Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

В. Короленко «Сліпий музикант». Петро Попельський: шляхи пізнання світу. Образ Максима Яценка
Людські стосунки
ІI семестр

Мета: схарактеризувати Максима Яценка, пояснити мотиви його зацікавленості долею Петра; розкрити динаміку зростання та виховання головного героя;

розвивати асоціативне й образне мислення; уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її; розвивати навички коментованого читання, переказу тексту, роботи з цитатами;

сприяти формуванню активної життєвої позиції; формувати гуманістичні ідеали; прищеплювати інтерес до літератури, театру.

Обладнання: підручники, аудіозапис фрагмента опери П. Чайковського «Іоланта» (уривок з арії Іоланти «Чому це раніше не знала...»).

Тип уроку: комбінований.

Те, що не бачать очі людини, здатний побачити її розум.

Арістотель

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Дидактична гра «Асоціативна хвиля».

- Створіть «асоціативну хвилю» на тему «В. Короленко - «совість Росії»».

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Цитатна реконструкція.

- Доберіть цитати, що характеризують вдачу Максима Яценка.

Характеристика образу Максима Яценка

Цитати

Риси характеру

Дядько Максим був відомий як найнебезпечніший забіяка не тільки в околицях його маєтку, а навіть у Києві.

Юнацька нестриманість та запальність

Ніхто не знав, як слід з ним поводитися й чим йому догодити.

Непередбачуваність

Мужикам дарував свавільство і грубощі.

Демократичність

Виїхав до Італії: там він приєднався до такого самого забіяки і єретика - Гарібальді.

Революційність

Згадувалося... його ім'я серед одчайдушних гарібальдійських сподвижників.

Відчайдушність

Австрійські шаблі не зуміли вигнати з Максима його впертої душі, і вона зосталася, хоч і в дуже попсованому тілі.

Упертість

Став серйознішим, угамувався, і тільки час від часу його гострий язик орудував так само влучно, як колись шабля.

Гострий на слово

Більшу частину часу просиджував у своїй бібліотеці, читаючи якісь книжки, про які ніхто нічого не знав, крім припущення, що книжки зовсім безбожні.

Любов до читання

У порубаному тілі б'ється гаряче й добре серце...

Доброта

У великій квадратній голові, укритій щетиною густого волосся, працює невгамовна думка.

Розум, мудрість

Скалічений боєць думав про те, що життя - боротьба і що в ньому немає місця для інвалідів.

Нескореність

Химерна подібність долі хлопчика до його власної зацікавила дядька Максима.

Небайдужість до чужої долі

2. Коментоване читання другого та третього розділів повісті «Сліпий музикант».

3. Евристична бесіда за змістом прочитаних розділів повісті.

1. Яке завдання поставив Максим Яценко перед рідними Петруся, щоб якнайкраще підготувати племінника до життя? Чи правий був суворий Яценко?

2. Як пізнавав світ незрячий хлопчик?

3. Як відсутність зору позначилася на характері й темпераменті Петруся?

4. Чому сторонні люди не відразу помічали ваду хлопчика?

5. Як музика ввійшла в життя Петруся?

6. Чому селянська дудка подобалася хлопчику більше за рояль?

7. Як матері вдалося повернути прихильність Петруся до класичної музики?

8. Які пісні любив слухати Петрусь? Що уявляв хлопчик, слухаючи пісню у виконанні Йохима?

9. Як у Петра відкрився талант музиканта?

10. Чого навчився Петрусь завдяки режиму дядька?

11. Як фізичні вправи вплинули на розвиток Петра?

12. Як відбулося знайомство Петра з Евеліною? Чому дівчинка злякалася поведінки Петра?

13. Що усвідомив Петро, познайомившись з Евеліною? Чому діти почали плакати?

14. Чим важлива для Петруся дружба з Евеліною?

✵ Висновки.

Петрусеві важко було пізнавати життя. Однак хлопчик здобув чимало маленьких перемог над своєю вадою. Тим часом стихійний, неусвідомлений період пізнання навколишнього світу й самого себе завершується: Петрусь зустрічає Евеліну. Саме в розмові з дівчинкою Петрусь уперше вимовляє: «Я сліпий». Відтоді почуття гіркоти, образи на суворість долі не покидає героя. ««Уперше довелося йому зазнати приниження каліки; уперше довідався він, що його фізична вада може викликати не самий жаль, а й ляк».

І все ж таки людина повинна боротися за право бути Людиною, незважаючи на обставини.

4. Мистецькі паралелі. Інформаційна довідка «Сюжет опери П. Чайковського «Іоланта»». «Іоланта» - остання опера П. Чайковського - це ніжна, пронизлива й поетична легенда про сліпу принцесу, яка прозріла завдяки любові. Юна Іоланта, від народження позбавлена зору, не підозрює про свою ваду: придворні на чолі з її батьком, королем Рене, створюють ілюзію темряви як природної норми і приховують, що є світло й барвистий світ. Цю таємницю дівчині відкриває лицар Водемон, який випадково потрапив в королівський сад і закохався в неї. Палке бажання врятувати й побачити коханого змушує Іоланту прозріти.

1. Прослухайте фрагмент опери П. Чайковського «Іоланта» (уривок з арії Іоланти «Чому це раніше не знала...»).

2. Які почуття викликала у вас музика П. Чайковського? Як композитор передав душевний біль дівчини, яка ще не знає, але вже починає здогадуватися, що є світло й пітьма?

3. Чи можна стверджувати, що музика, яку ви прослухали, суголосна переживанням Петра Попельського під час зустрічі з Евеліною? Поясніть свою думку.

5. Стилістичний практикум.

У повісті «Сліпий музикант» є такі рядки: «Тонка й багата нервова організація хлопчика брала своє і сприйнятливістю до відчувань дотику та слуху, ніби намагалася надолужити певною мірою повноту своїх сприймань. Усіх дивувала разюча тонкість його дотику. Часом здавалося навіть, що він не позбавлений відчуття барв; коли йому до рук потрапляли яскраво пофарбовані клапті, він довше зупиняв на них свої тонкі пальці, і по обличчю його проходив вираз здивованої уваги. Однак з часом почало виявлятися дедалі більше, що розвиток сприйнятливості відбувається головним чином у бік слуху».

- Головний герой повісті сприймає світ через звуки, запахи, дотик, тож розповідаючи про нього, письменник створює художні образи здебільшого на основі слухових, дотикових, нюхових відчуттів. Знайдіть приклади таких образів. До яких образів автор вдається частіше? Чому?

Образи, створені на основі слухових відчуттів

Образи, створені на основі дотикових відчуттів

Образи, створені на основі нюхових відчуттів

Дзвінка крапель; ніжно-дзюркотлива вода; черемха, яка шелестить листям; трелі солов’їної пісні; гуркіт, шум, скрип возів; шурхіт колеса; людський говір ярмарку; стукіт гілок об скло; клич журавлів; рипіння стільця під інвалідом-дядьком; сухе, розмірне шоркання нитки в руках матері; рівне цокання настінного годинника.

Теплі сонячні промені на обличчі; весняний потиск руки матері; вітер віяв прохолодою.

Запах матері, яку він визначав відразу; запах березових бруньок.

✵ Висновки.

Петрусь сприймає світ через звуки, запахи, дотик. Звукові форми стали основними формами його думки.

6. Творча робота.

- Доберіть цитати і складіть розгорнуте висловлювання на тему «Петрусь Попельський: шлях

до повноцінного життя» за поданим планом.

План

1. Посилений розвиток відчуттів за відсутності зору.

2. Усвідомлення родинних цінностей.

3. Контакт з природою.

4. Фізичні вправи.

5. Прагнення бути самостійним.

6. Захоплення музикою.

7. Спілкування з ровесниками, дружба з Евеліною.

Приклад цитат

1. «Тонка й багата нервова організація хлопчика брала своє і сприйнятливістю до відчувань дотику та слуху, ніби намагалася надолужити певною мірою повноту своїх сприймань». 2. «Він швидко починав обмацувати своїми рученятами обличчя того, хто його взяв, і теж скоро пізнавав няньку, дядька Максима, батька». 3. «Він ще уважніше ловив голоси навколишньої природи і, зливаючи невиразні відчуття зі звичними рідними мотивами, часом умів узагальнити їх вільною імпровізацією». 4. «У хлопчика була своя гімнастика, а на шостому році Максим подарував племінникові невелику і смирну конячку». 5. «У домі він не здавався зовсім безпорадним, ходив усюди дуже впевнено, сам прибирав свою кімнату, тримав у певному порядку свої іграшки й речі». 6. «Захоплення музикою стало центром його розумового зростання». 7. «— Однак ти дуже чудний, - задумливо-співчутливо сказала вона [Евеліна]».

V. Підсумки.

✵ Складання опорної схеми.

Вплив оточення на формування особистості Петра Попельського

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 151-156.

2. Підготуйтеся до виразного читання уривка «Петрусь слухає українську пісню» (розділ другий: XII, XIII, підручник, С. 151-152).