2 клас
Бути порядною людиною
Аурел Скобіоале «Оповідання»
Мета: вчити дітей розуміти прислів'я, формулювати головну думку твору у вигляді прислів'їв; збагачувати мовлення; розвивати увагу, кмітливість, уміння висловлювати особисту думку; виховувати почуття людяності і совісті.
Обладнання: таблиця з прислів'ями; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми й мети уроку
— Якого молдовського письменника ви знаєте?
— Про кого він написав оповідання?
— Сьогодні ми ознайомимось з іще одним відомим письменником Молдови і з його творами.
III. Засвоєння нового матеріалу
1. Розповідь учителя про Аурела Скобіоале
Робота в зошитах.
2. Створення проблемної ситуації
— Хто головний герой оповідань Скобіоале?
>> Розгадування кросворда

1) Короткі крилаті народні вислови повчального змісту. (Прислів’я)
2) Зшиті аркуші паперу, на яких школярі роблять записи. (Зошит)
3) Довгаста коробочка для зберігання ручок, олівців. (Пенал)
4) Не розмовляє, та розуму навчає. (Книга)
5) Невеличкий римований твір. (Вірш)
6) Твір про вигадані події чи фантастичних героїв. (Казка)
7) Сумка школяра, яку носять на спині. (Ранець)
3. Робота над оповіданням «Три метри шпигунів»
1) Читання вчителем.
2) Перевірка первинного сприймання.
3) Читання учнями (ланцюжком, по одному реченню).
4) Продовження роботи в зошитах.
4. Робота над оповіданням «Двійка в сараї»
1) Читання сильнішими учнями.
2) Бесіда за прочитаним
— Як зрозуміти вислів «двійка тягнула портфель до землі», «пірнув у сарай»?
— Що непокоїло Стана? Чи правильний вихід із ситуації він знайшов?
— А як би ви вчинили на його місці?
— Які прислів’я виражають головну думку твору? Чи згодні ви з ними?
3) Продовження роботи в зошитах.
4) Читання учнями (пошепки)
5. Робота над оповіданням «Якось вранці...»
1) Самостійне читання учнями.
2) Словникова робота (цебро, Домініка, «виростеш людиною»).
3) Відповіді на запитання.
4) Читання за особами.
5) Продовження роботи в зошитах.
6. Робота над оповіданням «Груша» (аналогічно до попереднього)
7. Робота над прислів'ями
✵ Правда — як олія: скрізь наверх спливає.
✵ Доведи одну справу до кінця — тоді берись за другу.
✵ Добрі справи красять людину.
✵ Добре роби — добре й буде.
IV. Підсумок уроку
— Чого нас вчать ці оповідання?
— У рубриці «Додаткове самостійне читання» ви зможете прочитати ще три історії про Стеніке. Цікаво, які прислів’я зустрінуться там? Чи зможете ви їх пояснити й дібрати подібні? Успіхів у виконанні цього завдання!
Посилання на схожі матеріали:
- Е. Сетон-Томпсон. «Лобо». Характеристика центральних образів оповідання — Розробки уроків
- «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»: символічний зміст назви оповідання, її зв’язок з історією Спарти. Символіка та форма твору. Образ головного героя. Художні деталі. Підтекст. Авторська позиція — Розробки уроків
- Чарлз Діккенс (1812-1870). «Різдвяна пісня в прозі, або Різдвяне оповідання з привидами». Гуманістичний зміст і висока людяність творів Ч. Діккенса — Розробки уроків
- Самовладання, воля до життя головного героя оповідання «Жага до життя» Джека Лондона, його мужність у сутичках із суворою природою та життєвими обставинами — Шкільний твір
- Рецензія на оповідання Роберта Шеклі «Запах думок» — Рецензія
- РІЗДВЯНА ПІСНЯ В ПРОЗІ, АБО РІЗДВЯНЕ ОПОВІДАННЯ З ПРИВИДАМИ - Чарльз Діккенс (1812-1870) - ПРИГОДИ І ФАНТАСТИКА — Хрестоматія
- Різдвяна пісня в прозі, або різдвяне оповідання з привидами — Підручник
- Моральні проблеми оповідання Е. Сетон-Тонпсона «Лобо» — Шкільний твір
- Твір на тему: Мої враження від оповідання Г. Веллса «Чарівна крамниця» — Шкільний твір
- Джек Лондон. Оповідання “Жага до життя” — Розробки уроків
Дата останньої редакції: 02 березня 2026