Розвиток медіакомпетентності учнів на уроках зарубіжної літератури - О. М. Казакова, Г. В. Пономаренко 2021 Головна

Частина 2.Розвиток медіакомпетентності учнів на уроках зарубіжної літератури

Відображення японських уявлень про красу в поезії Мацуо Басьо» (6 клас)

Акуленко Людмила, учитель зарубіжної літератури Благодатненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Арбузинського району Миколаївської області

Мета: сформувати уявлення учнів щодо особливостей японської поезії та культури на прикладі творчості Мацуо Басьо; розглянути з учнями поняття про хайку як різновид японської поезії; розвивати в учнів логічне та асоціативне мислення, уяву, навички аналізу поезії; сприяти розширенню читацького кругозору школярів; розвивати навички роботи з довідковою літературою; виховувати любов і повагу до прекрасного.

Очікувані результати:

- учні знають ключові факти про життя і творчість Мацуо Басьо;

- дають визначення жанру хайку та знають його основні ознаки;

- виразно читають хайку Мацуо Басьо в українських перекладах;

- виявляють особливості художньої мови у творах;

- усвідомлюють специфіку розуміння краси в японській культурі на прикладі поетичних творів.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, зразки живопису, ікебани, ієрогліфічного письма, предметів побуту, аудіозаписи японської народної музики, опорно-інформаційні картки, тести, комп’ютери.

Тип уроку: комбінований з використанням інтерактивних методів роботи.

Визначення ключових слів теми уроку.

Ханамі — японська національна традиція милування квітами.

Цукімі мацурі — свято милування місяцем.

Ікебана — давнє японське мистецтво аранжування букетів. Сьогунат — самурайський військовий уряд, дрібне військове дворянство.

Нецке — прикраси для одягу.

Бонсай — мистецтво вирощування карликових дерев у горщиках.

Ніякі — щоденникова мемуарна література.

Но — традиційний театр у Японії

Хоку — трирядкова лірична мініатюра без рим.

Танка — коротка пісня з п’яти неримованих рядків.

Епіграф: «О скільки у природи немудро — мудрих літер!

О скільки у людини невміння прочитать... »

П. Тичина

Хід уроку

І. Організаційний момент. Створення психологічного комфорту. Зменшення дистанції вчитель-учень. Самоорганізація учнів.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Налаштування учнів на вивчення матеріалу. Використання ілюстративного матеріалу для обговорення питань.

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку. (Мета уроку — це фокус, навколо якого організовують увесь урок. А.Бударний)

Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми доторкнемося до краси, вивчаючи творчий шлях японського письменника Мацуо Басьо, ознайомимося з мистецтвом хайку, у якому письменник досяг найвищих вершин.

ІV. Сприйняття і вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя:

- Давайте визначимо, яких результатів кожен із вас очікує від уроку.

Починати свою відповідь можна словами:

- Цей урок навчить мене...

- Я очікую від цього уроку.

- Цей урок допоможе мені.

- Цей урок познайомить мене.

2. Слово вчителя. Вправа «Асоціація».

На невеликих островах у Тихому океані розташована «Країна вранішнього сонця» — Японія. Для мешканців цієї країни традиційне властиві тонке відчуття прекрасного, пошуки краси, тісний зв’язок з природою, любов до якої виховують змалку. Японці впевнені, що через любов до природи, квітів, дерев, неба, краси у великому і малому можна навчитися любити і берегти природу, людину, життя. Тому, саме у Японії є свята, яких більше немає в жодній країні світу:

ханамі — японська національна традиція милування квітами;

цукімі мацурі — свято милування місяцем.

Сьогодні Японія — унікальна країна, яка досягла небачених висот у галузях науки і техніки, в добробуті людей, не маючи значних природних ресурсів, постійно живучи під загрозою тайфунів та вулканів. Як все починалося? Що дає японцям таку силу і мудрість, де їх витоки? У цьому нам допоможуть розібратися групи, учні яких отримали випереджувальні завдання. Тож давайте послухаємо «географів», «істориків», «мистецтвознавців».

3. Презентація груп учнів за випереджувальними завданнями.

«Географи»

Учні готують повідомлення про розташування, клімат, природні ресурси, економіку Японії.

Додаткові ресурси:

https://vseosvita.ua/library/cikavi-fakti-pro-aponiu-72326.html https://pidru4niki.eom/1224082451214/ekonomika/ekonomika yaponiyi

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Які предмети японського виробництва ви знаєте? «Історики»

Учні готують історичну довідку про Японію.

https://www.sites.google.com/site/yponiaorlova/home/5-istoria

«Мистецтвознавці».

Коротка доповідь про культуру Японії. https://naurok.com.ua/prezentaciya-mistectvo-yaponi-32868.html

- Про які нові особливості японської культури ви дізналися?

4. Прослуховування аудіозапису японської народної музики.

Уявіть картинку, яка виникла під час прослуховування музичного твору. Поясніть, чим, на ваш погляд, японська народна музика відрізняється від української.

Учитель.

Унікальність японського життя, звичаїв, традицій вплинула й на формування літератури цієї країни.

Японська література починалася з усної народної творчості та міфології. На VІІ-ХII ст. припадають перші записи міфів, легенд, казок, пісень, історичних переказів. І до сьогодні чарують нас народні словесні перлини, вражають глибиною своєї мудрості: «Холодний час і холодний рис терпимі, а холодний погляд і холодні слова нестерпні. Терпіння — життєвий скарб».

Як ви розумієте цей вислів?

5. Повідомлення «Літературознавців».

Поезія супроводжує японців все життя. Вірші в них присутні скрізь: на картинах, предметах побуту. У Японії існує навіть така давня традиція — вішати при вході в оселю невеликі дзвіночки, до яких кріпляться папірці з написами на них віршованими рядками. Ці листочки господарі бережуть як найбільшу цінність.

Японська поезія не має рими, в основу системи віршування покладена рівна кількість складів (часто — 13, рідше — 11) при невпорядкованому, вільному розташуванні наголошених та ненаголошених складів.

У XVII ст. поширення набув поетичний жанр хайку. Мистецтво хайку популяризував Мацуо Басьо, який досяг у цьому жанрі найвищих висот.

Хайку — первісно колективна гра в ланцюгову риму, а згодом вірш силабічної форми, що виник у Японії і характеризується відсутністю рими та чіткою структурою: 17 складів розподілені між 3 рядками за схемою 5-7-5. тематично хайку — це стислий опис природного явища, миттєве переживання без будь — якого чіткого коментаря, але з певним філософським підтекстом.

У хайку картини природи правдиві, але почуття глибоко приховані. Почуття ми вгадуємо через натяк на стан природи.

Зміна пір року впливає на зміну настрою. Саме тому традиційні збірки складали за порами року. І донині в січні в Японії влаштовують поетичні змагання. Десятки віршів надходять на цей загальнонаціональний конкурс. Японські тривірші схожі на мистецтво живопису. Їх нерідко писали за сюжетами картин, які надихали художників на творчість.

http://japanpoetry.ru/

6. Інсценізована зустріч Мацуо Басьо та його учнів.

Учитель.

Як уже говорили, одним із представників японської поетичної школи ХVІІ ст. є відомий поет Мацуо Басьо, із творчістю якого нас ознайомить група акторів. Зустрічайте Мацуо Басьо та його учнів.

Рольова гра.

1-й учень. Шановний учителю, поділіться, будь ласка, своїми спогадами про дитячі роки.

Басьо. Я народився 1644 р. в сім’ї небагатого самурая. Я був третім сином. Назвали мене Манефус. Батько працював учителем каліграфії. 1662 р. я написав свій перший вірш.

2-й учень. Скажіть, учителю, чому після смерті вашого друга (сина князя), ви вирішили покинути домівку і поїхати до міста Кіото?

Басьо. Я вирішив вивчити японську класичну літературу, вдосконалити свою поетичну майстерність.

У 28 років, уже маючи книжку своїх віршів, вирушив до міста Токіо. Деякий час там працював учителем поезії. У мене було майже дві тисячі учнів.

3-й учень. Скажіть, чому вас усі звуть Басьо?

Басьо. Один учень подарував мені невеличку хатину на березі річки Суміда. Поруч росла бананова пальма — японською «басьо», звідси і псевдонім басьо. Та, на жаль, 1682 р. під час пожежі згоріла ця хатина, і я останні 10 років життя мандрував.

Матеріальне становище було постійно надто скрутним, та я не почувався нещасним, бо мав змогу творити.

4-й учень. Які твори становлять вашу поетичну спадщину?

Басьо. Поетичний спадок — це сім поетичних збірок, а також п’ять щоденників, написаних ліричною прозою.

5-й учень. Наприкінці нашої бесіди дайте пораду вашим учням.

Басьо. Не думайте про перемоги, самовдосконалюйтесь. Треба вчитися в природи, бо саме вона — незрівнянна ні з чим краса, сама досконалість. Істину можна збагнути, лише подолавши себе.

7. Виразне читання вчителем хайку.

https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=1337

V. Застосування знань, умінь, навичок.

Бесіда.

Визначте основні теми поезій Басьо, з якими ви познайомились на уроці. (Краса природи, за якою поет спостерігає різні пори року, єднання людини з природою.)

- Які образи з прочитаних хайку вам запам’яталися?

- Які визначальні ознаки хайку Басьо? (Замилування природою, осмислення себе як частини природи, відсутність теми кохання.)

- На основі прослуханих хайку спробуйте визначити особливості цього поетичного жанру. (Для хайку характерні асоціативність, лаконізм, певний настрій.)

- Дайте визначення хайку. Назвіть його провідні ознаки.

- Яке ваше враження від прочитаних хайку? Які з них вам найбільше сподобалися?

9. Аналіз хайку (робота в групах).

(Учні отримують надруковані на аркушах паперу хайку та аналізують їх, заповнюючи таблицю.)

Хайку

Реальні образи

Асоціації

Настрій

Весняний вітерець -

Туди-сюди! —

Довів до ладу

Зачіски всіх верб.




Соловей улітку

В заростях молодого

Бамбука

Оплакує старість свою.




Який висновок ми можемо зробити, проаналізувавши хайку? (Реальні образи змальовані 2-3 словами, але викликають широкі асоціації та різні настрої.)

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

Встановити міцний зв’язок між щойно набутими новими знаннями і засвоєними раніше.

Виконання тестів на комп’ютерах (у телефонах).

Тести

1. Японія розташована на островах:

а) у Тихому океані;

б) в Атлантичному океані;

в) в Індійському океані.

2. «Ікебана» — це...

а) свято милування місяцем;

б) свято милування квітучою сакурою;

в) мистецтво аранжування букетів.

3. Найвищий вулкан у Японії:

а) Кіліманджаро;

б) Фудзіяма;

в) Кюсю.

4. Жанр мистецтва, який розвивався в Японії:

а) живопис тушшю;

б) живопис акварельними фарбами;

в) живопис масляними фарбами;

г) живопис декоративного розпису.

5. Улюблений жанр літературної творчості:

а) поезія;

б) оповідання;

в) роман.

6. Значне місце в японській поезії належить жанру:

а) качукі,

б) хайку;

в) мацай.

7. Трирядковий неримований вірш — це...

а) хайку;

б) качукі;

в) мацай.

8. Мацуо Басьо народився в сім’ї:

а) багатого самурая;

б) в сім’ї сьогуна;

в) небагатого самурая.

9. Якого року був написаний перший вірш?

а) 1644;

б) 2662;

в) 1664.

10. У місті Токіо Мацуо Басьо працював:

а) літератором;

б) учителем;

в) лікарем.

11. «Басьо» у перекладі з японської — це:

а) бананова пальма;

б) невеличка хатинка;

в) японська вишня.

12. Поетичний спадок Мацуо Басьо:

а) 5 поетичних збірок;

б) 7 щоденників та 5 поетичних збірок;

в) 7 поетичних збірок та 5 щоденників;

г) 7 щоденників та 7 поетичних збірок.

Перевірка виконання тесту. Оцінювання.

Робота з епіграфом.

1. Виразно прочитайте слова українського поета П.Тичини.

2. Як вони перегукуються з темою уроку? (Слова П. Тичини про те, що природа мудра і людина має навчитися її розуміти).

VII. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

1. Бесіда

- Яким запам’ятався вам японський поет Мацуо Басьо?

- Поміркуйте, які особливості японської культури відображені у віршах поета.

- Як ви гадаєте, здатність лаконічно мислити, милуватися природою, почуватися її частиною — ознаки лише японської поезії?

2. Вправа «Закінчити речення».

- На сьогоднішньому уроці я дізнався (дізналася)...

3. Прийом «Анкета самоаналізу».

Підкресліть потрібну відповідь

На уроці я працював(ла)

активно

пасивно

не завжди активно

Власною діяльністю на уроці я

задоволений

незадоволений

частково задоволений

Урок здався мені

коротким

занадто тривалим

як завжди

За урок я

не втомився

втомився

трохи втомився

Матеріал уроку був для мене

зрозумілим

незрозумілим

не зовсім зрозумілим

4. Слово вчителя.

- Перечитуючи вірші О. .Пушкіна, я дещо знайшла. Ось послухайте:

На небесах печальная луна

Встречается с веселою зарею,

Одна горит, другая холодна...

Скажи мне, ночь,

зачем твой тихий мрак

мне радостней...

А ось Анна Ахматова:

А как музика зазвучала,

Я очнулась —

Вокруг зима.

Простишь ли ти мне эти ноябрские дни?

В каналах приневских дрожат огни.

Трагической осени скудны убранства.

Звісно, всі ви відчули різницю в ритміці віршових рядків, але всіх їх об’єднує одне, мабуть, як і кожного з нас, — це гармонія людини з природою, пошук сенсу життя. І той, хто знаходить відповідь на запитання: «Навіщо я живу? Для чого існує цей світ і я?», — відкриває мушлю, у якій сяє перлина душі.

Учити відчувати поезію серцем і душею — таку мету я ставила перед собою, йдучи на урок. І я впевнена, що на якийсь крок ви наблизилися до неї.

https://znanija.com/task/32261649

VIII.  Домашнє завдання.

Вивчити напам’ять два хайку (на вибір учнів).

Творче завдання. Прийом «Зірка YouTube»

Учням пропонується зняти невелике відео з теми, що вивчили на уроці.

Бланк режисера.

Назва відео____

Дійові особи_____

Сюжет_____

Текстова інформація______

Фонова музика_______

Використана література

1. Академія української преси.

2. О.М. Ніколенко. Світова література. Київ «Грамота». 2014.

3. https://znanija.com/task/32261649

4. https://pidru4niki.com/1224082451214/ekonomika/ekonomika_y aponiy

5. https://www.sites.google.com/site/yponiaorlova/home/5-istoria

6. https://naurok.com.ua/prezentaciya-mistectvo-yaponi-32868.html

7. https://yandex.ua/video/preview?text

8. https://yandex.ua/images/search?text

9. http://japanpoetry.ru/

10. https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=1337

11. https://znanija.com/task/32261649

12. Концепція впровадження медіаосвіти в Україні. 2016.

Бойко Світлана, учитель зарубіжної літератури, заступник директора з навчально-виховної роботи Миколаївської ЗОШ № 40 Миколаївської міської ради, старший учитель


Посилання на схожі матеріали:

Дата останньої редакції: 02 березня 2026

Пошук на сайті

📚 Асистент з літератури
Вітаю! Я допоможу вам розібратися з творами зарубіжної літератури — аналіз, образи героїв, біографії авторів. Просто напишіть наприклад назву твору чи автора. Про що запитаєте?
ШІ‑Асистент