Розвиток медіакомпетентності учнів на уроках зарубіжної літератури - О. М. Казакова, Г. В. Пономаренко 2021 Головна

Частина 3. Розвиток медіакомпетентності учнів: медіазаняття

Медіазаняття «Друковані видання: газета»

Ковальська Людмила, учитель зарубіжної літератури Себинської ЗОШ І - ІІІ ступенів Новоодеської районної ради, старший учитель

Категорія учасників

Учні 5-7 класів

Мета

Розвиток медіакомпетеності учнів 5-7 класів: уміння підібрати якісний контент сайту, сторінки соцмереж, блогу (створення інтерактивної інтернет-газети).

Які навички/компетентності розвиває

Медіаграмотність, критичне мислення

Допоміжний та роздатковий матеріал

Ватман, фломастери стікери, інструкційні картки для роботи в ThingLink, таблиці «Класифікація періодичних видань», «Види газет за функціональними ознаками», «Функції газети» (Д. Маккуейл).

Орієнтовний час тренінгу

45 хвилин

Медіаконтент (назви відео або інших матеріалів)

Газетта. Вікіпедія.

Сторінки соцмереж, блоги, сайти

Он-лайн сервіс «ThingLink» httos://www.thin2link.com/edu

WOT: Web of Trust, оцінка репутації сайтів

План

I. Вступ «Медіаграмотність»

II. «Друковані видання: газета»

Крок 1 «Газета: історія, призначення, проблеми»

Крок 2.» Що можна назвати сучасними аналогами газет»

Крок 3 «Створення інтернет-газети»

III. Займи позицію: «Друкована газета чи інтернет-газета»

IV. Використані джерела

Хід заняття

Тема: «Друковані видання: газета»

І. Вступ

Бути медіаграмотним — це потреба сьогодення, це необхідність, яка вам доволі часто стане у нагоді, це стиль життя... Медіаграмотна людина дбає про власну онлайн-репутацію, шукає та перевіряє інформацію на авторитетних джерелах, критично сприймає медіаконтент, вміє розпізнати медіаманіпуляцію та визначити її мету.

Сьогодні ж ми поговоримо про газети, спробуємо дати відповідь на такі питання:

Чи потрібні газети сьогодні?

Які з них кращі: електронні чи паперові?

У чому їх необхідність?

На занятті ви дізнаєтесь, що таке «газета», які проблеми існують сьогодні в цій галузі ЗМІ, що ви, діти, можете зробити для її популяризації, поміркуєте над тим, який формат газети кращий і чому: електронний чи паперовий. Це буде перший крок до вашої медіаграмотності.

ІІ. «Друковані видання: газета» (урок проходить в кабінеті інформатики)

Крок 1.

Вступне слово.

Давайте поговоримо про джерела інформації та про їх значення в житті людини. А почнемо із. дрібної монетки.

- Як ви думаєте, чому я тримаю монетку, розповідаючи про інформацію?(діти відповідають; необхідно підвести до того, що монета — носій інформації)

- Про що можна дізнатись з монети?

- За зображенням знайдіть назву цієї монетки. (шукають в мережі інтернет)

- Так, це газетта.

Історична довідка. Слово «газета» пішло від назви дрібної італійської монети газетта (італ. gazzetta). За ознайомлення з інформаційним листком (повідомленнями про придворне життя, торгівельні новини, інформацією з інших міст) у XVI столітті платили одну газетту. Ось чому сьогодні ми називаємо газету саме так(озвучують діти).

- Яке ж призначення газети, яка роль газети?

Робота в парах. Ваше завдання створити «Плакат думок» «Призначення і роль газет». Важлива умова виконання: працюєте в абсолютній тиші. Спробуйте мовчки домовитись з партнером, що ви запишите в «Плакат думок».

Обладнання: ватман, кольорові ручки і фломастери.

Отже, ми бачимо, що газети мають важливе значення. Найбільш повно функції сучасної газети викладені у праці Деніса Маккуейла «Вступ до теорії масової комунікації» (1987 р.). Він зазначив наступні функції:

Крок 2.

«Що можна назвати сучасними аналогами газет»

Бесіда:

- Яку газету виписує ваша родина?

- Чому саме цю (ці) газети?

- Чому не виписуєте газети?

- Що можна назвати аналогами друкованих газет? Асоціативний кущ «Аналоги друкованих газет» (діти записують усі можливі варіанти: блог, сторінка соцмереж, сайт тощо)

- Чому люди обирають інтернет-видання?

- Яким інтернет-виданням можна довіряти, а яким — ні? Чи замислювались ви над цим раніше? (висловлюють думки)

- А чи можете ви, діти, школярі, випускати газету?

- Які газети ви можете випускати? (стінгазета, інтернет-газета)

- Газета має бути корисною та інформативною. Для кого ви можете випустити газету?

- Отже, ви дізнались, що таке газета, яка роль газет, які є аналоги друкованих газет. Яку газету ви можете випустити зараз, в межах уроку за невеликий час?

Крок 3.

Практична робота. Колективне створення інтерактивної газети за допомогою сервісу ThingLink на тему «Подорожуй Миколаївщиною».

Діти отримують інструкційні картки з алгоритмом виконання:

1. Логін та пароль входу з єдиного облікового запису на платформу ThingLink (діти роблять газету разом он-лайн + варіант дистанційної групової роботи).

2. Пошук дітьми сайтів, блогів, сторінок соцмереж, присвячених цікавим місцям Миколаївщини.

3. При пошуку враховувати слова-маркери (на що звертати увагу при виборі сайтів): МОВА (по можливості джерела лише українською мовою), ОРФОГРАФІЯ (сайти, оформлені грамотно, без помилок — при необхідності консультуватись з вчителем), ЕСТЕТИКА (спитати думку вчителя та однокласників: думка аудиторії важлива), ДЖЕРЕЛО (перевірити сайт, чи можна йому довіряти? Чи надійний сайт? Перевіряємо через розширення Web of Trust).

4. Обирати сайти, які будуть цікаві вашій цільовій аудиторії (раніше обговорювалося, для кого ви можете випускати газету, відповідно орієнтуєтесь на цю категорію).

5. Копіюєте посилання на сайт і розташовуєте на ThingLink

Я — журналіст. Після публікації на інтерактивній інфографіці всіх посилань газета зберігається і публікується на сторінці або сайті школи. При цьому діти, об’єднавшись в групи, мають визначити місце своєї газети в класифікації періодичних видань, скориставшись таблицями, які розташовані за посиланням:

https://pidru4niki.eom/1103091451402/dokumentoznavstvo/peri odichni prodovzhuvani vidannya:

III. Займи позицію: «Друкована газета чи інтернет-газета».

На стінах класу розташовано надписи «ЗА» ДРУКОВАНУ ГАЗЕТУ та «ЗА» ІНТЕРНЕТ-ГАЗЕТУ, УТРИМАЛИСЬ. Діти займають позицію і при цьому обґрунтовують свою думку.

Висновки. Сьогодні ви стали обізнанішими в сфері інформації, але це лише невеличкий крок у напрямку до медіаграмотності. Попереду ряд важливих понять, які варто знати і розуміти в житті: як розрізнити факт і вимисел, що таке «об’єктивність» і «суб’єктивність», «новина» і «джинса», «пропаганда» та «інформація». Бути медіаграмотним сьогодні — це життєва необхідність.

IV. Використані джерела

1. Медіаграмотність як сучасна потреба інформаційного суспільства. На основі https://izbirkom.org.ua/news/medialiteracy/2018/mediagramotnist-iak-suchasna-potreba-informatsiinogo-suspilstva/

2 Які функції виконує газета? На основі http://makvisti.com/2017/08/04/yaki-funktsiyi-vikonuye-gazeta/

3. Періодичні та продовжувані видання. Класифікація видань за періодичністю. На основі https://pidruchniki.com/1103091451402/dokumentoznavstvo/periodic hni prodovzhuvani vidannya


Посилання на схожі матеріали:

Дата останньої редакції: 02 березня 2026

Пошук на сайті

📚 Асистент з літератури
Вітаю! Я допоможу вам розібратися з творами зарубіжної літератури — аналіз, образи героїв, біографії авторів. Просто напишіть наприклад назву твору чи автора. Про що запитаєте?
ШІ‑Асистент