Зарубіжна література 6 клас розробки уроків - Ігор Ціно 2012

Урок 29. Ч. Діккенс «Різдвяна пісня в прозі». Подорож Скруджа в різдвяну ніч у часі та просторі як можливість осягнути своє життя
4. Література і моральне вдосконалення людини

Відомості про життя і творчість Ч. Діккенса. «Різдвяна пісня в прозі» (куплет перший, куплет другий) (за перекладом І. Андрусяка)

Репродуктивний рівень

Знайдіть у тексті прикметники та прислівники, що їх вжито для створення звукових художніх деталей. Випишіть їх у відповідну колонку таблиці.

Що зображується?

Слова, які вживаються для створення звукових художніх деталей

Дзвін годинника


Голос Духа Минулих Літ


Голос (бас) Феззівіґа


Конструктивний рівень

Прослідкуйте за поведінкою Скруджа в різних ситуаціях. Чи довелось вам бачити тільки черствість його душі? Заповніть таблицю за змістом прочитаного. Зробіть висновки.

Ебенізер Скрудж

Теперішнє

Минуле

Як поводився, коли:

Яким став, коли:

клерк намагався взяти вугілля


зустрів дорогою до школи друзів дитинства


вживали слово «щедрість»


побачив себе-школяра


хтось мав добрий настрій і намагався поділитися ним з навколишніми


під час святкового балу, на якому був присутній і Скрудж-юнак


Висновки. Чи важливими є для людини кращі спогади її минулого?

Творчий рівень

Охарактеризуйте образ Скруджа: проілюструйте цитатами з тексту та додайте свої міркування стосовно головного героя повісті.

Оцінка образу

Цитати з тексту

Власні міркування

Авторська характеристика



Портрет головного героя


Ставлення інших героїв


Мова персонажа


Індивідуальні завдання

1. Знайдіть за прочитаними розділами художні деталі, випишіть їх та з’ясуйте значення у тексті.

Художня деталь

Вид художньої деталі

Роль у творі










2. Знайдіть у творі і перечитайте описи персонажів, що є представниками фантастичного (потойбічного) світу, — Привида Марлі та Духа Давнього Різдва. Які засоби вжито автором для їх портретної характеристики?

Персонаж

Короткий опис зовнішнього вигляду

Художні засоби

Привид Марлі



Дух Давнього Різдва



3. Чи звернули ви увагу, який ланцюг оперізував дух Джейкоба Марлі? Він же сказав, що Скрудж також має свій: «На такий же Святвечір сім років тому він був анітрохи не коротший від цього, та й важив не менше. А ти ж чимало потрудився для нього відтоді. Тепер це надійний, важенний ланцюг!»

Намалюйте ланцюг Скруджа таким, яким він постає у ваших очах після знайомства з героєм та його минулим.

Спробуйте уявити, з чого може бути цей «надійний здоровенний ланцюг». (Розбиті серця — купи списаних гросбухів — пригнічений настрій, смуток, біль оточуючих — зотлілі грудки вугілля...)

4. Як ви зрозуміли слова Марлі: «Турбота про ближнього — ось що мусило стати моєю справою. Суспільне благо — ось до чого я повинен був прагнути. Милосердя, жаль, щедрість — ось на що я мав спрямувати свою діяльність.

А заняття комерцією — це лише крапля води в безкрайому океані призначених нам справ»?

Чи набувають слова, виголошені духом колишнього компаньйона Скруджа, вагомішого смислу на тлі свята Різдва Христового, коли людство згадує Спасителя?

Напишіть твір-роздум «Безкраїй океан призначених нам справ». Пригадайте біблійні перекази про життя і страждання Ісуса Христа (посилання на Книгу Книг були б доречними).

5. Знайдіть у тексті описи квартири, де мешкав Скрудж, речей і предметів у ній. З’ясуйте, як опис житла допомагає автору змалювати перед читачем його власника.