Планета Маленького принца - ЛЮДИНА ТА ЇЇ СВІТ - IІ семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: працювати над виразним читанням за особами, розмірковувати над стосунками героїв казки, розкрити сутність алегоричних образів твору, поповнювати «Скарбничку золотих висловів», розгадувати загадки Маленького принца; виховувати бажання працювати над собою.

Обладнання: схеми; ілюстрації до казки.


Встав уранці, умився, привів себе до ладу —

й одразу ж упорядкуй свою планету.

Сент-Екзюпері


ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань

1. Опитування

Дайте визначення:

• притчі;

• алегорії;

• казки.

2. Перевірка домашнього завдання

Усна відповідь на запитання: «Хто з героїв Екзюпері міг повторити його слова: «Звідки я родом? Я родом з дитинства, як з якої-небудь країни»». (Повторити слова Екзюпері, звичайно, міг би льотчик-оповідач. Він так і не став дорослим, вимушений жити у світі дорослих і пристосовуватися до нього. Сум за дитинством відчувається у багатьох його фразах. Промовити ці слова міг би й Маленький принц, який є втіленням дитячого, безпосереднього, чистого світосприйняття.)

II. Мотивація навчальної діяльності

А може, планета Маленького принца і є «країною дитинства»?

Словесне малювання. Якби у вас була власна планета, як би вона виглядала? Хто б на ній жив? Опишіть вашу планету.

III. Робота з текстом

1. Читання V розділу

Робота в групах.

«Загадки Маленького принца»

• Чому Маленькому принцові потрібно було виполювати паростки баобабів? (Щоб вони не виросли, не захопили всю планету і не розірвали її.)

• Що означають баобаби і планета, якій вони загрожують? (Кожна група висловлює свою думку.)

(Баобаби — шкідливе, жахливе сім’‎я. Це зло, що оселяється в душі людини. Якщо не працювати над собою, не «виполювати» паростки зла у своїй душі, то воно розростеться, заполонить усю душу, серце людини і може розірвати його. (Пригадайте вислови «лопнути від злості», «сійте розумне, добре, вічне»).)• Як зрозуміти вислів «Встав уранці, умився, привів себе до ладу — й одразу ж упорядкуй свою планету»? (У прямому значенні — людині потрібно стежити як за чистотою, так і за порядком на своїй планеті. Треба не смітити, вчасно прибирати, захищати її, стежити за екологічним станом рідної планети. В переносному значенні — не можна забувати про чистоту духовну, треба берегти свою душу від паростків зла. Духовна чистота не менш важлива за фізичну.)

«Скарбничка золотих висловів»

Запишемо: «Встав уранці, умився, привів себе до ладу — й одразу ж упорядкуй свою планету».

2. Читання VII розділу за особами

• Чому посварилися льотчик і Маленький принц? (Оповідач прагнув відремонтувати літака, а хлопчик хотів з’‎ясувати, навіщо троянді колючки.)

• Як виглядала ця ситуація з точки зору дорослого? (Він хотів урятуватися, повернутися додому, а Маленький принц не міг йому допомогти, тільки заважав своїми питаннями.)

• Чому Маленького принца так хвилювало, «навіщо троянді колючки»? (На його планеті жила троянда, і хлопчик не хотів, щоб баранець її з’‎їв. Він хотів зберегти і квітку, і баранця, але не знав як.)

• Хто з героїв вивищується над особистими проблемами до глобальних, а хто — ні? (Льотчик зараз думає тільки про порятунок свого життя, все інше для нього — неважливе, Маленький принц, стривожений власною проблемою, замислюється над «вічними» питаннями: «Мільйони років у квітів ростуть колючки. І мільйони років баранці все одно їдять квіти. Так невже ж це не серйозна справа — зрозуміти, навіщо вони з усіх сил намагаються відростити колючки, якщо від них немає ніякої користі? Невже це не важливо, що баранці і квіти воюють одне з одним?».)


3. Читання VIII, IX розділів за особами

• Розкажіть про характер Троянди. (Горда, вередлива, кокетлива, уразлива)

• Як складалися стосунки Маленького принца і Троянди? (Маленький принц піклувався про квітку, а вона весь час вередувала.)

• Чому Маленький принц вирішив залишити свою планету? (Він страждав через непорозуміння з квіткою. Під час прощання Троянда зізналася Маленькому принцеві, що кохає його, але він вже прийняв рішення і не змінив його.)

З’‎ясуйте алегорію образу Троянди.


image84


В образі Троянди ми бачимо жінку, прекрасну, кохану, але вередливу, горду, егоїстичну.

• Яких висновків дійшов герой казки? («Нічого я тоді не розумів. Треба було судити не за словами, а за справами. Вона дарувала мені свій аромат, осявала моє життя, мов сонце»; «Яне повинен був тікати. За цими нелукавими хитрощами я повинен був відчути ніжність. Квіти такі непослідовні! Та я був ще дуже молодий, я ще не вмів любити».)

• Як ви розумієте останні слова хлопчика: «Та я був ще дуже молодий, я ще не вмів любити»? Що означає любити? (Розуміти, підтримувати, прощати... )

• Яку фразу можна записати до «Скарбнички золотих висловів»?

(«Треба було судити не за словами, а за справами».)

IV. Домашнє завдання

Підібрати підписи-цитати до малюнків з розділів VІІ-ІХ.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.