Луїс де Ґонґора-і-Арґоте (1561-1627 рр.) Галерник. Втілення у вірші провідних тем барокової літератури: людина і Доля, блукання людини у Всесвіті, залежність від вищих сил, драматизм духовного життя. Символіка твору. Образ ліричного героя - БАРОКО І КЛАСИЦИЗМ
Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік
Мета:
• навчальна: ознайомити з життєвим шляхом та особливостями творчості іспанського поета Луїса де Ґонґора-і-Арґоте; активізувати читацький інтерес та дослідницькі навички учнів;
• розвивальна: продовжувати розвивати навички аналізу ліричного твору;
• виховна: виховувати в учнів почуття прекрасного.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь і навичок.
Обладнання: портрет Луїса де Ґонґора-і-Арґоте; тексти вірша «Галерник».
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
«Ґронування»
Тема: «Бароко».
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— Минулого уроку ми ознайомилися з віршем Луїса де Ґонґора-і-Арґоте «Вже тричі Аквілон...» та розглянули його художні особливості. Сьогодні ми більше дізнаємося про цю постать у літературі...
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Повідомлення про життєвий шлях Луїса де Ґонґора-і-Арґоте
(Виступ учня за випереджувальним завданням із використанням мультимедійної презентації.)
— Луїс де Ґонґора-і-Арґоте (1561-1627 рр.) — іспанський поет епохи бароко. Упродовж тривалого часу вважався «незрозумілим», «темним», недоступним простому читачеві. Його творчістю вперше зацікавилися в XX ст., зокрема такі поети, як Рубен Даріо і Федеріко Гарсіа Лорка.
Твори Ґонґори не були надруковані за життя. Але вже в першому виданні збірки віршів, що вийшла в рік смерті поета, його було названо «іспанським Гомером».
2. Слово вчителя
— Поезія Ґонґора-і-Арґоте розвивалась у двох планах. Він використовував два стилі — один зрозумілий і простий, другий — складний і заплутаний, розрахований на вузьке читацьке коло. Утім, обидва стилі у нього взаємодіяли, оскільки були складовими єдиної поетичної системи Ґонґора-і-Арґоте. Звертаючись до народнопоетичних жанрів, Ґонґора-і-Арґоте віддавав перевагу романсам і летрильям.
3. Словникова робота
Гонгоризм (ісп. gongorismo) — від прізвища іспанського поета Л. де Ґонґора-і-Арґоте, 1561-1627 рр.) — поетична школа в іспанській поезії XVI-XVII ст., що розвивалася в річищі бароко. Тяжів до метафоризації, вишуканого поетичного мовлення, своєрідних перифраз, культу «чистої форми».
4. Виразне читання вірша «Галерник» (у перекладі Михайла Ореста)
На галері, на турецькій
І до лави там прикутий,
Руки на весло поклавши,
Очі втупивши додолу,
Він, драгутівський невільник,
Біля узбереж Марбельї
Нарікав під звук суворий
Ланцюга й весла своїх:
«О святе іспанське море,
Славний береже і чистий,
Коне, де незмірна безліч
Сталася нещасть наморських!
Ти ж бо є те саме море,
Що прибоями цілує
Краю батьківського мури,
Короновані і горді.
Про дружину принеси ти
Вістку і скажи, чи щирі
Плач її і всі зітхання,
Що мені і тут лунають.
Бо якщо полон мій справді
Ще оплакує, як легко
Ти могло б південні води
Перлами перевершити!
Дай же, о криваве море,
Відповідь; тобі не тяжко
Це вчинити, якщо правда,
Що і води мають мову.
Але ти німуй, о море,
Якщо смерть її забрала;
Хоч цього не сміє статись,
Бо живу я поза нею,
Бо прожив я десять років
Без свободи і без неї
В вічній каторзі при веслах
Не вбиває сум нікого».
Враз потужно розгорнулось
Шестеро вітрил галерних,
І звелів йому наглядач
Всю свою ужити силу.
Коментар до поезії «Галерник»
У цьому творі співчутливо змальовано життя ув’язненого галерника на лоні природи (моря). Природа як конкретна чуттєва реальність не лише вабить, а й відштовхує. У тому вигляді, у якому вона існує, природа, на думку поета, не гідна поезії, оскільки в ній багато потворного, незграбного, недосконалого. Змінити її можна за допомогою мови та стилю: дивовижна музичність віршів поета становить додаткове джерело їхнього художнього чару. Явища природи та людей, яких він зображує, поет зіставляє з кров’ю і перлами. Складність поезії Ґонґора-і-Арґоте пояснюється не стільки глибиною висловлених у ній ідей, скільки навмисним прагненням поета ускладнити манеру їх вираження. Ми бачимо намагання розкрити долю людини, позбавленої свободи, яка залежить від зовнішніх сил, але не стала байдужою: ліричного героя непокоять ті самі проблеми, які турбують будь-яку іншу людину.
5. Бесіда
• Якою є основна тема твору?
• Яке ідейне навантаження несе образ галерника?
• Яким є його душевний стан? Що його непокоїть, тривожить?
• Знайдіть у творі символи та розкрийте їхній зміст.
• Які художні засоби використав автор для зображення внутрішнього стану ліричного героя?
• Які ознаки барокового напряму знайшли втілення у вірші «Галерник»?
• Як митець розуміє особистість своєї доби?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Складання асоціативного куща «Ґонґора-і-Арґоте»
2. Рефлексія
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити літературні терміни: сонет, характерні ознаки поезії бароко.