А. П. ЧЕХОВ. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. ТВОРЧІСТЬ АНТОНА ЧЕХОВА ЯК ЯВИЩЕ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ. ОПОВІДАННЯ «АГРУС» - ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ

А. П. ЧЕХОВ. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. ТВОРЧІСТЬ АНТОНА ЧЕХОВА ЯК ЯВИЩЕ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ. ОПОВІДАННЯ «АГРУС» - ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ

Зарубіжна література 10 клас - плани-конспекти уроків - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: зацікавити учнів особистістю А. П. Чехова, ознайомити з поняттями комічне, гумор, іронія, сатира, епічний твір, оповідання, темою та ідеєю оповідання «Аґрус»; розвивати навички роботи з конспектом, текстом, творчу уяву, мислення; прищеплювати інтерес до літератури, читання, спонукати до уважності, швидкої реакції; сприяти вихованню найкращих рис характеру; формування ключових компетентностей: уміння навчатися: розвивати навички створення конспекту, повідомлень, мапи; комунікативної: розвивати навички виступу перед аудиторією; інформаційно-цифрової: розвивати навички роботи із різними джерелами інформації; загальнокультурної грамотності: виховувати творчу особистість, яка прагне літературної освіти, має естетичний смак, відкрита до нових знань.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: дидактичний та роздавальний матеріал, портрет письменника, виставка світлин родини та друзів письменника, книжок із його творами.

Талант в нас з боку батька, а душа - з боку матері.

А. П. Чехов

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

Інтерактивна вправа «Текст з прогалинами»

1) Повідомлення підготовленого учня про життя та творчість А. Чехова

Коментар. Під час прослуховування повідомлень усі учні мають заповнювати прогалини в тексті.

А. П. Чехов народився ... року у портово-рибацькому містечку ... . Він мав ... братів і сестер. Усі діти Чехових були ... , ... . Батько ... був людиною ... . І саме тому маленький Антон ... вчився у ... класах.

Згодом життя у Таганрозі письменник опише в оповіданнях ... й інших. А з бакалійної лавки батька сформується чудовий ... творів А. П. Чехова. Саме ... у його оповіданнях утворюють нероздільний симбіоз людини і речей, що її оточують.

Коли батько ... , родина змушена була переїхати до ... . Руйнування батьківського гнізда, розпродаж за копійки роками нажитого домашнього скарбу залишили глибокий слід у душі майбутнього письменника, який можна простежити і в останньому творі письменника - п’‎єсі ... , а до нього - в оповіданнях ... й інших.

Знання із дитинства церковнослов’‎янської мови, релігійних текстів, порядку церковного і домашнього богослужіння сприяло написанню оповідань: ... .

Протягом життя письменник співпрацював із такими відомими на той час виданнями, як: ... ; спілкувався та мав дуже щирі дружні стосунки із ... .

1892 року А. Чехов купує маєток у селі ... Серпуховського повіту Московської губернії. Так починається відомий «...» період у творчості письменника.

2) Повідомлення підготовлених учнів про бучну діяльність письменника в Меліховому (1892-1898), про перебування у Меліховому художника І. І Левітана та історію написання оповідання «Стрибуха» 1897 року у Чехова різко загострився ... . У травні 1898 Чехов живе в Меліховому до вересня, а потім їде до ... , де знайомиться з ... , провідною актрисою МХТ, першою виконавицею ролей у чеховських п’‎єсах, своєю майбутньою дружиною.

Довідка для вчителя: 1860; Таганрог; 5; обдарованими, високоосвіченими; Павло Єгорович; суворою; погано; молодших; «світ речей»; «світ речей» і «світ людей»; збанкрутів; Москви; «Вишневий сад»; «Безбатченки», «Чуже лихо»; «Історія одного торговельного підприємства»; «Тяганина», «Кошмар», «Студент»; «Глядач», «Будильник», «Світло і тіні», «Мирський сенс», «Осколки»; Д. В. Григоровичем, П. А. Архангельським, І. І. Левітаном; туберкульоз; Ялти; О. Л. Кніппер.

2. Повідомлення підготовленого учня про листування А. П. Чехова з О. Л. Кніппер та іншими відомими особистостями

3. Слово вчителя

— 17 січня 1904 р. відбулася прем’‎єра п’‎єси «Вишневий сад» в МХТі (реж. К. С. Станіславський і В. І. Немирович-Данченко, худ. В. А. Симов). Роль Раневської, яку грає Кніппер, стала вершиною творчого злету актриси. «Вишневий сад» - це останній твір видатного письменника і драматурга.

Через загострення захворювання у травні 1904 р. Чехов залишає Ялту і разом із дружиною їде в Баденвейлер, знаменитий курорт на півдні Німеччини. Але вночі 1 (15) липня йому раптом стало зле. Після візиту лікаря попросив принести шампанського, не поспішаючи осушив келих, ліг, повернувшись на лівий бік, і незабаром помер.

Протягом усього життя А. П. Чехов вірив, що людина стає кращою, якщо показати їй, якою вона є.

5. Складання «Мапи подорожей А. П. Чехова»

Повідомлення учня про подорож та діяльність письменника на острів Сахалін

♦ За прослуханим повідомленням та виписаними вдома назвами міст складіть «Мапу подорожей А. П. Чехова».

(Один учень працює біля дошки, інші - допомагають, учитель коригує записи.)

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Словарна робота

Повторення понять комічне, гумор, іронія, сатира, епічний твір, оповідання.

2. Інтерактивна вправа «Сенкан»

♦ Складіть сенкани за темами «А. П. Чехов», «Творчість А. П. Чехова».

V. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Вступне слово вчителя про оповідання А. П. Чехова «Аґрус»

2. Повідомлення підготовленого учня про історію написання оповідання «Аґрус»

3. Бесіда

♦ Як вплинула на Івана Івановича картина, яку він побачив в «Гімалайському теж»?

♦ Де розташовувався маєток? Чи справдилася мрія Миколи Івановича?

♦ Які добрі справи здійснював Микола Іванович?

♦ Якою він став людиною?

♦ Про що Іван Іванович просив Альохіна?

♦ Чому ж розповідь Івана Івановича про щасливу людину не справила враження на слухачів?

♦ Чи гідне таке існування людини?

♦ Чому ж вигляд щасливої людини був так огидний Івану Івановичу?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити літературні терміни. Прочитати оповідання А. П. Чехова «Скрипка Ротшильда» та «Пані з песиком». Дібрати епіграфи до кожного оповідання окремо. Підготувати повідомлення про історію написання творів (двом учням).