Р. Бернс. «Чесна бідність». Виразне читання напам’ять - СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛІТЕРАТУРІ - II семестр

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС

Мета: через виразне читання допомогти учням усвідомити ідейно-художню цінність твору; розвивати пам’ять учнів, творчу уяву, ораторські здібності, вміння відстоювати свою думку; виховувати високі духовні якості.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до його життя і творчості, аудіо-записи, відеоматеріали.

Теорія літератури: виразне читання, інтонація, темп, логічний наголос, пауза.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Роберт Бернс, вірш якого сьогодні ви читатимете напам’ять, здебільшого займався самоосвітою. Він добре знав історію, орієнтувався в політиці, читав твори французьких й англійських авторів, захоплювався казками, легендами, піснями свого народу. Ніколи не впадав у відчай, не скаржився. А коли він перебував у доброму гуморі, не було людини веселішої, дотепнішої, винахідливішої за нього. Поет намагався завжди в усьому бути першим. Він пишався своєю фізичною силою — однією рукою міг підняти важкий мішок, найкраще за всіх косив і жав, найшвидше складав снопи. Дуже хотів, щоб життя його співвітчизників було влаштоване за принципами добра та справедливості.

Ось тому ми й вивчаємо вірш «Чесна бідність» Р. Бернса, намагаємося сприйняти його як моральну настанову, заклик до збереження своєї людської гідності й честі.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Формування вмінь та навичок школярів

1. Робота в парах


2. Розповідь вірша Р. Бернса «Чесна бідність» напам’ять

(Можна провести як конкурс на кращого читця.)

IV. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Міні-диспут «Чи завжди потрібна й корисна чесність?»

Запропонувати розглянути ситуацію смертельно хворої людини, яку правда про стан її здоров’я може вбити; переказування пліток, висловлювань одне про одного, зауважень щодо зовнішності, здібностей, щодо поведінки батьків.


2. Інтерактивна вправа «Займи позицію» з обґрунтуванням

Чи завжди людина винна у тому, що вона бідноста? Бідність — це добре чи погано? Чим бідність гарна, а чим погана? Чим багатство гарне, а чим погане? (Можна для виконання вправи обрати одне з проблемних запитань.)V. Домашнє завдання

Дати коротку письмову відповідь на одне з проблемних запитань останньої вправи або скласти «Кодекс честі» за Р. Бернсом.

VI. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення.

• Коли я читав (читала) вірш напам’ять,...

• Найкращим читцем вірша Р. Бернса був (була)...

• Читання напам’ять допомогло мені...

• Мене зацікавили різні думки щодо...На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.