Античність
Позакласне читання. Овідій Метаморфози (Потоп, Філемон та Бавкіда)
Мета:
✵ навчальна: продовжити знайомство з творчістю Овідія; ознайомитись з уривками із поеми «Метаморфози»; простежити в уривках мотив перетворення та відображення таких перетворень в інших творах світової літератури;
✵ розвивальна: розвивати уміння учнів формувати та висловлювати власну думку; розвивати читацький інтерес учнів;
✵ виховна: виховувати в учнів високі моральні якості.
Тип уроку: урок додаткове читання з елементами аналізу ліричних творів.
Обладнання: тексти уривків поеми Овідія «Метаморфози».
Що не міняє обличчя свого? До обнови охоча,
Творить, чергуючи з формами форми, майстриня-природа.
Не пропадає, повірте, ніщо в неосяжному світі.
Все тільки змінює вигляд.
Овідій «Метаморфози»
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання. Взаємоперевірка
(Учні озвучують сформульовані вдома запитання за темою, інші відповідають на них.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— Мотив перетворення характерний для міфології багатьох народів світу. Наприклад, нам відома історія про перетворення самозакоханого юнака Нарциса на квітку або ж перетворення німфи Дафни на лаврове дерево. А скільки перетворень трапляється в казках! Ця тема завжди була цікавою для багатьох митців слова, і для Овідія також. Прагнучи пояснити у своїй поемі походження світу, поет використав безліч міфологічних сюжетів про виникнення зірок, тварин, рослин, джерел, рік, скель і безпосередньо людей. І в кожному з них маємо перетворення.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Словникова робота
Метаморфози — перетворення.
✵ Навіщо потрібні були перетворення в міфах?
2. Виразне читання уривка «Потоп» та його обговорення
✵ Поясніть, чому розпочався потоп.
✵ Хто брав участь у покаранні людей. Знайдіть у тексті рядки, у яких розповідається про те, що робив кожен із них.
✵ Перекажіть епізод, у якому йдеться про потоп. Що вас найбільше вразило в ньому?
✵ Чи співчуває Овідій живому на землі, яке постраждало від потопу? Чому?
3. Виразне читання уривка «Філемон і Бавкіда» та його обговорення
✵ Що ви можете сказати про гостей Філемона та Бавкіди?
✵ Чому вони завітали саме в їхню оселю?
✵ Чому інші селяни не впустили Юпітера та Меркурія?
✵ Як саме жили Філемон та Бавкіда?
✵ Як приймало подружжя своїх гостей?
✵ Про що свідчить їхній вчинок?
✵ Як боги віддячили старим за їхню гостинність?
✵ Що попросили старенькі і як віддячили їм боги?
✵ Яку ідею озвучив Овідій у цьому уривку?
✵ Яке перетворення відбулось з героями цього уривка?
4. Порівняння біблійного сюжету про Всесвітній потоп та уривка з твору Овідія
✵ Хто в обох уривках карає людей і за що?
✵ Чи є у Бога та Зевса помічники?
✵ Чому люди покарані саме потопом?
✵ Хто був знищений Зевсом?
✵ Кого знищив Бог?
✵ Як описано потоп в обох уривках?
✵ Порівняйте трагізм обох описів. Поділіться своїм враженням.
5. Колективне заповнення діаграми Вена «Спільне та відмінне у біблійному сюжеті «Всесвітній потоп" та творі Овідія «Потоп"»

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда
✵ Як ставляться боги до людей в поданих уривках? Поясніть свою точку зору.
✵ Чому і з якою метою Овідій вдався до метаморфоз?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Інтерактивна вправа «Кошик»
Коментар. Прийом є доречним під час підготовки до контрольної роботи. На аркуші паперу учні малюють кошик, на якому їм слід записати імена, дати, терміни тощо, що стосуються вивченої теми. Через певний час учитель просить припинити записи і просить одного з учнів зачитати слова. Учні викреслюють назви, які повторюються в їхніх записах. Тоді слово надається наступному учневі. Переможцем оголошують учня, у якого найбільше термінів.
2. Рефлексія
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити вивчене, підготуватись до написання контрольного твору.
Посилання на схожі матеріали:
- Оповідання А. П. Чехова «Хамелеон» — Розробки уроків
- Аурел Скобіоале «Оповідання» — Розробки уроків
- Е. Сетон-Томпсон. «Лобо». Характеристика центральних образів оповідання — Розробки уроків
- Люди можуть жити в гармонії з природою, якщо вони будуть поважати її «Заповідна зона» Роберт Шеклі — Шкільний твір
- Рецензія на оповідання Ернеста Хемінгуея «Кішка на дощі» — Рецензія
- «Кентерберійські оповідання» Джефрі Чосера — Стаття
- Функціональність історико-культурного контексту в розкритті проблемно-тематичної основи роману «Овідій Назон- поет»Яцека Бохенського — Реферат
- До вивчення оповідання Геній — Підручник
- Значення художньої спадщини В.Г. Короленка. Гуманістична спрямованість його творів. Поєднання романтичних та реалістичних тенденцій в оповіданнях та повістях письменника (У поганому товаристві, Сліпий музикант, Ріка грає, Ліс шумить та ін.) — Теорія літератури
- Твір на тему: Над ким і чим сміється Чехов у своїх оповіданнях? — Шкільний твір
- Роберт Шеклі «Заповідна зона — Тест» — Дидактичні матеріали
- О. Генрі. «Вождь червоношкірих» — розробка уроку, 6 клас НУШ — Розробки уроків
- Твір на тему: Драматична доля хлопчика Мотла (за оповіданням Шолом-Алейхема) — Шкільний твір
- Етель Лїліан Войнич «Овід» — hrestomatia
- Твір на тему: Залізна логіка головного героя та простота його дедуктивного методу (за оповіданнями Артура Конан Дойля) — Шкільний твір
Дата останньої редакції: 02 березня 2026