Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер «До радості». Пафос твору, який став гімном Євросоюзу - І семестр
Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік
Мета: формування предметних компетентностей: визначити пафос твору, який став гімном Євросоюзу; його значення для згуртування людського суспільства на основі гуманістичних цінностей; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.
Обладнання: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Слово вчителя
— Поезія спонукає нас жити напруженим емоційним життям і прагне навчити сприймати дійсність через поетичне слово. Виразне читання є одним із засобів перевірки, як ви зрозуміли прочитаний твір. А що ми з вами знаємо про науку виразного читання?
2. Колективна робота з пам'ятками виразного читання
Пам'ятка виразного читання віршованого твору
Вдумливо прочитайте вірш.
З’ясуйте лексичне значення незрозумілих слів.
З урахуванням змісту та ідеї твору визначте настрій, з яким будете читати твір.
У кожному рядку визначте основне за смислом слово, на яке падає логічний наголос (його необхідно інтонаційно виділяти.).
Позначте олівцем паузи (короткі, середні, довгі.), стрілками — тон читання. Прочитайте кілька разів вірш із дотриманням усіх позначок.
Читаючи вірш, уявляйте картини, які виникають у вашій уяві, намагайтеся запам’ятати їхню послідовність.
Вивчіть вірш напам’ять, прочитайте його комусь із знайомих, врахуйте їхні побажання та зауваження.
Пам'ятка декламатору
До читання повторіть напам’ять про себе текст.
Перед декламуванням займіть зручну й правильну позу (з урахуванням принципів позамовних засобів.).
Назвіть автора й твір, який будете читати.
Під час декламування вміло використовуйте пластику й міміку.
Не поспішайте під час читання, регулюйте своє дихання, набираючи повітря рівними частинами під час пауз.
Намагайтеся відповідним темпом і настроєм передати картини, що виникають у вашій уяві під час читання твору.
Пам’ятайте: не варто надто голосно читати твір, оскільки майстерність у читанні визначають насамперед темпом, інтонацією, дотриманням пауз, використанням позамовних засобів.
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— 1785 року Фрідріху Шиллеру виповнилося тільки 25, а він уже був кумиром вільнодумної молоді. Юний поет-філософ захоплювався античністю, оспівував свободу духу, красу та людські чесноти. Він, «німецький Шекспір», якого переслідувала влада за перші п’єси, цього року створює оду «До радості» — пристрасне звернення до всього людства: «Обнімітесь, міліони, Поцілуйтесь, мов брати!»
Ода одразу ж стала відомою і в Німеччині, і поза її межами. А за 200 років вона набула статусу офіційного гімну Європейського Союзу. Музику до неї написав Людвіг ван Бетховен. Згодом, щоправда, у гімні залишили тільки її, щоб дотриматися толерантності й не виділяти жодну з мов співдружності, але факт залишається фактом: ідеї твору — об’єднавчі, миротворчі, гуманістичні. Їх ви й маєте донести під час виразного художнього читання.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Виразне читання оди «До радості» напам'ять
2. Виставлення оцінок за виразне читання
— Як ви уже звернули увагу, поезії Шиллера властивий оптимізм, віра в майбутнє, стійке переконання в тому, що люди можуть й повинні поріднитися одне з одним. Фрідріх Шиллер вважав, що в основі світобудови закладено радість. Тож саме це почуття спроможне об’єднати людей, даруючи їм надію.
3. Виразне читання висловів Шиллера, що стали крилатими
• Любов дарує назавжди, егоїзм дає лише в борг.
• Людина відображається у своїх вчинках.
• Справжнє кохання допомагає подолати усі труднощі.
• Любов звеличує великі душі.
• Честь дорожча від життя.
• Істина не змінюється від того, що хтось її не визнає.
• Слово завжди сміливіше, ніж вчинки.
• Найбільша з перемог — вміння прощати.
• Що не заборонено, те дозволено.
• Дружба не такий жалюгідний вогник, щоб погаснути в розлуці.
• Коли я ненавиджу, я ніби щось віднімаю у себе; коли ж я люблю, — я цим збагачуюсь.
• Людина відображається у своїх вчинках.
• Честь дорожча від життя.
4. Бесіда
• Яким постає Шиллер перед вами, зважаючи на прочитаний твір?
• На які риси вдачі поета ви звернули увагу?
• Як ці висловлювання перегукуються із нашим часом?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Ґронування»
• Опишіть ідеал людини за Шиллером.
Очікувані відповіді: живе правдою та добром; вірний друг; допомагає немічним; милосердна; стійка в лиху годину; закохана; глибоко духовна; чесна, мужня.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до контрольної роботи.