ФРІДРІХ ШИЛЛЕР 1759-1805 - ПРОСВІТНИЦТВО
Сторінки життя та творчості
Німецький поет і драматург Фрідріх Шиллер невипадково називав себе «громадянином світу». У його ліричній і драматичній спадщині порушуються важливі соціальні та філософські проблеми, важливі для людства. Творчість поета тісно пов’язана з різними літературними напрямами й течіями доби. У його творах можна знайти вияв просвітницького класицизму («веймарського класицизму»), штюрмерські мотиви, а також елементи преромантизму. Це свідчить про багатогранність мистецького таланту письменника.
Грані художнього твору
Вірш «До радості» написаний у формі оди, але Ф. Шиллер був новатором у галузі цього жанру. Якщо раніше в одах оспівувалися видатні особистості та визначні події, то митець створює похвалу братньому єднанню людей, миру та свободі. Ф. Шиллер уважав, що всі люди перед Богом рівні, усі мають право на щастя й вільне життя. Ця гуманістична ідея виразно втілена у вірші. Ода «До радості» побудована у формі діалогу. Голоси особистості й колективу зливаються в єдиному пориві до гуманістичного ідеалу.
У фокусі критики
«Ода «До радості»» - це полум’яний заклик до створення нового людства й нового суспільства на підставі ідей свободи, миру та рівності всіх перед Богом» (Д. Чижевський).
«Головний герой Ф. Шиллера - людина як носій високого розуму, глибоких почуттів і гуманістичних переконань. Герой митця переймається не особистими, а суспільними проблемами. Він прагне до облаштування не власного життя, а світового буття» (З. Кирилюк).
Зустріч із текстом