М. В. Гоголь. Ревізор. Образи чиновників
Зарубіжна література 9 клас ІІ семестр - розробки уроків
Мета: продовжити цілісний аналіз комедії М.В. Гоголя «Ревізор», розкрити авторські новації у створенні комедійної інтриги та персонажів; розвивати й вдосконалювати учнівські компетентності аналізу й інтерпретації творів драматургії.
Обладнання: фрагменти з фільму «Ревізор»; фрагменти з фільму-спектаклю «Ревізор».
В «Ревизоре» я решился собрать в одну кучу все дурное в России,
какое я тогда знал, все несправедливости,
какие делаются в тех местах и в тех случаях,
где больше всего требуется от человека справедливости,
и за одним разом посмеяться над всем.
Микола Гоголь
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
III. Актуалізація опорних знань. Перевірка виконання домашнього завдання
Робота з епіграфом
- Виразно прочитайте слова Миколи Васильовича Гоголя, взяті за епіграф до нашого уроку. Виокремте смислові ключі висловлювання. У чому, по-вашому, полягає важливість сказаного Гоголем? (Це висловлювання Гоголя розкриває сутність авторського задуму створення комедії «Ревізор».)
- Визначте місце й час художньої дії у комедії Гоголя «Ревізор». Яку роль вони відіграють у авторському задумі? Поміркуйте, чому Гоголь не дає читачеві конкретних орієнтирів. (Місце дії - безпосередньо: повітове місто (дім городничого, трактир, богоугодні заклади)); село Підкотилівка Саратовської губернії (найбільша глибинка - порівняйте: «В деревню, к тетке, в глушь, в Саратов, / Там будешь горе горевать». (О.С. Грибоєдов). Таким чином Гоголь вибудовує всю адміністративну систему тогочасної Російської імперії. Центром дії він умисне робить повітове містечко, з якого за словами городничого, «хоть три года скачи, ни до какого государства не доедешь». Саме в російській глибинці є найбільший прецедент для чиновників творити, що душа забажає, адже віддаленість від центру держави розв’язує їм руки, вони відчувають себе «каліфами на час», маніпулюють своїм становищем і долями людей. Спочатку може скластися враження, що такі дива відбуваються тільки на периферії, але приїжджий з Петербургу дрібний чиновник Хлестаков зриває маски й з петербурзької державно-адміністративної машини. Час дії-сучасна Гоголю Росія, тобто 30-40 роки XIX століття. Драматург зумисне не використовує точної хронології й топографії. Все, що відбувається в «Ревізорі», відбувається в кожному куточку Російської імперії (і не тільки в ній) й не в якийсь конкретний проміжок часу, а повсякчасно, завжди. Тому зображене Гоголем набуває узагальнюючого характеру. Ця комедія про всіх й на всі часи.)
- Удома ви добирали цитати до характеристики персонажів і міркували над їх розподілом у системі персонажів. Узагальнимо ваше самостійне дослідження у вигляді схеми-таблиці «Система образів комедії «Ревізор» Миколи Васильовича Гоголя».
Система образів комедії «Ревізор» Миколи Васильовича Гоголя |
||
Головні персонажі |
Другорядні персонажі |
Епізодичні |
Антон Антонович Сквозник-Дмухановський, городничий. Іван Олександрович Хлестаков, чиновник із Петербургу. |
Анна Андріївна й Марія Антонівна, дружина й дочка городничого. Лука Лукич Хлопов, доглядач шкіл. Амос Федорович Ляпкін-Тяпкін, суддя. Артемій Филипович Земляника, попечитель богоугодних закладів. Іван Кузьмич Шпекін, поштмейстер. Петро Іванович Добчинський і Петро Іванович Бобчинський, міські поміщики. Осип, слуга Хлестакова. |
Християн Іванович Гібнер, повітовий лікар. Федір Андрійович Люлюков, Іван Лазаревич Растаковський, Степан Іванович Коробкін, відставні чиновники, почесні особи в місті. Дружина Хлопова. Степан Ілліч Уховертов, дільничний пристав. Свистунов, Пуговицин, Держиморда - поліцейські. Абдулін, купець. Февронія Петрівна Пошльопкіна, слюсарша. Жінка унтер-офіцера. Мишко, слуга городничого. Слуга трактирний. Гості, купці, міщани, просителі. |
IV. Аналітичні дослідження в просторі означеної теми уроку
А) Бесіда
- Звідки ми вперше дізнаємося про персонажів комедії? (З «Дійових осіб».) Поясніть, чи існує якась закономірність у представленні героїв комедії читачу? Хто з них є головними, другорядними та епізодичними персонажами? Поміркуйте, чому Гоголь не виставляє персонажів за їх роллю у творі? (Наприклад, дружина Хлопова без імені, яку тільки Лука Лукич в діалозі називає «Частенька», епізодичний персонаж - займає п’яте місце в переліку персонажів.)
- Які чиновники представляють у п’єсі міську владу?
- Чому Гоголь називає тільки посади чиновників, а не розкриває їхніх чинів відповідно до тогочасної «Табелі про ранги»?
- Як ви думаєте, чому один із головних персонажів комедії Хлестаков представлений Гоголем в системі «Дійових осіб» не відразу за городничим, а тільки одинадцятим?
- Поміркуйте, чому всі слуги винесені в самий кінець переліку персонажів, а Осип, слуга Хпестакова, названий відразу після свого пана?
- Хто з персонажів найбільше рухає розвиток сюжету впродовж усієї п’єси та в окремих її епізодах? Що цим хотів показати Гоголь? Розкрийте новаторство митця в створенні комедійних персонажів. (Найбільше рухають розвиток сюжету городничий і Хлестаков, але в кожній яві є свої головні й другорядні персонажі. Наприклад, у дії І яві III головним стає поміщик Бобчинський, який приносить вісті про Хлестакова. Цього принципу виведення практичного кожного з персонажів на центральне місце залежно від ситуації й притримується Гоголь упродовж усієї п’єси. Це новаторська знахідка геніального митця.)
- Як ви думаєте, чи є серед героїв «Ревізора» позитивні персонажі? Як у цьому виявилося новаторство Гоголя? (До Гоголя в традиції російської й української літератури («Наталка Полтавка» І.П. Котляревського, «Недоросль» Д.І. Фонвізіна, «Горе з розуму» О.С. Грибоєдова) було характерно зображати як негативних, так і позитивних героїв. У комедії «Ревізор» фактично позитивних персонажів немає. їх немає навіть поза сценою і поза сюжетом. У всіх «грішки»!)
- У чому полягає головний прецедент комедійної інтриги «Ревізора»? Хто його «запускає» й чому? (Звістка про приїзд до повітового містечка столичного ревізора. її запускає в дію городничий. Саме завдяки йому зав’язалася дія п’єси, адже страх городничого бути викритим у хабарництві, поганому виконанні обов’язків та інших гріхах перетворює жалюгідну постать Хлестакова на грізного ревізора.)
Перегляд відео «Звістка про приїзд ревізора».
Б) Колективний збір інформації про городничого, створення комедійної «біографії» персонажа
- Як ви розумієте посадові повноваження городничого? (У сучасній адміністративній ієрархії - це мер.)
- Що ми знаємо про городничого? Як автор розширює інформацію про нього? Які асоціації викликає у читача ім’я головного героя Антон Антонович Сквозник-Дмухановський? (Спочатку Гоголь називає його ім’я й посаду, автор ставить городничого в системі дійових осіб на перше місце, цим самим підкреслюючи його центральне місце в системі образів. Далі в «Зауваженнях для панів акторів» Гоголь надає авторську характеристику персонажа: «Городничий, уже постаревший на службе и очень неглупый по-своему человек. Хотя и взяточник, но ведет себя очень солидно; довольно сурьезен; несколько даже резонер; говорит ни громко, ни тихо, ни много, ни мало. Его каждое слово значительно. Черты лица его грубы и жестки, как у всякого, начавшего тяжелую службу с низших чинов. Переход от страха к радости, от низости к высокомерию довольно быстр, как у человека с грубо развитыми склонностями души. Он одет, по обыкновению, в своем мундире с петлицами и в ботфортах со шпорами. Волоса на нем стриженые, с проседью». (Поясніть сенс поєднання зовнішніх і внутрішніх характеристик персонажа. Хто такий «резонер»? (Резонер - людина, яка має схильність до довгих повчальних промов і просторікувань.)
- Знайдіть у тексті п’єси цитати, що підтверджують авторську характеристику городничого: його резонерство, своєрідний розум, грубо розвинені нахили душі.
В) Перегляд початкової сцени комедії «Ревізор», де городничий інформує вищих чиновників повітового містечка про приїзд ревізора (у тексті комедії ява 1 дії 1)
- Городничий таємно збирає перших осіб міста. Поясніть, чому інформація про приїзд «інкогніто» стає відомою прислузі (ключниці Авдотьї)?
- Яку роль у характеристиці городничого й інших персонажів відіграють діалоги, авторські ремарки, здатність героїв говорити «на люди» та «вбік»?
- Які «грішки» мають за собою міські чиновники? Які недоліки існують у роботі підвладних їм установ?
- Яким чином рельєфне зображення образу чиновників міста і перш за все городничого пов’язане із сатиричним сенсом усієї комедії? (Традиція підкупу й обману посадової особи в Російській імперії (і не тільки в ній!) абсолютно природна і неминуча. Як низи, так і верхівка чиновного стану міста не мислять іншого результату окрім, як підкупити ревізора хабарем. Повітове безіменне містечко стає узагальненням усієї Росії: під загрозою ревізії розкривається справжня сторона характеру всіх героїв.)
- Яку порадах по підготовці до зустрічі ревізора, які дає чиновникам городничий, та відповідях перших осіб міста Гоголь висміює їхню посадову невідповідність та зловживання своїми обов’язками? Які з них стали парадоксами-афоризмами? Чому? Чи дбає городничий про наведення порядку? (Ні. Він радить напустити тумані в очі столичному ревізору, а після його від ’їзду нехай усе буде як і раніше. «Смотрите, по своей части я кое-какие распоряженья сделал, советую и вам»; «захочет прежде всего осмотреть подведомственные вам богоугодные заведення — и потому вві сделайте так, чтобы все было прилично: колпаки бьши бы чистые, и больные не походили бы на кузнецов, как обыкновенно они ходят по-домашнему»; «насчет врачеванья мы с Христианом Ивановичем взяли свои меры: чем ближе к натуре, тем лучше, — лекарств дорогих мы не употребляем. Человек простой: если умрет, то и так умрет; если выздоровеет, то и так выздоровеет»; «обратить внимание на присутственные места. У вас там в передней, куда обыкновенно являются просители, сторожа завели домашних гусей с маленькими гусенками, которые так и шныряют под ногами»; «над самым шкапом с бумагами охотничий арапник. Я знаю, вы любите охоту, но все на время лучше его принять, а там, как проедет ревизор, пожалуй, опять его можете повесить»; «нет человека, который бы за собою не имел каких-нибудь грехов. Это уже так Самим Богом устроено»; «Грешки грешкам - рознь. Я говорю всем открыто, что беру взятки, но чем взятки? Борзыми щенками. Это совсем иное дело. (-) Ну, щенками или чем другим - все взятки»; «умный человек — или пьяница, или рожу такую состроит, что хоть святых выноси»; «Колпаки чистые надел на больных, да и концы в воду»; «С тех пор как я принял начальство, — может быть, вам покажется даже невероятным, — все как мухи выздоравливают» і т.д.)
- Поміркуйте, чому Бобчинський і Добчинський прийняли Хлестакова за ревізора? («Это, говорит, молодой человек, чиновник, - да-с, - едущий из Петербурга, а по фамилии, говорит, Йван Александрович Хлестаков-с, а едет, говорит, в Саратовскую губернию и, говорит, престранно себя аттестует: другую уж неделю живет, из трактира не едет, забирает все на счет и ни копейки не хочет платить». Как сказал он мне это, а меня так вот свыше и вразумило. «З!» - говорю я Петру Ивановичу...»)
- Чому ніхто не ввімкнув мізки й не перевірив «версію» Бобчинського й Добчинського? (Усі чиновники з «грішками», всі трясуться за своє становище. Страх сильніший за здоровий глузд!)
Завдання. Познайомившись із зауваженнями автора для панів акторів і з I дією комедії, заповни таблицю.
Посада |
Ім’я |
Характеристика автора |
Чим займається? |
Риси характеру |
Городничий Доглядач шкіл Суддя Попечитель богоугоднихзакладів Поштмейстер |
- Розгляньте повітове містечко Устюжне (презентація). Чи схоже воно на те, яке описане в комедії «Ревізор»?
V. Рефлексія.
VI. Домашнє завдання.
Підготувати портфоліо Хлєстакова (обов’язково використати цитати), створити асоціативний колаж «Хлєстаков» (завдання на вибір).