Філософський зміст казки Маленький принц. Художні образи твору - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Філософський зміст казки Маленький принц. Художні образи твору - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік

Мета:

навчальна: з'ясувати, які життєві цінності вважає головними автор казки-притчі, з'ясувати морально-філософські істини, які утверджуються у творі; проаналізувати образи пілота та Маленького принца;

розвивальна: розвивати вміння аналізувати текст, навички абстрактного мислення, виразного читання, творчу уяву;

виховна: виховувати свідоме ставлення до життя.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Обладнання: ілюстрації до твору, малюнки учнів; тексти казки.

Найголовнішого очима не побачиш...

А. де Сент-Екзюпері

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

(Робота з малюнками, виконаними учнями до казки «Маленький принц».)

Виявлення читацьких вражень учнів

• Які епізоди казки вас найбільше вразили? Чому?

• Яке у вас сформувалось ставлення до героїв твору? Чому?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Робота з епіграфом

2. Слово вчителя

— Маленький принц і пілот пройшли довгий шлях до криниці з живою водою. Це був шлях не тільки через пустелю, а передусім шлях через свої сумніви й суперечності, це — духовний шлях їхніх сердець, які поступово відкривали для себе сенс буття. І сьогодні ми поговоримо про головні образи цієї історії — льотчика і Маленького принца.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Аналіз образу Маленького принца

(Виступи учнів із заздалегідь підготовленим матеріалом.)

2. Слово вчителя (узагальнення)

— Екзюпері говорив, що написав цю казку для дорослих, яка про людину, її місце у світі й про шанс подолати відчуженість між людьми. Образ Маленького принца виник не випадково: в Екзюпері був брат Франсуа, який помер дитиною. Брати дружили між собою, а потім один з них став дорослим, обрав професію льотчика, а інший «полетів на невідому далеку планету і назавжди залишився дитиною».

Маленький принц втілив у собі ті якості, які надають сенс людському життю. У нього добре серце, розумний погляд на світ. Малюк працелюбний, стійкий у своїх симпатіях. Він не мав агресивних чи жадібних прагнень, він ще не зіпсований світом ділків та честолюбців. Він — ідеал, романтична мрія, яка ще не загинула у цьому світі. І світ багатий саме завдяки їй. Час від часу мрія оволодівала людьми. І тоді з’‎явився на нашій планеті Маленький принц. У фіналі казки виникає мотив смерті. До цієї теми Екзюпері підійшов зі своєї точки зору. «Смерть неминуча, — розмірковував Маленький принц. — Та чи можна вважати, що смерть позбавляє життя змісту?». Як бачимо, Маленький принц змусив людину примиритися з неминучістю смерті і запевнив, що інакше йому не повернутися на свою планету. Проте казка лишила по собі не тільки сум, а й прагнення світлого, красивого, щоб у «дорослих» людей, у буденній метушні, дріб’‎язкових клопотах не відмирали щедрість і щирість душі, не згасло чисте бачення світу, не притупилося почуття відповідальності за тих, кого ми «приручаємо».

3. Аналіз образу льотчика

(Виступи учнів із заздалегідь підготовленим матеріалом.)

4. Слово вчителя (узагальнення)

— Образ льотчика посідає у творі важливе місце, адже він не визнав системи цінностей дорослого світу, вибрав небезпечну, ризиковану професію, повну пригод, у нього в кишені дитячі малюнки. Льотчик дуже самотній у житті, хоча він вже почав пристосовуватися до смаків та вимог дорослих: говорить про краватки, гольф і бридж. Ще у дитинстві під моральним тиском дорослих він припинив малювати, хоча саме це, можливо, і було його покликанням. Тоді він замкнувся у собі, перестав мріяти, зневірився у своїх силах. Іноді поводився як дорослий. Тож очевидно, що зустріч Маленького принца і льотчика не випадкова. Обоє в пустелі самотні, обоє сумували без друга, шукали його, хоча вже майже втратили надію знайти. Але доля винагородила їх за терпіння і наполегливість у пошуках дружби: їхня зустріч — і справжнє диво, і закономірність, і вища справедливість.

5. Колективна робота

• Як допоміг Маленький принц пілотові?

Маленький принц допоміг льотчику повернутися до себе, повірити у свої сили: льотчик знову почав малювати, він перестав почуватися самотнім — друг подарував йому небо із зорями, що сміються. Дружба у розумінні героїв казки тлумачилася так:

• розуміння, співчуття;

• допомога, підтримка, розрада, самопожертва;

• щастя, сонце, музика;

• терпіння, духовна праця;

• біль розлучення, вірність.

6. Афоризми у казці

• Учні за випереджальним завданням виписали афоризми та підготували їх тлумачення.

7. Літературознавча робота

• Доведіть, що «Маленький принц» — філософська казка-притча. (Твір є казкою, тому що в ньому йдеться про фантастичні події, притчею — тому, що має яскраво виражений повчальний характер, має мораль; філософський — тому, що в ньому розглянуто «вічні» проблеми — любові, дружби, життя, смерті.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Написання сенкану або есе (за бажанням учнів) на тему «Маленький принц»

2. Рефлексія

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати притчу Річарда Баха «Чайка по імені Джонатан Лівінгстон».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.