прізвиська

Скнара, старий грішник.

✵ Висновки.

У портреті Скруджа втілено тему душевного скам’яніння, холоду. Зі старого скнари по краплі витікають справжнє життя і людське тепло, він перетворюється на крижану брилу. Добираючи виразні дієслова-синоніми, Діккенс створює образ жадібного й немилосердного ділка - людиноненависника. Так за допомогою засобів художньої виразності письменник посилює мотив «душевного холоду» і образ «кам’яного серця».

2. Мистецьке відлуння.

1. Перегляньте фрагмент «У конторі та оселі Скруджа» з мультиплікаційного фільму «Різдвяна історія» (режисер Р. Земекіс, 2009 р.).

2. Як інтер’єр приміщень увиразнює духовний занепад Скруджа?

3. Порівняйте режисерське бачення інтер’єру з відповідними описами в тексті повісті.

3. Коментоване читання Куплета другого «Перший із трьох духів».

4. Евристична бесіда за змістом прочитаного розділу повісті.

1. Який вигляд мав Дух, що прийшов до Скруджа? Чому він мав мінливу форму?

2. Як ви розумієте слова Привида Давнього Різдва «твоє благо», звернені до Скруджа у відповідь на питання, що привело цього незвичайного гостя?

3. Куди вирушили Скрудж і Дух?

4. Які емоції викликала в героя сільська дорога, якою він ходив у дитинстві?

5. Якими були шкільні спогади Скруджа? Чому його Різдво в ті часи було самотнім?

6. Хто був улюбленим літературним героєм Скруджа в дитинстві? Як це характеризує хлопчика?

7. Про яку з невиконаних різдвяних традицій пошкодував Скрудж, пригадавши шкільні роки?

8. Які почуття викликали у Скруджа спогади про сестру Фен? Про долю кого з близьких людей уперше замислився ділок?

9. Про які різдвяні звичаї згадав Скрудж, потрапивши до крамниці?

10. Чи втішило Скруджа порівняння передсвяткової атмосфери в крамниці з його власним ставленням до клерка?

11. Чому Скрудж загубив своє кохання? Яку можливість утратив ділок, обравши шлях збагачення?

5. Складання опорної схеми.

Подорож Скруджа в минуле

✵ Висновок.

Упродовж свого життя Скрудж деградував, але душа його ще здатна відгукнутися на зміни, і шлях до спокути відкритий.

6. Мозковий штурм «У чому причини деградації Скруджа?».

Злиденне напівголодне дитинство; важка праця в юності; надмірна залежність від суспільної думки; страх бути гіршим за інших; основним у житті стала жадібність; користь диктує поведінку; байдужість до людей; самотність; нереалізовані підліткові мрії; байдужість батька; розрив з рідними і близькими; робота в конторі стає сенсом життя.

7. Дискусія за змістом прочитаних розділів повісті «Різдвяна пісня в прозі...».

- Привид Марлі зауважив: «Я ношу ланцюг, який сам скував собі за життя». Який ланцюг приготував собі Скрудж? У чому, на ваш погляд, полягає головна життєва помилка ділка? Чи можна було її уникнути?

Пам’ятка

«Основні правила дискусії»

1. Учасники дискусії відкрито висловлюють свої думки.

2. Усі думки слід поважати.

3. Слухайте інших не перебиваючи.

4. Не говоріть занадто довго й занадто часто.

5. Водночас говорить лише одна особа.

6. Спілкуйтеся позитивно.

7. Не критикуйте себе та інших.

8. Незгоду з певними ідеями не слід спрямовувати на конкретну особу.

V. Підсумки.

✵ Творча робота «Сходинки прозріння Скруджа під час подорожі в минуле».

- Перекажіть ключові епізоди подорожі Скруджа з Привидом Давнього Різдва, які показують прозріння ділка.

Сходинки прозріння Скруджа під час подорожі в минуле

Епізоди подорожі героя

Що втратив герой?

Ознаки прозріння героя

Шкільні роки

Щирість почуттів і думок

Жаль, що не обдарував хлопчика-колядника

Зустріч із сестрою Фен

Родинні зв'язки

Згадка про племінника Фреда

У крамниці

Дружні стосунки з підлеглими

Згадка про те, що не обдаровував на свята клерка

Зустріч з першим коханням

Можливість щасливого сімейного життя

Бажання негайно вирватися з минулого

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 83-88.

2. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаних уривків (№ 1-4, підручник, С. 98).

3. Прочитайте Куплет третій «Другий із трьох духів» (завдання на випередження).