Шлях до гармонії душі (за романом Д. Дефо «Пригоди Робінзона») - ЗРАЗКИ ТВОРІВ - Д. ДЕФО, Ж. ВЕРН, ДЖ. ЛОНДОН, Ш. ПЕТЕФІ, Р. Л. СТІВЕНСОН - ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ - 6 клас

МЕГАЗБІРКА НАЙКРАЩИХ УЧНІВСЬКИХ ТВОРІВ. 2014 5-11 КЛАСИ

Люди тисячоліттями прагнули віднайти шлях до гармонії. Дехто заперечує її існування, стверджуючи, що життя — це хаос. Інші переконані, що в гармонії можна перебувати лише із самим собою. Свої рецепти шляху до гармонії пропонує й англійський письменник Даніель Дефо в романі «Пригоди Робінзона Крузо». Головний герой цього твору, всім відомий Робінзон, пройшов складний шлях до свого щастя.

Усе починалося дуже добре: заможні батьки, матеріальне благополуччя. Та не цінував цього Робінзон. Жив він безпечно, батьківські гроші витрачав на різні розваги, яким не міг протистояти. Проте героєві весь час здавалося, що йому чогось не вистачає. Жага авантюризму і штовхнула його вирушити у подорож, яка закінчилася так трагічно. Як відомо, корабель сів на мілину, величезна хвиля збила Робінзона,і його викинуло на безлюдний острів. Сам на сам він залишився з природою острова.

Звичайно, важко йому було спочатку. Та «розум поволі переборов розпач», «завдяки працьовитості, старанності та винахідливості» Робінзон зміг пристосуватися до природних умов острова і спокійно зажив там. Природа годувала Робінзона, а він розумно користувався її благами, нічого не нищив. Герой вивчав природу, спостерігав за нею, робив висновки, і поступово йому відкривалися її таємниці.

А ще на острові Робінзон почав читати Біблію, яку випадково забрав із затонулого корабля. Досвід духовних пошуків багатьох поколінь, закладений у Книзі Книг, допомагав йому побороти свою самотність. Тепер йому відкрилися істини, яких він не розумів, живучи серед людей.

І як не дивно, саме на острові Робінзон відчув себе щасливим. Він працював, дістаючи насолоду від праці, користувався результатами своєї діяльності, у нього був вірний друг П'ятниця, житло.

Змальовуючи життя Робінзона на безлюдному острові, Д. Дефо не тільки намагається довести, що життя людей у гармонії з природою можливе, а й прагне показати, що таке життя сприяє моральному вдосконаленню людини. За двадцять вісім років, проведених на острові, Робінзон навчився цінувати людське життя, дбати про інших, переосмислив стосунки між представниками різних цивілізацій. Він самотужки дійшов до розуміння вічних істин: природа дає можливість існування кожній людині, але саме від людей, від їхнього ставлення одне до одного залежить, яким буде світ.