Зарубіжна література 9 клас - О.М. Ніколенко - Ранок 2009

Цикл «Північне море» - «КНИГА ПІСЕНЬ» ВИДАТНЕ ЯВИЩЕ НІМЕЦЬКОГО РОМАНТИЗМУ - РОМАНТИЗМ У ЛІТЕРАТУРІ

Кохання відкрило шлях на широкий простір природи, у великий світ. Ця тема звучить в останньому циклі «Північне море». Величні картини природи створюються в циклі за допомогою різноманітних тропів, фігур, фольклорних засобів, міфологічних образів. Тут поєднано різні начала — природа й людські почуття, народна творчість і світ античної міфології, небо й земне життя. Усе це дозволяє поетові говорити про людину та її переживання в широкому філософському та культурному контексті. Образ коханої хоча й присутній у циклі — мов згадка, світлий спомин,— не є домінуючим, як це було в попередніх циклах. Ліричного героя більше цікавить тепер усе різнобарв’‎я світу, поєднання стихійних сил і суперечливих явищ. У символічних образах (буря, вітер, море, розбитий корабель тощо) втілено бентежність людської душі й бурхливу атмосферу епохи.

Четвертий цикл відзначається напруженим динамізмом, рухом, що охоплює всі сфери Всесвіту. Але буянню стихій протиставляється прагнення митця гармонізувати людський світ за законами мудрої природи й духовності.

В епілозі знову звучить спогад про кохання як найкращий вияв душі особистості. І хоча любов не потрібна суспільству, в якому живе поет, автор вірить, що кохання пробудить до життя юні серця й одухотворить світ. Ліричний герой збірки виходить із життєвих випробувань, бур і страждань духовно зміцнілим, просвітленим, звільненим від усього фальшивого й неприродного. Він відчуває себе особистістю, вільною людиною в широкому й рухливому світі, і одним із проявів цього світового руху є життя його душі, його кохання, що завжди буде вічною цінністю на землі.

Поміркуйте і дайте відповідь

Яка основна тема «Книги пісень» Гейне?

Розкрийте смисл назви книги, її зв’‎язок з народною творчістю.

Яким постає ліричний герой? Чи змінюється він протягом книги?

3 яких циклів складається «Книга пісень»? Назвіть основні мотиви кожного з них.

Як зображується природа в «Книзі пісень»?

Визначте пафос збірки.

Яку роль у книзі відіграє романтична іронія? Знайдіть її приклади у вподобаних вами віршах.

Знайдіть творче рішення

Напишіть твір-роздум на тему «Ліричний герой поезії Гейне».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.