Максим Максимович — образ «маленької людини»

Уроки зарубіжної літератури 9 клас

Мета: продовжити вивчення роману «Герой нашого часу»; охарактеризувати образ Максима Максимовича, пояснити доцільність його введення у твір; учити учнів вирізняти в художньому творі епізоди, важливі для характеристики героїв, учити робити узагальнення; розвивати критичне мислення, гуманізм і толерантне ставлення до оточуючих.

Обладнання: гроно на тему «Максим Максимович», сенкани.

Тип уроку: урок — дослідження.


ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань


I. Перевірка домашнього завдання

Перевіряється і тлумачиться заповнена вдома таблиця Елвермана «Чи здатний Печорін на велике кохання?»

II. Бесіда

. Яку роль відіграє в житті Печоріна Максим Максимович?

. Як автор ставиться до Максима Максимовича?

. Як Максим Максимович пояснює небажання Печоріна залишитись (повість «Максим Максимович»)?

. Чи хотів Печорін образити Максима Максимовича? Чи байдуже він ставиться до штабс-капітана?


ІІ. Робота над темою уроку


1. Виступи учнів з характеристикою образу Максима Максимовича — за випереджувальним домашнім завданням, з використанням цитат

Максим Максимович — цільна та безпосередня натура, не «печорінського» типу. У нього «чудесна душа, зол оте серце». Бел у він любив як рідну дочку, по-родинному ставився до Печоріна. «Розумовий кругозір Максима Максимовича дуже обмежений, але причина цієї обмеженості не в його натурі, а в його розвитку»,— говорить Бєлінський. Спільна з Печоріним служба у фортеці — виняткова подія в житті Максима Максимовича. Усе життя він служить далеко від культурних центрів, це «старе немовля, добре, миле, людяне, недосвідчене у всьому, що виходило за тісний кругозір його поняття та досвіду».

Максим Максимович, який на дійсній службі не знає нудьги, багато особливостей Печоріна називає «дивними» і готовий пояснити його душевну невдоволеність «модою». Сам Максим Максимович відрізняється від Печоріна добротою і терпимістю до людей. Цю рису Лермонтов уважав визначальною і властивою російському характеру: «Мене мимоволі вразила здатність росіянина пристосовуватись до звичаїв тих народів, серед яких йому трапляється жити; не знаю, варта осуду чи похвали ця властивість розуму, але вона доводить неймовірну його гнучкість і наявність того ясного здорового глузду, що прощає зло скрізь, де бачить його необхідність чи неможливість його знищення».

Максим Максимович не втручається в почуття Печоріна, проте готовий по-лицарськи захищати високі моральні принципи. До Печоріна він прикипів усією душею.

Цей образ не менш типовий, ніж Онєгін, Ленський та інші. Критик Бєлінський звертається до читачів: «Чи не правда, ви так звиклись з ним, так полюбили його, що ніколи вже не забудете його, а якщо зустрінете під грубою зовнішністю, під корою згрубілості від важкого та бідного життя — гаряче серце, під простою, міщанською мовою — теплоту душі, то напевно скажете: «Це Максим Максимович». І дай вам бог побільше зустріти на шляху вашого життя Максимів Максимовичів!».


2. Слово вчителя

Значения образу Максима Максимовича у творі — У романі постійно лунає голос автора, який оцінює вчинки, думки та почуття свого героя. Він настроює читача на активне ставлення до Печоріна; читач повинен скласти власну думку про героя. Роль автора — допомогти йому в цьому.

Для цього Лермонтов користується різними прийомами непрямої характеристики. У повісті «Бела» ми бачимо Печоріна очима Максима Максимовича; у повісті «Максим Максимович» про нього розповідає автор. Досить вагомим є також прийом зіставлення різних характерів та поглядів на людину і світ. На відміну від Печоріна, Максим Максимович задоволений тим, що має, дивиться на світ з точки зору прагматика та реаліста.


III. Рефлексія


II. Гронування та тему «Максим Максимович» (див. додаток)

III. Написання сенканів па теми «Доброта», «Сподівання», « Природність »

1) Доброта,

2) Безмежна, щира,

3) Зцілює, зігріває, підтримує,

4) Прояв душі, здатний відродити,

5) Ілюзія.

6) Сподівання,

7) Обнадієні, марні,

8) Народжуються, ведуть, тануть,

9) Поки сподіваєшся, продовжуєш жити,

10) Тепло. 3) Природність,

Справжня, земна,

Зачаровує, обеззброює, вабить,

Людина є часткою природи,

Надійність.


V. Домашнє завдання

Випереджувальне завдання: підготувати повідомлення про особливості художнього часу, образу автора та картини природи в романі М. Лермонтова «Герой нашого часу»; повторити відомості про романтизм і реалізм; повторити вивчене за темою «Життя та творчість М. Лермонтова».

Додаток