Урок розвитку мовлення. «Спілкування з Байроном»

Уроки зарубіжної літератури 9 клас

Мета:розвивати усне та писемне зв'язне мовлення, творчі здібності учнів; повторити вивчений матеріал; учити писати твори — листи до літературних героїв або письменників.

Обладнання: аркуші із завданнями для проведення «Каруселі».

Тип уроку:розвиток зв'язного мовлення.


Кожна епоха породжує свого героя.

Корейське прислів'я


Людина є таїна. Її треба розгадати,

і якщо будеш її розгадувати все життя,

не кажи, що згаяв час; я займаюся цією

таїною, бо ж хочу бути людиною.

Ф. Достоєвський


ХІД УРОКУ

І. Узагальнення та систематизація знань


1. «Карусель». Робота в 5 групах

Запитання для «Каруселі»

5 Чи може для вас особисто внутрішній світ Байрона правити за ідеал (зразок) інтенсивності і насиченості духовного життя? Що ви приймаєте в його внутрішньому світі, що вам здається надмірним? Чому?

6 Охарактеризуйте ліричного героя Байрона на прикладі одного з віршів. У чому виявляється свобода ліричного самовираження поета?

7 Якого нового значення надає Байрон у вірші «Прометей» слову «титан»? Які риси характеру героя поет оспівує? У чому Прометей Байрона споріднений із самим Байроном?

8 Як настрій «світової скорботи» в поезії Байрона відповідав історичній реальності початку XIX ст.?

9 Якими джерелами користувались Байрон і Гюго під час написання творів про гетьмана Мазепу? Чому їх зацікавила постать українського гетьмана? Чим, крім назви, схожі їхні поеми і чим вони відрізняються?

Примітка. Беручи до уваги складність запитань, час для роботи над кожним запитанням збільшується.


2. Лист до літературного героя або автора (робота в парах)


9 Мотивація навчальної діяльності


Учитель. «Кожна епоха породжує свого героя». Так стверджує корейське прислів'я. А Ф. Достоєвський сказав: «Людина є таїна. Її треба розгадати, і якщо будеш її розгадувати все життя, не кажи, що згаяв час; я займаюся цією таїною, бо ж хочу бути людиною». Таїна людського життя є дійсно незбагненною. Напевно, її намагатимуться розгадати ще не одне століття. На попередніх уроках ми знайомились із поглядами Байрона на людину та її призначення. Ф. Достоєвський про нього сказав: «Байронізм хоч і був короткочасним, але великим, святим і необхідним явищем у житті європейського людства, та мало й не всього людства. Байронізм з'явився у хвилину жахливої нудьги людей, розчарування, майже відчаю... Старі кумири лежали розбиті. У цю хвилину й явився великий та могутній геній, пристрасний поет. У його звуках лунала тодішня нудьга людства...»


9 Рефлексія


Підбиття підсумків. «Мікрофон»


9 Домашнє завдання


Підготувати повідомлення про життя та творчість Адама Міцкевича; для учня — «історика» — підготувати повідомлення про ситуацію в Європі, насамперед у Польщі, першої половини XIX ст.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.