Максим Максимович — образ «маленької людини»
Уроки зарубіжної літератури 9 клас
Мета: продовжити вивчення роману «Герой нашого часу»; охарактеризувати образ Максима Максимовича, пояснити доцільність його введення у твір; учити учнів вирізняти в художньому творі епізоди, важливі для характеристики героїв, учити робити узагальнення; розвивати критичне мислення, гуманізм і толерантне ставлення до оточуючих.
Обладнання: гроно на тему «Максим Максимович», сенкани.
Тип уроку: урок — дослідження.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
I. Перевірка домашнього завдання
Перевіряється і тлумачиться заповнена вдома таблиця Елвермана «Чи здатний Печорін на велике кохання?»
II. Бесіда
. Яку роль відіграє в житті Печоріна Максим Максимович?
. Як автор ставиться до Максима Максимовича?
. Як Максим Максимович пояснює небажання Печоріна залишитись (повість «Максим Максимович»)?
. Чи хотів Печорін образити Максима Максимовича? Чи байдуже він ставиться до штабс-капітана?
ІІ. Робота над темою уроку
1. Виступи учнів з характеристикою образу Максима Максимовича — за випереджувальним домашнім завданням, з використанням цитат
Максим Максимович — цільна та безпосередня натура, не «печорінського» типу. У нього «чудесна душа, зол оте серце». Бел у він любив як рідну дочку, по-родинному ставився до Печоріна. «Розумовий кругозір Максима Максимовича дуже обмежений, але причина цієї обмеженості не в його натурі, а в його розвитку»,— говорить Бєлінський. Спільна з Печоріним служба у фортеці — виняткова подія в житті Максима Максимовича. Усе життя він служить далеко від культурних центрів, це «старе немовля, добре, миле, людяне, недосвідчене у всьому, що виходило за тісний кругозір його поняття та досвіду».
Максим Максимович, який на дійсній службі не знає нудьги, багато особливостей Печоріна називає «дивними» і готовий пояснити його душевну невдоволеність «модою». Сам Максим Максимович відрізняється від Печоріна добротою і терпимістю до людей. Цю рису Лермонтов уважав визначальною і властивою російському характеру: «Мене мимоволі вразила здатність росіянина пристосовуватись до звичаїв тих народів, серед яких йому трапляється жити; не знаю, варта осуду чи похвали ця властивість розуму, але вона доводить неймовірну його гнучкість і наявність того ясного здорового глузду, що прощає зло скрізь, де бачить його необхідність чи неможливість його знищення».
Максим Максимович не втручається в почуття Печоріна, проте готовий по-лицарськи захищати високі моральні принципи. До Печоріна він прикипів усією душею.
Цей образ не менш типовий, ніж Онєгін, Ленський та інші. Критик Бєлінський звертається до читачів: «Чи не правда, ви так звиклись з ним, так полюбили його, що ніколи вже не забудете його, а якщо зустрінете під грубою зовнішністю, під корою згрубілості від важкого та бідного життя — гаряче серце, під простою, міщанською мовою — теплоту душі, то напевно скажете: «Це Максим Максимович». І дай вам бог побільше зустріти на шляху вашого життя Максимів Максимовичів!».
2. Слово вчителя
Значения образу Максима Максимовича у творі — У романі постійно лунає голос автора, який оцінює вчинки, думки та почуття свого героя. Він настроює читача на активне ставлення до Печоріна; читач повинен скласти власну думку про героя. Роль автора — допомогти йому в цьому.
Для цього Лермонтов користується різними прийомами непрямої характеристики. У повісті «Бела» ми бачимо Печоріна очима Максима Максимовича; у повісті «Максим Максимович» про нього розповідає автор. Досить вагомим є також прийом зіставлення різних характерів та поглядів на людину і світ. На відміну від Печоріна, Максим Максимович задоволений тим, що має, дивиться на світ з точки зору прагматика та реаліста.
III. Рефлексія
II. Гронування та тему «Максим Максимович» (див. додаток)
III. Написання сенканів па теми «Доброта», «Сподівання», « Природність »
1) Доброта,
2) Безмежна, щира,
3) Зцілює, зігріває, підтримує,
4) Прояв душі, здатний відродити,
5) Ілюзія.
6) Сподівання,
7) Обнадієні, марні,
8) Народжуються, ведуть, тануть,
9) Поки сподіваєшся, продовжуєш жити,
10) Тепло. 3) Природність,
Справжня, земна,
Зачаровує, обеззброює, вабить,
Людина є часткою природи,
Надійність.
V. Домашнє завдання
Випереджувальне завдання: підготувати повідомлення про особливості художнього часу, образу автора та картини природи в романі М. Лермонтова «Герой нашого часу»; повторити відомості про романтизм і реалізм; повторити вивчене за темою «Життя та творчість М. Лермонтова».
Додаток