Частина 2.Розвиток медіакомпетентності учнів на уроках зарубіжної літератури
Джонатан Свіфт «Мандри Лемюеля Гуллівера». Просвітницькі ідеї у творі. Ліліпутія — Англія крізь зменшувальне скло сатири (9 клас)
Вєчерковська Тетяна, учитель зарубіжної літератури Радсадівського ЗЗСО Радсадівської сільської ради Миколаївського району
Мета: формування предметних компетентностей:
- виявити ключові ідеї Просвітництва у романі Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера»;
- розвивати в учнів навички зв’язного мовлення, критичного мислення та компаративного аналізу художніх творів;
- виховувати у дітей потребу у високих гуманних цінностях;
- формування ключових компетентностей:
комунікативної: формувати навички взаємодії в колективі та в групах; інформаційної: формувати вміння виокремлювати необхідну інформацію та презентувати її на публіку; загальнокультурної: виховувати інтерес до літературної освіти; розширювати кругозір учнів.
Тип уроку: урок формування нових знань, умінь, навичок, урок з елементами ділової гри
Основні поняття: роман, жанр, гумор, іронія, сатира, пародія.
Обладнання: портрет Дж. Свіфта, видання «Мандрів Гуллівера», ілюстрації художників до роману.
Сатира — своєрідне дзеркало, в якому кожний, хто дивиться в нього, бачить, як правило, обличчя всіх, крім свого власного.
Дж.Свіфт
Свіфт застеріг людей, він показав усю гидоту і жах застою,
позбавленого ідеалів, повного безглуздого егоїзму життя.
Леся Українка
Хід уроку
I. Організаційний момент
- Шановні учні, ми всі знаємо, що позитивний настрій — вже половина успіху справи. Тож пропоную вам разом зі мною пограти в «Зорепад компліментів». (вчитель роздає конверти з зірочками-компліментами, учні по черзі зачитують приємності один одному, або за бажанням додають своє)
II. Мотивація навчальної діяльності
- На сьогоднішньому уроці разом з Гуллівером ми продовжимо мандрувати. І перенесемося ми не лише у простором, а й у часі. Перед нами цікаве завдання — не тільки простежити шляхи героя, а й знайти відповідь на запитання: «Чому автор привів свого героя у країну, якої немає на жодній карті? Якої мети він хотів досягти?»
Тож давайте поглянемо на дошку і звернемось до епіграфу уроку. Я не змогла обрати один, тож перед вами слова самого Дж. Свіфта та вислів Лесі Українки. Який із них, на вашу думку, найкраще підходить до теми уроку? (обговорення епіграфу)
III. Актуалізація опорних знань
1. Демонстрація ілюстрацій до роману Дж.Свіфта та учнівський коментар вражень від них. (обговорення та визначення епізоду з твору, який найкраще характеризує та чи інша ілюстрація) Додаток
2. - Маю надію, що читаючи роман, ви були досить уважними. Тож давайте перевіримо — проведемо вікторину «Найуважніший читач!» Я зачитаю питання. Ваша задача якнайшвидше підвести руку і дати правильну відповідь. Будьте уважними! Починаємо.
1) Що Гуллівер завжди брав із собою у плавання? (Книги.)
2) Вивченням якої науки захоплювався Гуллівер? (Медицину.)
3) Яким чином наш герой опинився на острові ліліпутів? (З ним сталась корабельна аварія)
4) Чому Гуллівер не зміг підвестися після того, як прийшов до тями на берегу? (Бо був прив’язаний.)
5) Які науки були добре розвинені в Ліліпутії? (Математика,
механіка.)
6) Куди на виховання ліліпути відправляли своїх дітей? (У закриті будинки)
7) Що було особливо дивним для Гуллівера в країні Ліліпутії? (там не було бруду та безладу.)
8) Монумент правосуддя в Ліліпутії мав шестеро очей. Що це означало? (Всевідання)
9) Із якою країною воювала Ліліпутія? (Блефуску).
Закінчіть речення:
10) Запекла війна між країнами тривала …? (36 місяців.)
11) Гуллівер відмовився виконувати імператорський наказ …? (Бути знаряддям закріпачення вільного та відважного народу.)
12) Гуллівер прихопив із собою на згадку про маленькі країни? (гроші, тварин: корів та овець, портрет імператора та інші дивні речі.)
IV. Робота над темою уроку
1. Твір Дж. Свіфта посідає важливе місце в літературі доби Просвітництва. Найбільше прагнення автора — викликати у читача почуття обурення і опору тим обставинам, що сприймаються як звичайні та узаконені суспільством, та насправді не повинні такими бути. Розгніваний через несправедливість, що панувала у тогочасній Англії, письменник вирішує створити не просто роман. З під його пера з’являється роман-пародія, роман-сатира, читаючи який можна провести паралелі між Ліліпутією та Англією.
2. У романі «Мандри Лемюеля Гуллівера» Свіфт піддав англійську дійсність: політику уряду, суспільні вади, із якими він не міг змиритися, гострій критиці, використовуючи засоби сатири. Сам автор говорив що для нього головним було «не розважати читача, а будити в ньому злість». Дж. Свіфт за допомогою сміху, сатири, гумору, іронії боровся з несправедливістю.
Давайте згадаємо з вами поняття «пародія», «гумор», «іронія», «сатира».
- Запишіть до зошитів засоби сатири. Вони вам знадобляться під час виконання наступного завдання.
Засоби сатири: гіпербола, гротеск, іронія, пародійність, фантастика, контраст між тим, що має бути і що є (між тим, що робить людина, і що має робити)

- Джонатан Свіфт продемонстрував прекрасне володіння всіма засобами сатири. Наведіть приклади їх використання у творі.
3. Ось тепер з повним багажем знань нам буде просто рушити далі. Щоб зрозуміти звичаї Ліліпутії і з легкістю порівняти їх зі «свіфтівською» Англією, ми пограємо в цікаву гру. Ви всі хоч раз дивились телевізійний випуск новин. Вдома окремі учні підготували певні блоки інформації. Тож я впевнена, що вам стане вмінь і акторської майстерності вжитися в роль телеведучих і відтворити програму новин. Я підготувала для вас бейджики з посадами. Тож оберіть головного редактора, що буде керувати всім процесом.
Учні розподіляють між собою ролі (інформатори певного фрагменту програми, «відомі особи» та учасники сюжетів визначені заздалегідь):
- головний редактор випуску,
- відповідальний за весь випуск,
- основний спікер (телеведучий),
- відповідальні особи за окремі фрагменти програми.
Кожна група представляє одну із держав (Ліліпутію, Блефуску, Англію) і у випуску висвітлюють наступну інформацію:
- офіційні державні новини,
- сюжет із внутрішнього життя країни (обов’язково з коментарем, можна взяти як з програми «Файна Юкрайна» : Студія! Студія! Це просто сенсація!)
- інтерв’ю з високопоставленою особою (імператор Ліліпутії, Блефуску, король Англії)
- міжнародне життя: висвітлення подій в інших державах через призму оцінки мешканця даної країни,
- новини культурного життя й спорту,
- і обов’язково - прогноз погоди.
V. Підсумки уроку
Під час першого знайомства з романом «Мандри Гуллівера» ми сприймаємо його як веселу та смішну казку про пігмеїв і велетня. Та згодом розуміємо, що у творі йдеться про найголовніше — людину й суспільство. Сатирик Свіфт, щоб була можливість показати безглуздя й недоладність державних установ Англії, вигадав країну Ліліпутію. Свіфт, як письменник-просвітитель, наголошує, що Англія того часу — не ідеал держави: нездарні політики лише безглуздо метушаться. Для автора людина, яка не чинить опір, а підкорилася середовищу, стає духовним ліліпутом, навіть найталановитіша людина. Гуллівер, мандруючи по всіх усюдах, приходить до висновку, що тільки той, хто бореться з тиранією, може стати для людства справжнім героєм.
Ось вони, Просвітницькі ідеї, що їх втілив у своєму творі письменник Дж. Свіфт.
Хочу подякувати всім учням за активну роботу на уроці і змістовну підготовку до ділової гри. Прошу, дивлячись на рефлексивний екран, оцінити нашу з вами роботу сьогодні.
VI. Домашнє завдання
1. Заповнити порівняльну таблицю «Ліліпутія та Англія часів Дж. Свіфта»
2. Підготувати цитатний матеріал для характеристики образу Гуллівера.
Творче завдання на вибір:
- Складіть план до відео сюжету про враження Гуллівера від подій, що відбуваються в сучасних країнах.
- Створіть кіноафішу до роману за допомогою колажів.
Використані джерела
1. Підручник Зарубіжна література Автор: Ніколенко, Зуєнко Нова програма, 2017 https://pidruchnyk.com.ua/959-zarubizhna-literatura-9-klas-nikolenko-2017.html
2. Конспекти уроків з зарубіжної літератури для 9 класу https://naurok.com.ua/konspekti-urokiv-iz-zarubizhno-literaturi-dlya-9-klasu-123810.html
3. Джонатан Свіфт «Мандри Гуллівера». Сатиричне зображення в повісті англійської дійсності XVIII ст. Ліліпутія — Англія крізь зменшувальне скло сатири. https://zarlit.com/lesson/7klas/44.html
4. Методична палітра. Уроки зарубіжної літератури у 9 класі. http://metoduchna-palitra.blogspot.com/p/2-9.html
5. Конспекти уроків зарубіжної літератури для 9 класу https://tvir.biographiya.com/dzhonatan-svift-mandri-lemyuelya- gullivera-obraz-gullivera-yak-vtilennya-koncepci%D1 %97 - novo%D1 %97-lyudini-i-semestr/
6. Практична медіаосвіта: авторські уроки https://www2.slideshare.net/medialiteracy/ss-26707017?from action=save
7. Про сучасного читача та можливості використання медіатексту на уроці літератури https://www2.slideshare.net/medialiteracy/ss-31333264

Посилання на схожі матеріали:
- Джонатан Свіфт «Мандри Лемюеля Гуллівера...» (Частина I). Історія написання твору — Розробки уроків
- Жанрова своєрідність роману Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера...» (Поєднання реалістичних елементів і соціальної фантастики). Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм). Езопова мова — Розробки уроків
- Джонатан Свіфт «Мандри Лемюеля Гуллівера». Жанрова своєрідність роману. Засоби комічного. Езопова мова — Розробки уроків
- Джонатан Свіфт «Мандри Лемюеля Гуллівера» — Переказ
- Образ Гуллівера як втілення концепції нової людини «Мандри Лемюеля Гуллівера» Джонатан Свіфт — Шкільний твір
- Рецензія на «Мандри Лемюеля Гуллівера» Джонатана Свіфта — Рецензія
- Джонатан Свіфт - Життя і творчість письменника — Біографія
- Скорочено - МАНДРИ ЛЕМЮЕЛЯ ГУЛЛІВЕРА - ДЖОНАТАН СВІФТ — Переказ
- Джонатан Свіфт — Стаття
- ДЖОНАТАН СВІФТ (1667—1745) - ПРОСВІТНИЦТВО - Хрестоматія — Хрестоматія
- МАНДРИ ЛЕМЮЕЛЯ ГУЛЛІВЕРА (1721-1726) - ДЖОНАТАН СВІФТ 1667-1745 - ПРОСВІТНИЦТВО — Підручник
- Короткий переказ - МАНДРИ ЛЕМЮЕЛЯ ГУЛЛІВЕРА - ДЖОНАТАН СВІФТ - 7 КЛАС — Скорочений твір
- Джонатан Свіфт «Мандри Лемюеля Гуллівера» — Дидактичні матеріали
Дата останньої редакції: 02 березня 2026