Філософський зміст казки Маленький принц. Художні образи твору - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Філософський зміст казки Маленький принц. Художні образи твору - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік

Мета:

навчальна: з'ясувати, які життєві цінності вважає головними автор казки-притчі, з'ясувати морально-філософські істини, які утверджуються у творі; проаналізувати образи пілота та Маленького принца;

розвивальна: розвивати вміння аналізувати текст, навички абстрактного мислення, виразного читання, творчу уяву;

виховна: виховувати свідоме ставлення до життя.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Обладнання: ілюстрації до твору, малюнки учнів; тексти казки.

Найголовнішого очима не побачиш...

А. де Сент-Екзюпері

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

(Робота з малюнками, виконаними учнями до казки «Маленький принц».)

Виявлення читацьких вражень учнів

• Які епізоди казки вас найбільше вразили? Чому?

• Яке у вас сформувалось ставлення до героїв твору? Чому?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Робота з епіграфом

2. Слово вчителя

— Маленький принц і пілот пройшли довгий шлях до криниці з живою водою. Це був шлях не тільки через пустелю, а передусім шлях через свої сумніви й суперечності, це — духовний шлях їхніх сердець, які поступово відкривали для себе сенс буття. І сьогодні ми поговоримо про головні образи цієї історії — льотчика і Маленького принца.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Аналіз образу Маленького принца

(Виступи учнів із заздалегідь підготовленим матеріалом.)

2. Слово вчителя (узагальнення)

— Екзюпері говорив, що написав цю казку для дорослих, яка про людину, її місце у світі й про шанс подолати відчуженість між людьми. Образ Маленького принца виник не випадково: в Екзюпері був брат Франсуа, який помер дитиною. Брати дружили між собою, а потім один з них став дорослим, обрав професію льотчика, а інший «полетів на невідому далеку планету і назавжди залишився дитиною».

Маленький принц втілив у собі ті якості, які надають сенс людському життю. У нього добре серце, розумний погляд на світ. Малюк працелюбний, стійкий у своїх симпатіях. Він не мав агресивних чи жадібних прагнень, він ще не зіпсований світом ділків та честолюбців. Він — ідеал, романтична мрія, яка ще не загинула у цьому світі. І світ багатий саме завдяки їй. Час від часу мрія оволодівала людьми. І тоді з’‎явився на нашій планеті Маленький принц. У фіналі казки виникає мотив смерті. До цієї теми Екзюпері підійшов зі своєї точки зору. «Смерть неминуча, — розмірковував Маленький принц. — Та чи можна вважати, що смерть позбавляє життя змісту?». Як бачимо, Маленький принц змусив людину примиритися з неминучістю смерті і запевнив, що інакше йому не повернутися на свою планету. Проте казка лишила по собі не тільки сум, а й прагнення світлого, красивого, щоб у «дорослих» людей, у буденній метушні, дріб’‎язкових клопотах не відмирали щедрість і щирість душі, не згасло чисте бачення світу, не притупилося почуття відповідальності за тих, кого ми «приручаємо».

3. Аналіз образу льотчика

(Виступи учнів із заздалегідь підготовленим матеріалом.)

4. Слово вчителя (узагальнення)

— Образ льотчика посідає у творі важливе місце, адже він не визнав системи цінностей дорослого світу, вибрав небезпечну, ризиковану професію, повну пригод, у нього в кишені дитячі малюнки. Льотчик дуже самотній у житті, хоча він вже почав пристосовуватися до смаків та вимог дорослих: говорить про краватки, гольф і бридж. Ще у дитинстві під моральним тиском дорослих він припинив малювати, хоча саме це, можливо, і було його покликанням. Тоді він замкнувся у собі, перестав мріяти, зневірився у своїх силах. Іноді поводився як дорослий. Тож очевидно, що зустріч Маленького принца і льотчика не випадкова. Обоє в пустелі самотні, обоє сумували без друга, шукали його, хоча вже майже втратили надію знайти. Але доля винагородила їх за терпіння і наполегливість у пошуках дружби: їхня зустріч — і справжнє диво, і закономірність, і вища справедливість.

5. Колективна робота

• Як допоміг Маленький принц пілотові?

Маленький принц допоміг льотчику повернутися до себе, повірити у свої сили: льотчик знову почав малювати, він перестав почуватися самотнім — друг подарував йому небо із зорями, що сміються. Дружба у розумінні героїв казки тлумачилася так:

• розуміння, співчуття;

• допомога, підтримка, розрада, самопожертва;

• щастя, сонце, музика;

• терпіння, духовна праця;

• біль розлучення, вірність.

6. Афоризми у казці

• Учні за випереджальним завданням виписали афоризми та підготували їх тлумачення.

7. Літературознавча робота

• Доведіть, що «Маленький принц» — філософська казка-притча. (Твір є казкою, тому що в ньому йдеться про фантастичні події, притчею — тому, що має яскраво виражений повчальний характер, має мораль; філософський — тому, що в ньому розглянуто «вічні» проблеми — любові, дружби, життя, смерті.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Написання сенкану або есе (за бажанням учнів) на тему «Маленький принц»

2. Рефлексія

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати притчу Річарда Баха «Чайка по імені Джонатан Лівінгстон».