II семестр
Краса чистих людських взаємин
Джеймс Олдрідж «Останній дюйм». Формування характеру Деві за надзвичайних обставин. Необхідність боротьби «до останнього дюйма», а також подолання «останнього дюйма», що розділяє людей,— провідна думка оповідання
Мета: навчити бачити проблему твору, розмірковувати над нею, висловлювати своє судження; вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, вміння обстоювати власну думку.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація пізнавальної діяльності учнів
Учитель. Читаючи оповідання «Останній дюйм», ми розмірковуємо над дуже серйозною проблемою — взаємини між батьками та дітьми.
Чи тільки над подіями твору Дж. Олдріджа ми розмірковуємо? Навіщо ми торкаємося цієї проблеми? Що ви хотіли б почути сьогодні на уроці?
II. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок. перевірка домашнього завдання.
До якого ж засобу звертаються дорослі, коли хочуть зрозуміти своїх дітей?
Що про це говориться у творі?.. Чи згодні ви з тим, що варто звертатися до цього засобу?
III. Формування нових знань, умінь та навичок
1. Бесіда з учнями
✵ Скільки в оповіданні описів польоту? (Два: туди й назад)
✵ Який опис детальнішій, яскравіший? Чому саме?
✵ Як орієнтується хлопець у польоті?
✵ Що допомагає й водночас заважає йому? (Вітер)
✵ Що свідчить про те, що хлопчик насправді боїться, що це для нього дуже суворе випробування? («Деві вирішив, що вже ніколи більше не зможе плакати. У нього на все життя висохли сльози»)
✵ Яку хвилину Бен назвав вирішальною?
2. Переказ епізоду «Посадка літака»
✵ Яку фразу у першому і останньому описі польоту повторює автор? («Шість дюймів»)
✵ Що таке дюйм?
✵ Прочитайте останні рядки абзацу, де описано посадку. («Він раптом зрозумів, що виживе,— він дуже боявся померти і зовсім не хотів здаватися»)
✵ Як ви гадаєте, чому автор не закінчив своє оповідання цими словами?
✵ Яку роль відіграє остання частина твору?
✵ У чому полягає перемога героїв?
✵ Чого навчила й яку допомогу надала їм екстремальна ситуація?
✵ Як ви вважаєте, чи зміняться їхні взаємини? Наведіть докази (останній абзац).
✵ Прокоментуйте назву оповідання.
Чи тільки у прямому розумінні вжито словосполучення «останній дюйм»?
IV. Розвиток мовлення
Робота над усним твором-мініатюрою «Подальше життя батька й сина» (спільне складання вчителем та учнями плану й сюжетної лінії твору-мініатюри).
V. Підбиття підсумків уроку з використанням прийому «Вільний мікрофон»
Чи саме на таке закінчення твору сподівався?
Чого я навчився, прочитавши книгу?
Чи треба було включати цей твір до шкільної програми для семикласників, чи краще було б зачекати, поки вони подорослішають?
VI. Домашнє завдання
Прочитати або переказати батькам оповідання «Останній дюйм» або новелу «Вождь червоношкірих» і записати їхні думки щодо творів.
Посилання на схожі матеріали:
- Джеймс Олдрідж — Розробки уроків
- Дж. Олдрідж «Останній дюйм». Утвердження сімейних цінностей — Розробки уроків
- Дж. Олдрідж «Останній дюйм». Образи Бена і Деві, художні засоби їх створення — Розробки уроків
- Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» — Переказ
- Зовнішні випробування й внутрішні перемоги «Останній дюйм» Джеймс Олдрідж — Шкільний твір
- Рецензія на оповідання Джеймса Олдріджа «Останній дюйм» — Рецензія
- Останній дюйм — Переказ
- Джеймс Олдрідж - Життя і творчість — Реферат
- Джеймс Олдрідж (нар. 1918) - ДУХОВНЕ ВИПРОБУВАННЯ ЛЮДИНИ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас — Хрестоматія
- Останній дюйм (1957) — Підручник
- Останній дюйм — Скорочений твір
- Новели О. Генрі «Останній листок» та Джеймса Олдріджа «Останній дюйм» підтримка, самопожертва та взаєморозуміння здатні подолати відчай, хвороби та навіть загрозу смерті — Шкільний твір
- Джеймс Олдрідж. «Останній дюйм» — Розробки уроків
- Останній дюйм — Хрестоматія
Дата останньої редакції: 02 березня 2026