Позакласне читання. Світова поезія про кохання - ДРУЖБА І КОХАННЯ

Позакласне читання. Світова поезія про кохання - ДРУЖБА І КОХАННЯ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. Позакласне читання. Світова поезія про кохання

Мета: навчальна: розширювати кругозір учнів, їхній інтерес до читання; допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору та його суспільну значущість; розвивальна: розвивати навички спостереження над текстом художнього твору, виділення ключових епізодів, їх коментування; виховна: сприяти формуванню гуманістичного світосприйняття, поваги до морально-етичних цінностей людства.

Обладнання: тексти творів, аудіозаписи пісень, відеокліпи, призи для переможців.

Теорія літератури: каталог, анотація, бібліографія, текст роману, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: урок — бесіда з позакласного читання.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Розповідь напам'ять віршів, висловлення своїх думок та вражень, обґрунтування вибору

IV. Бесіда з позакласного читання

1. Експрес-анкетування з метою з'ясування читацьких уподобань учнів

(Учні підходять до дошки й ставлять позначку — кількість творів певної тематики — історичної, фантастичної, детективної, природничої та ін., прочитаних за семестр, у табличку.)

2. Аналіз учителем читацьких інтересів учнів класу за бібліотечними формулярами, читацькими щоденниками та анкетуванням

3. Повторення відомостей про каталог, анотацію, бібліографію

4. Презентація учнями улюблених книжок

5. Презентація міні-проекту. Концерт «віночок любовної лірики»: читання віршів про кохання, дібраних учнями; слухання пісень, музики

(Роль учителя — запропонувати або дібрати відповідний музичний супровід до віршів, створити відеокліпи)

6. Ток-шоу «дружба з першого погляду»

Правила проведення гри. Учасники — пари (дівчата і хлопці; може бути будь-яка кількість пар) виконують в письмовій формі завдання, отримують бали, якщо відповіді співпадають; виграє та пара, яка отримує найбільшу кількість балів. Переможці нагороджуються призами.

Завдання І. Назвати найвідоміші літературні пари. (Ромео і Джульєтта, Шимек і Бузя та ін.)

Завдання ІІ. Записати дні народження: хлопець — дівчини та свій, дівчина — хлопця та свій.

Завдання ІІІ. Записати улюблений шкільний предмет одне одного та свій.

Завдання V. Записати улюблений колір свій та одне одного.

Завдання V. Записати улюблену музику, групу (пісню) свої та одне одного.

Завдання VІ. Записати, чим займався (займалася) учора ввечері, крім уроків.

Завдання VІІ Записати, чи вірить у кохання з першого погляду.

Завдання VІІІ. Записати, яка улюблена їжа.

Завдання ІХ. Записати, яка улюблена книжка (письменник).

Завдання Х. Записати, ким мріє стати в майбутньому.

(Завдання можна продовжити. Урізноманітнити можна завданнями на спостережливість: пара стає обличчям одне до одного, десять секунд дивляться на одяг, потім відвертаються, ведучий щось міняє в одязі — додає, знімає. Треба визначити що.)

Підбиття підсумків гри, визначення та нагородження переможців (наприклад, квитками в театр, у кіно, на концерт)

V. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи.

VI. Підбиття підсумків уроку

Очима ти сказав мені: люблю.

Душа складала свій тяжкий екзамен.

Мов тихий дзвін гірського кришталю,

Несказане лишилось несказанним.

Життя ішло, минуло той перон.

Гукала тиша рупором вокзальним.

Багато слів написано пером.

Несказане лишилось несказанним.

Світали ночі, вечоріли дні.

Не раз хитнула доля терезами.

Слова як сонце сходили в мені.

Несказане лишилось несказанним

(Л. В. Костенко)

Вона прийшла непрохана й неждана,

І я її зустріти не зумів.

вона до мене випливла з туману

моїх юнацьких несміливих снів.

вона прийшла, заквітчана і мила,

І руки лагідно до мене простягла,

І так чарівно кликала й манила,

Такою ніжною і доброю була.

І я не чув, як жайвір в небі тане,

Кого остерігає з висоти...

Прийшла любов непрохана й неждана —

Ну як мені за нею не піти?

(Олександр Олесь)

Одну я любив за веселість,

Другу я за вроду кохав,

А третій за соняшний усміх

квітками дорогу встилав

Ти зовсім була не вродлива

І завжди, як вечір, смутна.

Чого ж ти з усіх моїх милих

У серці осталась одна?!

(В. А. Симоненко)