Зарубіжна література 6 клас розробки уроків - Ігор Ціно 2012
Урок 1. Зображення в літературі життя, побуту, звичаїв, світогляду, духовних та моральних цінностей різних народів світу
1. Вступ
Репродуктивний рівень
За опорними словами та словосполученнями визначте, якому народові належить прислів’я чи приказка.
✵ До буддійського монастиря з гребінцями не ходять.
✵ Сакура цвіте лише сім днів.
✵ На Афіну покладайся, та праці не цурайся.
✵ Слова без діла — все одно, що гітара без струн.
✵ Цап леопардові не товариш.
✵ Хто не шукає гроша, той не гідний талера.
(Підказка: іспанському, китайському, грецькому, японському, народам Африки, німецькому.)
Конструктивний рівень
З’ясуйте, як відомості про особливості мови героїв, назв та імен, роду занять, одягу, традицій та звичаїв у поданих уривках допомагають нам визначити, де зображено арабський світ, а де — індійський? Поясніть, як ви розумієте поняття «місцевий колорит».
Уривок 1. Халіф дав синові ім’я Омир, що означає «осяйний місяць». Ріс Омир не по днях, а по годинах, і невдовзі став вродливим, розумним та хоробрим юнаком. Коли Омирові виповнилось вісімнадцять, покликав його до себе халіф і сказав:
— Настав час, сину мій, знайти собі дружину. Найбагатші й найвродливіші дівчата мріють вийти за тебе заміж. Слово за тобою.
— Батьку, — шанобливо мовив Омир, — дозволь мені зачекати з одруженням. Я ще надто молодий. Дай мені подумати і не вимагай відповіді протягом року. Згодився халіф. Цілий рік Омир старанно опановував різні науки в оточенні най- мудріших і найученіших мужів Сходу.
Уривок 2. Долина переходила в широку рівнину, засіяну скелями і порізану ярами. В одному кінці її стояло маленьке село, а з другого кінця непролазні Джунглі дугою підходили до самих пасовиськ і там уривались, немовби їх відрізали ралом. По всій рівнині паслися зебу і буйволи [...].
На верхніх гілках стрибали й верещали мавпи, а під терасою в ямі жила кобра, якій щовечора приносили мисочку молока, бо вважали її священною. Старі сідали навколо дерева, розмовляли і смалили свої «гука» (люльки з водою) аж до пізньої ночі. Вони розповідали різні незвичайні пригоди з богами, людьми та духами, а ще дивовижніші історії розповідав [мисливець] про життя звірів у Джунглях, розповідав доти, аж поки у дітей, що сиділи навколо, від жаху починали лізти рогом очі.
Найчастіше говорили про звірів, бо Джунглі підходили майже до самого села. Олені й дикі свині поїдали посіви на їхніх полях, і час від часу в сутінках з’являвся тигр і хапав людину майже на очах усього села.
Зображення своєрідності побуту, звичаїв, мови, рослинного і тваринного світу певної місцевості, світобачення народу чи народів, що живуть у ній, називається місцевим колоритом.
Творчий рівень
Прочитайте подані нижче японські загадки та пригадайте національний характер цього народу (вміння зосереджуватися, бачити найтонші порухи оточуючого світу, емоційне налаштування, настрій). Створіть на основі цих висловів хоку. Вкажіть, які факти, знання про поетів Японії, своєрідність лірики, традиції народу допоможуть вам успішно виконати це завдання.
✵ Криве поліно у кутку біля вогнища. (Кіт.)
✵ Ходять навколо будинку, дзвіночками дзвенять. (Краплі дощу.)
✵ Пов’язав голову білим рушником та й повзе по даху. (Дим.)
✵ Гірською дорогою розкидані рукавички. (Кленове листя.)