Зарубіжна література 9 клас - О.М. Ніколенко - Ранок 2009

Цикл «Північне море» - «КНИГА ПІСЕНЬ» ВИДАТНЕ ЯВИЩЕ НІМЕЦЬКОГО РОМАНТИЗМУ - РОМАНТИЗМ У ЛІТЕРАТУРІ

Кохання відкрило шлях на широкий простір природи, у великий світ. Ця тема звучить в останньому циклі «Північне море». Величні картини природи створюються в циклі за допомогою різноманітних тропів, фігур, фольклорних засобів, міфологічних образів. Тут поєднано різні начала — природа й людські почуття, народна творчість і світ античної міфології, небо й земне життя. Усе це дозволяє поетові говорити про людину та її переживання в широкому філософському та культурному контексті. Образ коханої хоча й присутній у циклі — мов згадка, світлий спомин,— не є домінуючим, як це було в попередніх циклах. Ліричного героя більше цікавить тепер усе різнобарв’‎я світу, поєднання стихійних сил і суперечливих явищ. У символічних образах (буря, вітер, море, розбитий корабель тощо) втілено бентежність людської душі й бурхливу атмосферу епохи.

Четвертий цикл відзначається напруженим динамізмом, рухом, що охоплює всі сфери Всесвіту. Але буянню стихій протиставляється прагнення митця гармонізувати людський світ за законами мудрої природи й духовності.

В епілозі знову звучить спогад про кохання як найкращий вияв душі особистості. І хоча любов не потрібна суспільству, в якому живе поет, автор вірить, що кохання пробудить до життя юні серця й одухотворить світ. Ліричний герой збірки виходить із життєвих випробувань, бур і страждань духовно зміцнілим, просвітленим, звільненим від усього фальшивого й неприродного. Він відчуває себе особистістю, вільною людиною в широкому й рухливому світі, і одним із проявів цього світового руху є життя його душі, його кохання, що завжди буде вічною цінністю на землі.

Поміркуйте і дайте відповідь

Яка основна тема «Книги пісень» Гейне?

Розкрийте смисл назви книги, її зв’‎язок з народною творчістю.

Яким постає ліричний герой? Чи змінюється він протягом книги?

3 яких циклів складається «Книга пісень»? Назвіть основні мотиви кожного з них.

Як зображується природа в «Книзі пісень»?

Визначте пафос збірки.

Яку роль у книзі відіграє романтична іронія? Знайдіть її приклади у вподобаних вами віршах.

Знайдіть творче рішення

Напишіть твір-роздум на тему «Ліричний герой поезії Гейне».