МИХАЙЛО БУЛГАКОВ (1891 - 1940) - ЛІТЕРАТУРА XX—XXI СТ. - Хрестоматія

МИХАЙЛО БУЛГАКОВ (1891 - 1940) - ЛІТЕРАТУРА XX—XXI СТ. - Хрестоматія

Михайло Опанасович Булгаков — російський письменник, драматург. Народився у Києві, випускник Київського університету. З 1921 жив у Москві. Автор роману «Майстер і Маргарита» та багатьох творів: «Записки молодого лікаря», «Біла гвардія», «Біг», «Театральний роман», «Дияволіада», «Собаче серце» тощо.

Повість «Собаче серце» — сатирико-фантастичний твір Михайла Булгакова.

Сатира (від лат. Satira — суміш, усяка всячина) — 1) особливий спосіб художнього відображення дійсності, який полягає в гострому осудливому осміянні негативного; 2) твір викривального характеру. Сатира спрямована проти соціально шкідливих явищ, які гальмують розвиток суспільства; на відміну від гумору, вона має гострий непримиренний характер.

ДОЛЯ ПОВІСТІ «СОБАЧЕ СЕРЦЕ»

Цей твір також можна зарахувати до жанру антиутопії. Загальна сюжетна схема, що використовується у згаданих творах (геніальний винахід ученого, який має ощасливити людство, внаслідок непередбачених обставин призводить до катастрофи), відбиває скептичне ставлення Булгакова до будь-якої революції як до збою «Великої Еволюції», у річищі якої природним шляхом розвиваються цивілізація та культура. Такий збій, на думку письменника, призводить до руйнування засад буття.

КОМПОЗИЦІЯ ПОВІСТІ «СОБАЧЕ СЕРЦЕ»

У 1988 році, за рік після першої публікації повісті «Собаче серце», в ефірі Центрального телебачення відбувся перший показ двосерійного чорно-білого однойменного фільму, знятий відомим режисером Володимиром Бортком. До сьогодні він залишається надзвичайно популярним серед глядачів.