ГЕНРІХ ГЕЙНЕ 1797-1856 - РОМАНТИЗМ

ГЕНРІХ ГЕЙНЕ 1797-1856 - РОМАНТИЗМ

Сторінки життя та творчості

Генріх Гейне народився 13 грудня 1797 р. в м. Дюссельдорфі. Тривалий час жив у Гамбурзі, де навчався комерційної справи. Але його душа прагнула поезії. Зустрівши там своє перше кохання, юнак почав писати вірші й у цьому знайшов своє покликання. Г. Гейне багато подорожував країнами Європи, спілкувався з видатними людьми свого часу. Великий вплив на нього справила філософія романтизму, зокрема працієнських романтиків. Однак Г. Гейне значно оновив художню систему романтизму. Його творчість сприяла утвердженню романтичного напряму в Німеччині та Європі загалом.

Грані художнього твору

Генріх Гейне є яскравим представником народно-фольклорної та філософської течій романтизму. Найвідомішою збіркою митця стала «Книга пісень» (1817-1827). У багатьох його віршах оспівується природа, стан якої суголосний почуттям ліричного героя. Письменник зробив великий внесок у розробку ліричних жанрів, надав їм нового звучання за рахунок використання традицій усної народної творчості (пісні, балади тощо). Лірика Г. Гейне багата на яскраві метафори, епітети, символи, контрасти й інші засоби. Чимало мотивів творчості митця зумовлені фактами його біографії, проте зміст ліричних творів Г. Гейне не обмежується сферою автобіографічного. Його лірика просякнута глибоким психологізмом і філософськими питаннями: людина та природа, людина і світ, духовний розвиток людини, кохання, життя і смерть та ін.

У фокусі критики

«Пісні лилися за піснями... Усе менше в них ставало романтичного туману. Якщо й з’‎являлася старовина, то вона перегукувалася із сучасністю. А головне - ці пісні дихали принадністю й безпосередністю життя. У них були не мертві, вигадані блакитні квітки, не містичні фантазії, а справжні квіти на справжніх полях, не казкові принцеси, а живі й прості німецькі дівчата.» (І. Заславський).

«Герой Г. Гейне - людина з багатим душевним життям, захоплена, здатна віддатися пристрастям, але водночас позбавлена безпосередності та наївності, вона вміє аналізувати свої почуття» (Світлана Гіждеу).

Зустріч із текстом