Роберт Бернс (1759-1796) - ВІРШІ ЗАРУБІЖНИХ ПОЕТІВ ПРО ДРУЖБУ І КОХАННЯ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

Роберт Бернс (1759-1796) - ВІРШІ ЗАРУБІЖНИХ ПОЕТІВ ПРО ДРУЖБУ І КОХАННЯ - БИЛИНИ І БАЛАДИ - Хрестоматія 7 клас

Роберт Бернс народився 25 січня 1759 р. в селі Алловей (Шотландія), у сім’‎ї селянина Вільяма Бернесса. У 1765 р. його батько взяв в оренду господарство Маунт-Оліфант, і хлопчикові довелося працювати нарівні з дорослими, потерпаючи від голоду і підриваючи своє здоров'я.

Його освіта обмежилась уроками батька, який знав грамоту й лічбу, читанням маленької бібліотеки, що ретельно зберігалася. Потяг юнака до знань побачив і розвинув сільський вчитель, друг його батька. Багатий духовний світ поета, його надзвичайна майстерність — все це здобуто шляхом безперервної й наполегливої самоосвіти.

Поетичний хист Бернса прокинувся рано. Перший вірш про світле юнацьке кохання («Надзвичайна Неллі») був написаний у п'ятнадцять років. За ним з’‎явилися й інші. їх любили, запам'ятовували друзі Бернса — сільська молодь, місцеві інтелігенти. У 1784 р. помирає батько, і після низки невдалих спроб зайнятися сільським господарством Роберт з братом Гілбертом переїжджає в Моссгіл. У 1786 р. виходить перша книга Бернса «Вірші переважно на шотландському діалекті».

До початкового періоду творчості Бернса належать такі твори, як «Джон Ячмінне Зерно» (1782), «Веселі жебраки» (1785), «Молитва святенника Віллі», «Святий ярмарок» (1786). Поет швидко стає відомий в усій Шотландії.

У 1787 р. Берне переїжджає в Единбург і входить у вище товариство столиці. В Единбурзі Берне познайомився з популяризатором шотландського фольклору Джемсом Джонсоном, разом з яким вони почали видавати збірку «Шотландський музичний музей». У цьому виданні поет опублікував безліч шотландських балад у своїй обробці і власних творів. Видані книги приносять Бернсові певний дохід. Він спробував вкласти зароблені гонорарами кошти в оренду ферми, але тільки втратив свій невеликий капітал. Основним джерелом коштів для існування з 1791 р. стала робота на посаді збирача податків у Дамфрісі.

У 1787 р. Берне одружився зі своєю давньою подругою Джин Армор. У цьому шлюбі у нього народилося п’‎ятеро дітей. У період 1787-1794 були створені відомі вірші «Тем О’‎Шентер» (1790), «Чесна бідність» (1795), «Ода, присвячена пам’‎яті місіс Освальд» (1789). У вірші, присвяченому Джону Андерсону (1789), тридцятирічний автор несподівано розмірковує про схил життя, про смерть. По суті, займатися поезією Берне був змушений в перервах між основною роботою. Останні роки він провів у злиднях і за тиждень до смерті ледь не потрапив у боргову в'язницю.

Берне помер 21 липня 1796 в Дамфрісі, куди виїхав вже хворим у службових справах за 2 тижні до смерті. Йому було всього 37 років.