Конфлікт поета і натовпу в поезії Бодлера «Альбатрос» - ЗРАЗКИ ТВОРІВ - М. НЕКРАСОВ, В. ВІТМЕН, Ш. БОДЛЕР - В ПОЕЗІЇ СЕРЕДИНИ - ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XIX СТ. - 10 клас

МЕГАЗБІРКА НАЙКРАЩИХ УЧНІВСЬКИХ ТВОРІВ. 2014 5-11 КЛАСИ

Збірка «Квіти зла» складається з шести розділів. Перший, найбільший, має назву «Сплін та ідеал». У ньому ідеалу протиставлена не сама дійсність, а сплін — важкий хворобливий душевний стан поета, з усім його скептицизмом, зневірою та тугою. Багато найбільш відомих творів поета належать саме до цього розділу, серед них і поезія «Альбатрос».

Вірш був написаний 1842 року під час поїздки поета на острів Маврикій, куди направив Бодлера вітчим, щоб виправити, як він вважав за необхідне, юнака. У Марля, що перебував 10 місяців на кораблі під наглядом капітана і спостерігав за птахами, було багато часу для міркувань над власного долею. Наслідком цих роздумів став вірш «Альбатрос».

У поезії два антиподи: поет і натовп, уособлені в образах альбатроса та моряків. Саме між ними відбувається конфлікт. Перед читачем розгортається картина знущань мандруючих матросів з птаха, якого спіймано заради розваг. Величний птах, «що люблять пролітати слідами кораблів», на палубі виглядає дуже безпорадним:

На палубу несуть ясних висот владику,

І сумно тягне він приборкане крило,

Що втратило свою колишню міць велику,

Мов серед буйних вод поламане весло.

Моряки у цьому творі уособлюють людство, яке пливе на своєму судні у безмежжі Всесвіту, не дуже утруднюючи себе роздумами про високе. А альбатрос ( символом поета, творчої особистості, духовної людини.

Автор жаліє альбатроса. На цю думку наштовхує постійне намагання автора підкреслити велич птаха. Хоча в нього поламані крила і він смішно шкутильгає дошками палуби, альбатрос залишається тим самим володарем блакиті, яким був у небі. Його трагедія у тому, що птах опинився не в своїй стихії. Цей персонаж набуває символічного значення — стає образом самого поета і символом його долі в суспільстві. Так само, як не знаходив порозуміння з людьми (навіть рідними) Шарль Бодлер, і це відбивалося на його творчій долі, так і величний альбатрос серед ворожого до нього натовпу «волочить... крила велетня по землі»:

Поет подібний теж до владаря блакиті,

Що серед хмар, мов блискавка в імлі.

Але, мов у тюрмі, в юрбі несамовитій

Він крила велетня волочить по землі.

Конфлікт між юрбою і поетом — не новина для літератури. І те, що митці ставали жертвами насильства з боку тих, хто їх не розумів, також не новина. Але в це протистояння поета і натовпу Шарль Бодлер вклав широкий зміст. По-перше, це конфлікт усього духовного, творчого, талановитого з невіглаством, бездуховністю, безкультур'ям та відсутністю людяності. По-друге, це протистояння піднесеного і буденного, високого і низького, добра і зла. По третє, це протиставлення прекрасного і потворного, гуманізму і жорстокості. Доля поета у суспільстві трагічна. Такого висновку дійшов поет. Душа ліричного героя «жадає висоти», але змушена ходити по землі.

В «Альбатросі» стверджується божественна сила мистецтва. Вона втілена у постаті поета. Його душа жадає високого ідеалу, краси, в ньому «міць велика». Але найчастіше саме поету намагаються обрізати крила, приборкати. А у разі спротиву — вбити або змусити надовго замовкнути. Таких прикладів у світовій літературі — безліч. Так само, як птах не може протистояти матросам, поет не може сам боротися з суспільством. Бодлерзмальовує сумну картину перемоги зла. Але поет однаково вивищується над натовпом. Так стверджує Бодлер.

І хоча становище митця в суспільстві, в якому він приречений на нерозуміння, здається Бодлеру безправним і трагічним, самого автора це не зупиняє, як не зупиняло багатьох митців і до, і після нього. Це правда, і підтвердженням цієї істини є велика кількість поезій, які свідчать про духовні злети, котрі роблять ці твори, осяяні духовністю, безсмертними.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.