Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер. «До радості». Просвітницька ідея об'єднання людства в оді «До радості» Ф. Шиллера - І семестр

Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер. «До радості». Просвітницька ідея об'єднання людства в оді «До радості» Ф. Шиллера - І семестр

Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: розглянути життя і творчість німецького митця як представника епохи Просвітництва; охарактеризувати оду Ф. Шиллера «До радості» як шедевр світової поезії; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Міжпредметні зв'язки: музичне мистецтво.

Основні терміни та поняття: ода.

Обладнання: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання

♦ Кого із сучасників можна було б назвати Прометеєм? Чому?

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Заслуховування повідомлень або перегляд презентацій про життєвий і творчий шлях Й. К. Ф. Шиллера

2. Штрихи до портрета Фрідріха Шиллера (запис у зошитах)

Німецький письменник Фрідріх Шиллер прожив всього 46 років. Його життя було не легким. Він хворів на сухоти, терпів матеріальну скруту, але працював до останніх днів життя.

Народився у м. Марбах 1759 р. у сім’‎ї полкового лікаря.

Навчався в латинській школі, а з 14 років у військовій школі з суворою дисципліною, де майбутній письменник провів 8 років життя. Під час навчання вивчав медицину, юриспруденцію, а також почав писати літературні твори.

У Лейпцігу 1785 року поет створив свою знамениту оду «До радості».

У 1788 році Шиллер познайомився з кумиром своєї юності Й. В. Ґете. Плодом їхньої творчої співдружності у 1798 році стали балади (цей рік називають баладним роком, баладним поєдинком двох митців.

У 1789 р. Шіллер завдяки сприянню Ґете стає професором всесвітньої історії в Єнському університеті.

У 1799 р. Разом із Ґете Шіллер заснував Веймарський театр, який здобув славу провідного театру Німеччини. Поет залишався у Веймарі до самої смерті.

3. Опрацювання статті підручника з теми, відповіді на запитання та виконання завдань

4. Прослуховування оди «До радості» Людвіга ван Бетховена

5. Виразне читання оди «До радості» Ф. Шиллера

6. Словникова робота

Ода — урочистий твір уславлення, писаний на честь якоїсь видатної особи чи події, виражаються почуття поваги, захоплення.

Юдоля (застар.) — долина; у наш час використовують як поетичний та релігійний символ, що означає труднощі життєвого шляху людини.

Хоругва — прапор.

Херувим — янгол.

7. Евристична бесіда

♦ Яке враження справила на вас ода Ф. Шиллера «До радості»?

♦ Як ви вважаєте, до чого закликає читача автор?

♦ Які ідеї оди близькі саме вам?

♦ Чи відображає назва вірша провідний мотив твору?

8. Паспорт-характеристика поезії

Автор

Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер

Назва

«До радості»

Рік написання

1785

Літературний рід

Лірика

Жанр

Ода

Різновид лірики

Філософська

Тема

Тема радості від людської співдружності широко розгортається у вірші, набуваючи різних варіацій і філософського змісту: радість — рушійна пружина світу, радість пробуджує дружбу та кращі людські якості

Ідея

Утвердження того, що у Всесвіті найбільшими цінностями є краса, любов та гармонія. Осуд того, що люди не пам’‎ятають про це, бо ворогують одне з одним, забувши про щирість почуттів та втративши вміння радіти

Художні засоби виразності

Метафори — Радість в келихах шумує, розцвітає братня згода Під благим твоїм крилом; звертання — Вічний Отче доброти, Дай нам ласки й охорони!; Радість, гарна іскро божа!; епітети — пресвітлий дивний храм; окличні речення — Знищим книги борговії!, Помирімося усі!, Всепрощення ворогам!; антитеза — І черв’‎як утіху знає, І небесний херувим» та ін.

Висновок. У цьому вірші поет зумів передати душевний підйом, який виражав не лише очікування царства розуму та свободи, а й споконвічне прагнення людства жити в радісній згоді й мирі.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Ґронування»

♦ Створіть психологічний портрет ліричного героя за поданим уривком.

Будь твердим в лиху годину,

Поміч скривдженим давай,

Всюди правду знай єдину,

Зроду клятви не ламай,

Не знижайсь перед потужним,

Коли треба — важ життям!

Шана й слава чесним, мужнім,

Згуба підлим брехунам!

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Вивчити напам’‎ять оду «До радості».

2. Індивідуальне завдання. Підібрати афоризми Шиллера.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.