Світова література (рівень стандарту) 10 клас - Ю.І. Ковбасенко - Грамота 2010

«Хроніка XIX століття» - РОМАН «ЧЕРВОНЕ І ЧОРНЕ» - ШИРОКА ПАНОРАМА ЖИТТЯ ФРАНЦІЇ ПЕРІОДУ РЕСТАВРАЦІЇ - СТЕНДАЛЬ (Анрі Марі Бейль) (1783-1842)

На початку 1831 р. відвідувачів паризьких книгарень заінтригувала незрозуміла назва нового роману нікому не відомого автора — «Червоне і чорне». За звичкою вони шукали пояснення в підзаголовку твору. Проте, прочитавши беззмістовне, на їхній погляд, речення: «Хроніка XIX століття», — здивовано знизували плечима. Туманнішої назви й абсурднішого підзаголовка для роману годі знайти — такою була майже одностайна думка широкого загалу. Тож і не дивно, що більшість тогочасних читачів, які звикли до класицистичних творів з їхньою античною тематикою та «високими» героями й темами чи до творів екзальтовано-мрійливих романтиків про далекі омріяні світи, переважно не сприйняли ані уваги Стен- даля до соціальних проблем XIX ст., ані далеких від ідеалу персонажів, узятих ним з буденного тогочасного життя (що «літературного» в описанні теслі чи лакея?), ані педантичного копирсання автора в щонайменших порухах душі героя-плебея.

І лише дехто з письменників — його сучасників — помітив, що з’‎явився новий літературний шедевр. Одним з них був Й. В. Ґете, якому ще в 1818 р. потрапила до рук книга «Рим, Неаполь і Флоренція» за підписом «Oфіцер французької кінноти Стендаль». Письменник зацікавився ім’‎ям автора: «Він прибрав чуже ім’‎я. Це — француз, мандрівник, сповнений гострої життєвості, пристрасний прихильник музики, танців і театру. Він приваблює і відштовхує, він захоплює і хвилює нетерпінням і зрештою від його книжок не можна відірватись. Він здається мені одним з тих великих талантів, що виникли у вирі війни й революції та ховаються під виглядом офіцерів, урядовців або шпигунів, а може — усіх трьох одночасно». Ґете вже тоді оцінив бездоганний хист автора й новизну запропонованої ним теми. Мабуть, талановита людина відчуває інший талант якось інтуїтивно, «випереджувально». Лише згодом роман «Червоне і чорне» став окрасою французької та світової літератур, а його автора — Стендаля — посмертно визнали першим у новому літературному напрямі — реалізмі. То в чому ж секрет успіху цього шедевра світової літератури?Обкладинки до роману Стендаля «Червоне і чорне»
На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.